Tlačová správa: Centrum konkrétnej pomoci Femina pomáha už 5 rokov! Je tu vďaka Fóru života

0
101

Bratislava 1. december 2021 – Projekt Femina dnes oslavuje 5 rokov. Občianske združenie Fórum života dňa 1. 12. 2016 otvorilo v budove Nemocnice Levice Centrum konkrétnej pomoci Femina. Po Poradni Alexis, ktorá pomáha neplánovane tehotným ženám a dievčatám a po projekte Zachráňme životy, ktoré podporuje matky, ktoré sa rozhodli priviesť dieťa na svet napriek nepriaznivej životnej situácii, je projekt Femina ďalšou, nevyhnutnou a významnou súčasťou piliera konkrétnej pomoci Fóra života.

Centrum konkrétnej pomoci Femina vznikla ako poradňa s celoslovenskou pôsobnosťou. Klientom poskytuje bezplatné základné sociálne poradenstvo, bezplatné právne poradenstvo, bezplatné psychologické poradenstvo a rovnako aj bezplatné gynekologické poradenstvo. Sociálny pracovník pomáha klientovi zorientovať sa v jeho situácii a zároveň poukazuje na možnosti riešenia, kde spôsob a výber riešenia danej životnej situácie určuje výlučne samotný klient. Poradňa pomáha predovšetkým dievčatám a ženám v ťažkej životnej situácii, neplánovane tehotným, osamelým matkám, obetiam násilia a diskriminácie bez ohľadu na sociálnu alebo ekonomickú situáciu, ale súčasne i rodinám v núdzi, slabým a chorým.

Poradňa bola otvorená v meste Levice, pretože, žiaľ, je to mesto s najvyššou mierou potratovosti a riaditeľka Anna Siekelová dodáva: “Chceli sme byť čím bližšie ženám, ktoré by nás mohli potrebovať.” 

Časom vznikla potreba rozšíriť pôsobnosť poradne aj vo východoslovenských regiónoch, a preto Fórum života otvorilo v roku 2019 Centrum konkrétnej pomoci Femina v Snine a o rok neskôr už aj v Prešove.

Dopyt po ich službách sústavne rastie každým rokom. Spoločne bolo riešených 614 prípadov, pričom viacerým klientom bola pomoc poskytovaná opakovane.

Päť rokov fungovania Siekelová hodnotí takto: “Za päť rokov sa ukázalo smerovanie našej činnosti. Začali sme sa uberať nielen smerom sociálneho poradenstva, ale aj cestou konkrétnej pomoci. Spolupracujeme s viacerými organizáciami a darcami, ktorí nám pomáhajú pomáhať tým, ktorí si pomôcť nevedia. Projekty Fóra života sú takisto úzko prepojené a efektívne spolupracujeme.”

Centrum konkrétnej pomoci Femina v Leviciach sa pretransformovalo na samostatnú neziskovú organizáciu 27. 1. 2021. Svoju činnosť rozšírilo o materiálnu pomoc určenú ženám/dievčatám/ rodinám v ťažkých životných situáciách a viacdetným rodinám v núdzi. Túto pomoc realizuje len vďaka pomoci a podpore konkrétnych a anonymných darcov. Činnosť je rozšírená aj o prevenciu pred neplánovaným tehotenstvom formou individuálneho sprevádzania poznania ženskej plodnosti.

Všetky informácie o Centre konkrétnej pomoci Femina sú dostupné na webe https://centrumfemina.sk/. Podporiť ju môžete na SK25 0900 0000 0050 3335 7295. Ďakujeme!

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno