10 krokov, ako osláviť Boha cez potrat

0
539

Drahá priateľka,

Ak čítaš tieto slová, pravdepodobne prechádzaš obdobím smútenia a bolestnej straty v dôsledku spontánneho potratu. Alebo môžeš práve v tomto období prechádzať samotným spontánnym potratom alebo chceš aspoň nahliadnuť, ako môžeš velebiť Boha a vysporiadať sa týmto údelom pre prípad, že by sa ti niečo podobné stalo v budúcnosti.

Moja milovaná, chcela by som s tebou zdieľať skutočnosť, že aj ja som si tým prešla. Minulý týždeň som aj ja prežila spontánny potrat. Doposiaľ bol spontánny potrat niečo, čo sa stávalo „iným“ ženám okolo mňa. Preplávala som štyrmi bezproblémovými tehotenstvami, z ktorých máme nádherné deti. Potrat išiel mimo mňa. Alebo aspoň som si to myslela.

Keď sa pozriem spätne na predošlé dni, žasnem, aký milostivý bol ku mne Boh v mnohých ohľadoch. Som si dobre vedomá, že moja skúsenosť mohla byť omnoho viac traumatická, omnoho horšie načasovaná a nemusela som prežiť rýchle zotavenie. Pozerám na všetky tieto požehnania, a veru nie je ich málo!

Moja drahá, Boh ti nikdy nenadelil a nenadelí viac, ako dokážeš uniesť. Za posledných pár týždňov môjho života som to jasne pochopila.

Tu Ti ponúkam 10 rád, ako môžeš osláviť Boha v tejto situácii:

  1. Uznaj, že Boh je najvyšší a vševediaci. Vrabec nepadne na zem bez vedomia Otca a vám sú spočítané všetky vlasy na hlave (Mt 10:29-30). Boh to vie. A môžeš plne dôverovať, že z nejakého dôvodu, ktorému možno nikdy neporozumieš, láskyplne na teba dopustil túto skúsenosť, sestra moja. On je dobrý, spoľahlivý, múdry. On je Láska.

 

  1. Buď vďačná. Rozjímaj nad dokonalosťou Jeho požehnaní v tvojom živote. Koľkože je tých, o ktorých vieš. A koľko ešte tých, ktoré si vôbec neuvedomuješ! Rozjímaj aj nad tými, ktoré považuješ za samozrejmé. Ďakuj za deti, tie chodiace zázraky, ktoré ti doposiaľ požehnal. Nechaj svoje srdce premôcť vďakou za všetko, čo si kedy dostala.

 

  1. Buď útechou pre druhých. Práve ty, a teraz už aj ja, môžeme z najhlbšieho srdca poskytnúť útechu tým, ktorí prechádzajú alebo prešli útrapami a žiaľom zo spontánneho potratu. Teraz si to ty, ktorá môže potešovať iných cez svoju vlastnú skúsenosť a to útechou, ktorou aj teba Boh potešil. (2 Kor 1:3-4)

 

  1. Spoľahni sa na Božiu lásku, ktorú ti preukazujú iní ľudia. Nechaj si priniesť jedlo, ktoré nie si schopná sama si uvariť. Zdvihni telefón tým, ktorí ťa milujú a zaujímajú sa o teba. Ponor sa do modlitieb, ktoré sú za teba vyslovené. Vychutnaj si lásku, ktorú na teba Boh vylieva cez druhých ľudí. Spoľahni sa na ňu. Dýchaj ňou.

 

  1. Pomaly sa vráť k bežnému životu. Zotavenie po potrate trvá minimálne dva týždne. Dopraj si tento čas na odpočinok, rob len nevyhnutné veci, pokým sa ti nevráti plná sila. Túto vynikajúcu radu mi dala moja priateľka Lisa, a tým ma ušetrila od potenciálnych emocionálnych a fyzických komplikácií.

 

  1. Posuň sa ďalej. Môže to trvať nejaký čas a aj to bude trvať nejaký čas. Na tvoje dieťatko sa nezabudne, ak sa tvoj život pohne ďalej. Navždy zostane v tvojom srdci a v Nebeskom kráľovstve. Ty a aj ja potrebujeme bežať k cieľu za nebeskou cenou, za Božím povolaním v Kristovi Ježišovi (Flp 3,14). A tvoje dieťatko ťa tam bude čakať, za cieľovou páskou. Ži svoj život upierajúc pohľad na Ježiša, pôvodcu a zdokonaľovateľa tvojej viery.

 

  1. Rozvíjaj sa v Pánovi. Môžeš sa zo situácie poučiť. Boh ťa chce aj v tvojom smútení pozdvihnúť a naučiť hlbšej viere a dôvere. Pripomínam ti, aby si si tento čas nenechala pretiecť medzi prsty. Nájdi si čas na premýšľanie, meditovanie. Zahĺb sa do modlitby. Nalaď sa na to, čo chce Boh tvoriť v tvojom srdci a na nové pravdy, v ktorých chce, aby si kráčala. Vzrastaj.

 

  1. Nádej. Nádej existuje. Možno ju necítiš alebo si ju stratila. Nádej nespočíva v tvojej vlastnej schopnosti „preniesť sa cez to všetko“ alebo že zabudneš a „pohneš sa ďalej“. Tvoja nádej spočíva v Pánovi (Ž 42,12), v Jeho prísľube, v Jeho slove. Tvoja nádej spočíva v radosti, že ak poznáš Pána a jeho odpustenie, ak sa k nemu privinieš a ak sa podvolíš Jeho plánu spásy, znovu uvidíš svoje dieťatko.

 

  1. Zapoj ostatných. Je ľahké vylúčiť okolie z tvojej bolesti. Je ľahšie utiahnuť sa do ulity vlastnej samoty, kde si ponechaná sebaľútosti a živíš svoju bolesť, ako prijať lásku a povzbudenie od okolia. Jedným z najmilších skutkov, aké môžeš urobiť, je nechať ostatných vstúpiť do svojej sféry straty. Pousiluj sa vyjsť z ostrova samoty a dovoľ iným, aby ti pomohli.

 

  1. Radosť. Radosť v Pánovi je tvojou silou. Dovoľ, aby ti všetko, čo vieš o Bohu a každá chvíľka, ktorú si s ním kedy zažila, priniesli radosť v tomto súžení. Nikdy ťa neopustil, nikdy ťa nesklamal. Bol ti vždy verný, na každom kroku tvojho života. On je stále ten istý. Nikdy ťa nezanechal ani neopustil (Hebr 13,5). Aj uprostred tohto všetkého môžeš plesať.

Moje srdce je pri tebe. Aj ja som už jednou z mnohých žien. A som slabá aj v tomto momente, keď to píšem, fyzicky aj psychicky Ale viem, že môj Kráľ vládne a len jeho milosťou môžeme aj ja aj ty vidieť Jeho tvár cez našu bolesť zo straty dieťaťa.

 

http://www.womenabiding.com/10-ways-to-glorify-god-in-your-miscarriage/

Preklad: Jana Michaličková, foto: pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno