4 tipy domavzdelávajúcim mamám alebo Ako prežiť

0
530
  1. Nová situácia – nové pravidlá

Áno, treba si uvedomiť, že táto situácia je pre drvivú väčšinu mám úplne nová. Každému sa to vyskladalo inak, niekto je iba doma s deťmi, niekto musí popri úlohách i pracovať z domu, niekto je možno stále potrebný v práci. Deti sú však doma, do školy nechodia a preto najbližšie týždne všetko pôjde v inom režime. Možno si stačí iba uvedomiť, že táto nová situácia vyžaduje nové pravidlá. Vtesnať sa do toho, čo sme mali zaužívané, jednoducho nejde.

  1. Stanoviť si priority

Keď sme sa vyrovnali s tým, že treba prestavať celý režim dňa a chod celej rodiny, stanovme si priority. Pravda je taká, že všetko sa stihnúť nedá. Treba sa stíšiť a porozmýšľať, čo je pre našu rodinu, pre mňa ako matku najdôležitejšie: môže to byť vyučovanie detí, niekoho prioritou môže byť udržať vlastný home office, niekoho prioritou sú vzťahy a spoločne trávený čas, upratovanie domácnosti, varenie a pečenie s deťmi… Všetko naraz v top nasadení je dlhodobo neudržateľné.

  1. Vydržať a nenechať sa znechutiť

Viaceré sme režim preskladali, priority stanovili, aj prehodnotili, aj prekonzultovali a výsledok sa nedostavil. Chýba nám ešte jeden krok, a to ostať trpezlivý, vydržať a najmä – nenechať sa prvým neúspechom znechutiť. Dať tomu šancu. Dať deťom čas prispôsobiť sa, zvyknúť si na niečo iné. Zmeny sú vždy veľmi ťažké.

  1. Odmena

Každý večer, keď deti zaspia, si doprajem odmenu. (A ja sa niekedy už od obeda na ňu teším :D.) Buďme aj samy k sebe zhovievavé, nie príliš perfekcionistické. Ďakujme za to, čo sa podarilo a odovzdávajme to, čo nevyšlo. Boh je nad tým, Boh je nad všetkým, vie o nás, vie o mne, vie o tebe…

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno