Piatkové letné kino: Obyčajné palacinky

2
105

V dnešnom piatkovom letnom kine vás pozývame na palacinky.

Vážne. Na obyčajné palacinky. Pozrite.

Pancake Day Inspiration from Maia Media on Vimeo. Music: Plage by Crystal Fighters

A stačia prvé štyri sekundy, aby bolo zjavné, že to vlastne nie sú obyčajné palacinky. Či – ako je to vlastne?

Recept poznáte, kroky poznáte. To cesto by ste urobili poslepiačky o druhej nadránom. A predsa, oči sa nechcú prestať dívať. Na tú najobyčajnejšiu vec na svete (teda, hned po chlebíku s maslom), z ktorej sa odrazu stáva umelecký projekt. Vidíte ich v úplne novom svetle, v inom kontexte. S plátkom citrona a riadnou vrstvou cukru?

Doplniť pečenou rebarborou a vanilkovým krémom? Doplniť slaninkou?

A to všetko na terase s horúcim čajom, ohňom v kozube a pravdepodobne chladným predjesenným večerom.

Totiž milí rodičia – toto sme my všetci. Naše deti, to je séria zautomatizovaných krokov, tá najobyčajnejšia vec na svete. Od ranného zobudenia po večerný chaos, rodičovstvo je cesto, ktoré poznáme naspamäť. Občas sa niektorá palacinka pripáli, občas miesto cukru omylom pridáme soľ. Občas ich decká zjedia skôr než si vôbec stihneme sadnúť ku stolu.

Ale najčastejšie, rodičia, najčastejšie potrebujeme vidieť naše deti v novom svetle, s plátkom citrona a zasypané cukrom. Najčastejšie potrebujeme oči niekoho iného, aby sme videli aké deti vlastne máme a ako sa nám vedie v rodičovstve. Staré mamy, susedia, kamošky dokážu spozorovať krásu a nápad tam, kde my vidíme len ten pomyselný riad, ktorý bude treba umývať.

A tak spomaľte, rodičovia. Zastavte sa. Vytiahnite deti na balkon, dajte si podvečerný čaj. Ďakujte Bohu za chlebík s maslom, za palacinky a ostatné najobyčajnejšie veci sveta. Za najneobyčajnejšie veci sveta. Vďaka Bohu za Jeho nevýslovný dar!

 

2 komentárov

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno