10 vecí, ktorých sa môžete zrieknuť cez Pôst okrem čokolády

0
3356

Zrieknutie sa jedla počas Pôstu je náročné, ale nie je to jedinou možnosťou sebazaprenia.

Máte už vymyslené, akú formu sebazaprenia si vyberiete počas tohtoročného pôstneho obdobia?

Čokoláda, dezerty a iné chutné jedlá sú tou tradičnou voľbou mnohých ľudí a, skutočne, pre viacerých je naozaj výzva vydržať bez nich šesť týždňov. 

Sú však aj takí, pre ktorých zriekanie sa jedla nie je tou správnou voľbou. Možno ste tehotná alebo dojčiaca, máte alergiu alebo zo zdravotných dôvodov už ste obmedzovaný nejakou diétou. Alebo máte skúsenosť s poruchami trávenia počas pôstu alebo po ňom, alebo jednoducho sa nechcete zase vyhýbať čokoláde. Akékoľvek sú vaše dôvody, existuje mnoho iných vecí, ktorých sa môžete počas Pôstu zrieknuť. 

Kľúčová vec, ktorú by sme mali mať počas Pôstu na pamäti je, že Pôst má tri piliere: modlitba, sebazápor a almužna. Sebazapieranie je iba jeden kúsok puzzle v skladačke pôstneho obdobia. Zatiaľ čo sa akosi podvedome zameriavame na sebazaprenia, netreba zabúdať na ďalšie dve nevyhnutné súčasti, ktorými sú modlitba a almužna. Navštevovať svätú omšu aj cez všedné dni, modliť sa breviár, tráviť čas na adorácii, pravidelne sa v rodine modliť posvätný ruženec, každé ráno obetovať Bohu nový deň – to sú mnohé cesty, ako tráviť viac času v modlitbe počas Pôstu.  Zároveň dávať svoj čas a peniaze na podporu vhodných charitatívnych aktivít alebo ľudí v núdzi môže byť spôsob, akým sa nastavíte na zmysluplné prežitie Pôstu, aby vám Veľká noc priniesla tú radosť, ktorú vám Kristus chce dať.

Prinášame vám 10 nápadov na sebazaprenia (iné ako čokoláda), ktoré môžete praktizovať počas tohtoročného Pôstu.

 

  • Čas pri obrazovkách a digitálnych zariadeniach

Mobily boli vymyslené tak, aby boli vysoko návykové.  A je veľmi ťažké žiť bez nich, keď sme si už zvykli priebežne ich kontrolovať. Práve preto to môže byť tou správnou obetou. Pôst je ideálny čas na odrieknutie si obrazoviek, či už zvyknete pozerať pred spaním televíziu alebo len náhodne pobiehať po internete počas dňa, alebo máte radi sociálne siete. Pouvažujte nad výzvou nepozerať do obrazovky jeden deň do týždňa alebo nad tým, že budete používať mobilný telefón len na hovory a posielanie SMS správ, nie na nekonečné skrolovanie Facebooku. 

  • Sťažovanie sa

Život je v mnohom náročný, frustrujúci, stresujúci… Máme pokušenie zamerať sa len na negatívne časti dňa a pristupovať ku každému menšiemu neúspechu so zármutkom a sebaľútosťou. Nekonečné sťažovanie sa z nás najpravdepodobnejšie urobí zatrpknutých ľudí. Naši priatelia a rodina tiež určite nemajú radosť z toho, keď musia stále počúvať naše ponosy. Skúsme tento Pôst vynechať sťažovanie sa a namiesto toho byť vďační.

  • Horúce sprchy

Toto je veľmi jednoduchá obeta, ale je naozaj náročná, zvlášť vo februári a marci. Ale je to veľmi silná malá cesta k praktizovaniu asketizmu a sebazaprenia v každodennom živote.

  • Nakupovanie

Je to taká zábava kupovať nové veci… Obeta Veľkého Pôstu by mohla byť záväzok míňať peniaze len na nevyhnutné veci. Keď zaplatíte nájom, potraviny, plyn, cestovné a iné potrebné položky, nekupujte nič ďalšie celý zvyšok Pôstu. Možno je fajn potom peniaze, ktoré ste ušetrili, darovať ako almužnu.

  • Vyjedanie pomedzi hlavné chody

Tohto zlozvyku je náročné sa zbaviť, hlavne ak sú rôzne maškrty pre nás pohodlnou cestou, ako si trochu zajesť. Pre mnohých ľudí to tak určite je. Je to však vynikajúci prvý krok k začiatku pôstu.

  • Počúvanie hudby a rádia

V dnešnom svete sú mnohí z nás nespokojní, keď je ticho. Je ľahké vyplniť každú minútu dňa najrôznejšími podcastmi alebo pesničkami. Ako ale potom môžeme vytvoriť priestor pre tichý, nenápadný Boží hlas, ktorý sa ozýva hlboko v našich srdciach, keď stále niečo počúvame? Počas tohto Pôstu by sme sa mohli zrieknuť počúvania našej obľúbenej hudby a rádia, a namiesto toho stráviť čas modlitbou.

  • Lenivé skratky

Vyberte si niečo, kde si často volíte „ľahšiu cestu“, a zrieknite sa toho cez Pôst. Môže to byť ustieľanie postele každé ráno, vstávanie hneď ako zazvoní budík, parkovanie ďaleko od dverí alebo upratanie riadu bezprostredne po večeri. Zrušte niektorú z malých „skratiek“ tento Pôst a obetujte ju Bohu.

  • Stravovanie mimo domu

Môžeme tento pôst priniesť aj takú obetu, že sa budeme stravovať len doma. Vyžaduje si to dôsledné plánovanie dopredu a tiež domáce varenie. Je to teda výborná cesta, ako rásť v trpezlivosti. (Ale tiež, ako ušetriť peniaze!)

  • Umenie

Mnohé kostoly si držia starú tradíciu zahaľovať náboženské obrazy a sochy fialovým plátnom počas neskoršej časti Pôstu. Môžeme tento zvyk zachovať aj v našich domovoch. Zrieknutie sa nádhery týchto obrazov nám pripomína, aký bezútešný je tento svet bez krásy a svetla Krista.

  • Výťahy

Používať iba schody počas celého Pôstu je nielen fyzicky náročnejšie, ale vyžaduje si aj omnoho viac času, takže sa stáva vhodnou obetou, ktorú môžeme Bohu ponúknuť. Len to nevzdávajte, ak bývate alebo pracujete na 15. poschodí!

 

https://aleteia.org/2020/02/21/10-things-to-give-up-for-lent-other-than-chocolate/

Preklad: Jana Solárová

Úvodná fotografia: www.pexels.com

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno