Lokálna ochutnávka svätosti

0
430

„Ja pôjdem s Titusom Zemanom do lesa. Ja nebudem báť!“, ozýva sa z obývačky, kde naša 2 a pol ročná dcérka diskutuje so starším bračekom.

Na  jeseň sme s Tituskom, ako ho rodinne oslovujeme, žili intenzívne v príprave na jeho blahorečenie.

Jeho sviatok bol určený na 8.januára, takže už o pár dní budeme prvýkrát sláviť spomienku na nášho nového blahoslaveného.

Prinášame vám pár podnetov, ako môžete tento sviatok sláviť v rodine.

Deviatnik

V Cirkvi sa často na sviatky pripravujeme práve deviatnikmi – deviatimi dňami modlitieb a rozjímaní, ktoré nám majú pomôcť lepšie sa pripraviť a pochopiť pravú podstatu daného sviatku.

Pri príležitosti príprav na Titusove blahorečenie bol vydaný oficiálny deviatnik.

My sme si  vytvorili aj vlastný – čítali sme si z knihy Titus, ideš!  a každý deň sme si na nástenku nakreslili symbol, ktorý vystihuje danú časť Titusovho života.

Záleží aj od veku detí – pre tie najmenšie stačí jedna alebo dve kapitoly na každý deň, pri starších môžeme prečítať aj viac – spôsob, ktorým Titusov príbeh prerozprával salezián don Jozef Luscoň je veľmi pútavý a možno vám bude aj ťažko nechať si niečo na posledné dni!

Titus – patrón povolaní a vytvalosti v povolaní

Vedeli ste, že Titus Zeman je patrónom povolaní a vytrvalosti v nich?

Don Jozef Slivoň, ktorý bol vicepostulátorom procesu blahorečenia často zdôrazňoval práve tento aspekt.

A tak môžeme v našom Tituskovi mať aj my rodičia vzor vytrvalosti povolaniu, pre ktoré sme sa rozhodli. A zároveň môžeme odovzdávať naše deti aj na jeho príhovor dobrému Bohu a prosiť, aby boli otvorené Jeho láske.

Obrázok blahoslaveného Titusa Zemana

„Jedenkrát vidieť je lepšie než stokrát počuť.“

Pre deti to platí ešte vo väčšej miere.

Čo tak vytlačiť si obrázok Titusa a postaviť ho na malý rodinný oltárik? Dať ku nemu sviečku, vázu s kvietkom… Alebo na nástenku, ku posteli – jednoducho na miesto, kde ho budeme mať na očiach.

Relikvie

Najväčším hitom v našej rodine boli Titusove kosti. A tak sme hneď nasledujúci týždeň zamierili do vajnorského kostola, pozrieť si ich zblízka. Ak sa vám dá, skúste aj vy využiť túto možnosť.

Zaujímavá diskusia môže vzniknúť aj pri pátraní po tom, ako vlastne úcta k pozostatkom svätých vznikala.

„ Čo môže byť mojou hranicou?“

S touto otázkou môžeme so staršími rozprúdiť debatu o našich osobných hraniciach. O tom, čo je pre nás bezpečná zóna, kam až môže viesť cesta za hranicu, kde čerpať silu ísť proti prúdu… Blahoslavený Titus prekročil niekoľkokrát nielen tú politickú hranicu, ale aj svoje vlastné hranice, čo ho urobilo pripraveným obetovať život pre druhých.

Ak máte staršie deti, možno vás oslovia aj niektoré aktivity , ktoré boli ponúknuté v rámci príprav na blahorečenie pre mladých

Kartová hra Hranica

Pri príležitosti blahorečenia bola vytvorená aj kartová hra Hranica. Hlavným cieľom je získať potrebnú výbavu na prekročenie hraníc – gumáky, chlieb, lekárničku a pas. Pozor si treba dávať na špiónov, pohraničnú hliadku alebo aj prietrž mračien, keď stúpa hladina Moravy. Prichádza však aj pomoc – v podobe Veľkého Joža, štedrého Ernesta či dokonca samotného Titusa.

Hra je momentálne beznádejne vypredaná, ak však máte v okolí niekoho zo saleziánskej rodiny, skúste sa opýtať, či ju nemá aspoň na požičanie. Pri hre sa zabaví celá rodina a zároveň je pomôckou na zreálnenie podmienok, za ktorých Titus a mnohí ďalší prechádzali cez hranice za slobodou.

Videá

V ponuke sú aj viaceré videá – odporúčame, aby ste si ich pozreli ešte pred spoločným pozeraním s deťmi a zvážili ich vhodnosť podľa veku detí, prípadne niektoré časti pretočili.

Materiály a knihy

Ďalšie materiály a knihy nájdete tu .

https://www.youtube.com/watch?v=it4XmVf3DZo

Fotografie: autorka a www.tituszeman.sk

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno