Keď sa ráno zobudíte, pamätáte si zvyčajne svoj sen? O čom sa vám často sníva? Uvažujete, čo vám chcel sen povedať, alebo sa tým nikdy nezaoberáte? Veríte v silu snov?
Ja mám svoj snový život veľmi rada. Často v ňom cestujem na krásne miesta, lietam ako vták a rozprávam plynule cudzími jazykmi. No niekedy v snoch prežívam aj hrôzu, naháňajú ma divé zvery alebo sa ocitnem na bojisku. To napríklad vtedy, keď idem spať v zlej nálade.
Čo je to sen? Ide o zážitok obrazových, zvukových a iných zmyslových vnemov vytváraných mozgom počas spánku. Sny sú súčasťou našej psychiky rovnako ako myšlienky alebo emócie počas dňa. Prejavuje sa v nich aj naša pudovosť a negatívne stránky našej osobnosti, pretože do popredia vystupuje podvedomie, ktoré v bdelom stave často potláčame. Keď ale prijmeme aj túto stránku svojho Ja, sme na dobrej ceste k integrite.
A čo výklad snov? Ako malá som si zvykla listovať s kamarátkami veľký obrazový snár, ktorý sme si požičali z mestskej knižnice. Bola to zábava, ale presne tam aj celá funkcia ilustrovaného snára končí. Avšak, výklad snov z psychologického a teologického hľadiska má svoj význam. Môžeme tým prehĺbiť svoje sebapoznanie alebo sa inšpirovať pri riešení svojich aktuálnych životných situácií. Nie je nevyhnutné využiť pomoc terapeuta alebo duchovného vodcu, so snami môžeme pracovať aj sami. Každý človek má menšie či väčšie predpoklady na to, aby vedel čítať obrazy vo svojich snoch a cvikom ich môžeme zlepšiť. Benediktín Anselm Grün vo svojej knihe Sny na duchovnej ceste píše, že k výkladu snov by nás mala viesť túžba duchovne rásť a byť úplne otvorení Bohu vo všetkých oblastiach, nie obyčajná psychologická zvedavosť. Keď žijeme prostriedkami, ktoré nám ponúka Tradícia, t. j. modlitba, čítanie Svätého písma, pôst, sviatosti a pod., môžeme sa o naše sny oprieť ako o súčasť našej životnej reality. Nemusíme ich význam ani preceňovať, pretože je to len jedno z mnohých miest, kde sa stretávame so sebou samými a s Bohom.
Výklad snov je prísne individuálny, ide ruka v ruke s aktuálnym stavom konkrétneho človeka, jeho prežívaním, traumami či konfliktami. Sen sám osebe nemá automaticky vysvetlenie, len v spolupráci s našou interpretáciou nadobúda zmysel. Preto je funkcia snárov tak málo významná. To, čo znamená v sne nejaký obraz pre jedného, nemusí znamenať to isté pre druhého.
Je každý sen dôležitý? Nie. Keď ste celý deň lúskali hrach a následne sa vám o tom ešte aj v noci snívalo, pravdepodobne ten sen pre vás nemá hlbší význam. Ale sny, ktoré sa nám často v nejakom životnom období opakujú alebo sú nabité intenzívnymi emóciami, určite majú pre nás skrytý nejaký odkaz.
A teraz sa môžeme pozrieť na niektoré príklady toho, ako vykladať svoje sny v kontexte svojho prežívania a na čo je to vlastne dobré. Mne osobne sa často sníva o tom, že niektoré moje dieťa spadne do vody a topí sa. Niekedy ho vytiahnem, ale často sa zobudím ešte predtým a netuším, ako sa sen skončil. Laik by povedal, že je to snáď nejaká predpoveď. Je ale hlúposť báť sa svojich snov ako zlých znamení či predpovedí. Ak nás sen chce na niečo upozorniť, je to pre naše dobro, nie preto, aby vzbudil paniku. Ja viem, čo mi môj sen chcel povedať. Vždy som mala obrovský strach o svoje deti. Niekedy ma premohol tak, že „vybuchol“ v podobe sna. Poznáte to, ako keď na tlakovom hrnci vypustíte paru. Emócie, ktoré v stave bdelého vedomia počas dňa nepustíme von, sa vyplavia v noci, keď je naše vedomie potlačené. V snoch sa takto naše emócie často liečia, prípadne sa ventiluje ich pretlak. Takéto sny poskytujú hlbšie poznanie seba samých, toho, čo nás ovláda, a malo by byť pre nás výzvou s tým začať pracovať.
Inokedy nám sen pripomína niektoré nedokončené „resty“ zo života. Ako tretiačka na gymnáziu som pred koncom školského roka meškala s učivom z fyziky asi 20 strán. Učivo som síce neskôr dobehla, ale na tento prehrešok „doplácam“ už celé roky. Opakuje sa mi totiž sen, že je koniec školského roka a ja som kvôli fyzike neskončila školu. V mojich snoch sa budem učiť fyziku už asi celý zvyšok života. Alebo mám aj inú možnosť. Sny, ktoré pôsobia ako nedokončené, by som mohla „dosnívať“ imagináciou počas dňa a dotvoriť tak ich koniec.
Sny nám niekedy pomáhajú riešiť aj to, čo nedokážeme vyriešiť vo svojom vedomí, keď sme bdelí. Vtedy príde na pomoc naše podvedomie, resp. sa ozýva Boh, keď nie sme schopní počuť ho v zaneprázdnenosti našich dní. Jedna blízka osoba sa mi raz zverila, že si nie je istá výberom životného partnera. Veľmi sa trápila. Vracali sa jej sny, v ktorých má vedľa seba človeka- manžela ale nevidí jeho tvár. Je to jej terajší manžel alebo jej stará láska? Či nebodaj niekto úplne cudzí? Vždy na záver sna sa jej odkryla tvár súčasného manžela a vo sne prišla veľká úľava z toho, že je to práve on. Aj po prebudení cítila istotu, že jej voľba bola napriek všetkým pochybnostiam správna.
Ešte stále neveríte, že sny nám môžu dobre poslúžiť? Skúste si ich zapisovať hneď po zobudení, najlepšie je, ak máte denník s perom na nočnom stolíku, lebo sen sa dá ľahko zabudnúť už aj rannou cestou do kúpeľne. Sníva sa každému, no nie každý si sny zapamätá. Niekto si ich možno nepamätá preto, lebo aj vo vedomom stave už dostatočne pracuje na svojej integrite a jednoducho ich nepotrebuje analyzovať. U iného môže byť príčina napríklad v stresovom životnom období. A niekedy si možno stačí dať predsavzatie a snažiť sa svoje sny zapamätať, resp. zapisovať. Ja si niekedy dôležitý sen zapíšem ešte v noci, keď sa náhodou zobudím.
Keď už sen máte na papieri, zamyslite sa nad ním, predložte ho Bohu v modlitbe, nájdite k nemu asociácie zo svojho reálneho života, porovnajte ho s momentálnym prežívaním, strachmi, konfliktami, prípadne ho niekomu blízkemu povedzte a zistíte, že nie je náhoda, čo sa vám sníva.
Zdroj fotografie: www.pexels.com