Títo piati boli vyhlásení za svätých minulý rok. Poznáš ich?

0
478

Námestie sv. Petra, 13. október 2019: Za asistencie 50 000 ľudí z celého sveta pápež František vyhlásil Johna Henryho Newmana, matku Giuseppinu Vannini, matku Mariam Thresiu Mankidiyan, sestru Dulce Lopes Pontes a Marguerite Bays za katolíckych svätých.  

Poznáte ich príbehy?

Kardinál John Henry Newman (1801-1890): teológ, spisovateľ a zakladateľ oratória sv. Filipa Neriho v Anglicku. Bol prvým anglikánom, ktorý sa stal katolíckym kňazom a kardinálom a je Angličanom vyhláseným za svätého po takmer 50 rokoch. Newman bol oficiálne blahorečený pápežom Benediktom XVI. v roku 2010 a jeho svätorečenie bolo oficiálne schválené pápežom Františkom na začiatku tohto roka.  

Matka Giuseppina Vannini (1859-1911): Zakladateľka Rádu dcér sv. Kamila, je prvou Rimankou vyhlásenou za svätú za posledných viac než 400 rokov. Hlavným dedičstvom, ktoré zakladateľka svojim sestrám zanechala, bola čistá a jednoduchá fyzická a duchovná starostlivosť o chorých, vykonávaná doma, ale tiež v nemocniciach, leprosáriách a  domovoch dôchodcov – tak v európskych rehabilitačných centrách ako aj v misijných krajinách.

Matka Mariam Thresia Mankidiyan (1876-1926): Mystička, zakladateľka Kongregácie sestier svätej rodiny v Kerale, India. Celý svoj život strávila v starostlivosti o chudobných, chorých a núdznych a bola vzývaná ako ochrankyňa rodín v ťažkých situáciách a orodovníčka za páry, ktoré nemajú deti. Bola blahorečená 9. Apríla 2000 pápežom Jánom Pavlom II. 

Sestra Dulce Lopes Pontes (1914-1992): Prvá žena narodená v Brazílii, ktorá sa stala svätou. Je známa ako sestra Dulce chudobných, lebo sa na dvore svojho kláštora v Salvadore, Bahii starala o najchudobnejších z chudobných. Viac ako 3 000 ľudí prichádzalo na toto miesto každý deň (dnes tu stojí nemocnica Santo Antônio), aby dostali lekársku pomoc zadarmo. Keď v roku 1992 zomrela, bola sestra Dulce nominovaná na Nobelovu cenu za mier. 

Marguerite Bays (1815-1879): Stigmatička a švajčiarska laička z 19. Storočia. Hoci nikdy nevstúpila do rehoľného rádu, zasvätila svoj život modlitbe a službe farskému spoločenstvu. Po jej smrti Vatikán uznal zázrak, ktorý sa udial na jej príhovor, pri ktorom bolo dvojročné dieťa úplne uzdravené potom, čo ho zrazilo 800-kilové koleso traktora. 

Link: https://aleteia.org/2019/10/14/meet-the-five-new-saints-of-the-catholic-church/

Preklad: Ľubica Neupauerová

Úvodná fotografia: www.pexels.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno