Svedectvo: Len človek, ktorý ťa privádza k Ježišovi, ťa má naozaj rád

1
1395

Vydávala som sa veľmi mladá – ako 19-ročná. Po siedmich rokoch sme sa rozviedli. Bez manžela žijem už skoro 10 rokov, civilne som rozvedená 9 rokov. V súčasnosti mám 36 rokov a dve dcéry,15 a 16-ročnú. Svoje deti vychovávam a živím sama, a to je to najťažšie zo všetkého. Strata bezpečia a nutnosť musieť sa vo všetkom sama rozhodovať a nemôcť sa oprieť o nikoho na tomto svete fyzicky ani inak, je ťažké.

 

Život v samote, ale s Ježišom

Od malička som bola veriaca a zapájala sa do farských aktivít, ale po svadbe sa to zúžilo len na svätú omšu v nedeľu. Celé roky som si hľadala svoje miesto v rodine, v spoločnosti a skúsila som aj nový vzťah s iným mužom. Ale až keď som dala vo svojom živote priestor a plnú dôveru Pánu Bohu, vtedy som začala naozaj žiť- slobodne a šťastne, aj napriek tomu, že som sama a stále pred Bohom manželka muža, ktorý v mojej rodine nie je prítomný žiadnym spôsobom, ani pre mňa, ani pre moje dcéry.

Keď som prestala všetko riešiť a trápiť sa a dala som celý svoj život s dôverou do rúk Bohu, pocítila som veľkú úľavu a Boh začal robiť viditeľné zázraky. Dokonca som sa naučila aj priznať si, že som len slabý človek a nie všetko zvládnem. Ale viem, že pokiaľ všetky starosti odovzdám Ježišovi, on ma nikdy neopustí a vždy mi zázračne dá do života ľudí a situácie, ktoré mi pomôžu. Moje problémy v práci sa začali postupne meniť a zlepšovať. Odpustila som a zmierila sa v sebe so všetkými krivdami z minulosti a aj s ľuďmi. Je ťažké žiť úplne sama a vychovávať a živiť deti, ale – zastávam názor, že som žena, chcem byť ženou a neviem a ani nechcem zastávať v rodine ani v živote úlohu muža. Chcem, aby aj moje dcéry boli tak vychované, a preto si priznám, že niektoré veci proste ja ako žena neurobím, ale Boh mi vždy dá niekoho, kto pomôže. Verím, že moje deti si uvedomia, že muž je v spoločnosti dôležitý tak isto ako žena, tak ako otec i matka v rodine.

 

Zbav nás Zlého

Pre nás rozvedených veriacich je najťažšie nájsť si svoje miesto v komunite veriacich. Aj ja som mala pocit hanby a strachu a stále na tom pracujem s pomocou Pána Boha. No postupne mi Boh ukazuje, že ma ľúbi a chce ma všade tam, kde je ON- takže aj pri farských aktivitách. Moje rozhodnutie ostať sama bez muža bolo oslobodzujúce, ale na začiatku veľmi ťažké, ako skok do prázdna. Život s Ježišom mi prináša radosť a naplnenie. Každý deň sa snažím ísť do kostola a prijať Eucharistiu – pokiaľ to nestihnem, chýba mi a túžim po Ňom viac a viac. Zaľúbila som sa do Ježiša a život bez neho už nechcem. Zlý knieža sa snaží lákať nás rôznymi spôsobmi v každodenných maličkostiach, ktoré si ani neuvedomujeme, a keď sa mu už nedarí, siahne aj do našich snov, alebo nám nenápadne podsunie niečo v reklame, na internete či vo výklade obchodu….všade sa snaží. No pokiaľ žijete s Ježišom v srdci, je zúfalý, pretože Ježiš je Kráľ a on vás ochráni. Jediné, čo človek musí urobiť, je dať mu plnú dôveru a priestor, aby konal – on čaká s láskou, trpezlivo len na to. Čaká naše ÁNO. Je tu stále pre nás, ale my ho musíme sami chcieť. Dal nám slobodnú vôľu, pretože láska je skutočná, len keď je slobodná – ľúbiť znamená rozhodnúť sa pre lásku slobodne – a preto Boh čaká. Nikdy nás neopustí. On ľúbi nás, ale neľúbi naše zlé skutky. Doma nemáme televízor a počítač máme len krátko, pretože je potrebný pre prípravu detí do školy. Náš čas venujeme sebe navzájom, štúdiu, knihám a plnohodnotným aktivitám vo farnosti či osobne s priateľmi. Stačí, keď sa raz pozriem na film u rodičov, a hneď ma prepadnú nepríjemné pocity, predstavy, často strach a nepekné či hriešne sny. Povedzme si úprimne, aké sú reklamy, aké sú filmy, aké sú seriály – čo ich predáva ??? Je to sex. Nie je to čistá láska ani pravda, a nemá to nič spoločné so skutočnou láskou. Ja v mojom živote nechcem a nedávam priestor veciam, ktoré sú v rozpore s mojou vierou a svedomím. Preto nepodporujem potraty, antikoncepciu ani umelé oplodnenie. Život je veľký Boží dar a nikto iný ako Boh nemá právo o ňom rozhodovať.

Moje dcéry si Boh privinul a našiel im niekoho, kto im pomáha a občas nahradí aj úlohu otca, ale hlavne, títo ľudia z farnosti sú pre nich vzor. Modlila som sa, aby Boh požehnal moje deti a ich otca, aby sa aspoň trochu začali rozprávať a Boh ešte v ten deň konal. Toto sú zázraky, ktorými mi Boh ukazuje – milujem teba aj tvoje deti a nenechám vás nikdy osamote. No zároveň som sa modlila, aby moje dcéry dokázali prijímať to, čo im ich otec dáva a neviazali sa na to tak, aby im to ublížilo, aby ich istota a uvedomovanie si vlastnej hodnoty stáli na Božej láske k nim a nie na ľudskej. A Boh konal a ochránil moje dcéry. Ich otec má slobodnú vôľu, a preto je na ňom, ako žije. Jeho vzťah k dcéram sa moc nezmenil a naďalej sa s nimi nestretáva, ale aspoň im občas napíše a oni to prijímajú, modlia sa za neho a nechávajú všetko na skutočného Ocka – nebeského.

 

Viera a dôvera sú tým najdôležitejším v živote

Nehovorím, že môj život je ľahký. Ale už viem, že nikdy nie som sama a nebudem sama! Že ma miluje niekto, kto nikdy neprestane – BOH, MÔJ SKUTOĆNÝ OTEC. Občas každý padneme, pretože nie sme dokonalí, ale podstatné je zdvihnúť sa a prijať Božiu pomoc a lásku. Boh mi dal silu zdvihnúť sa, Boh mi dal odvahu prísť na spoveď, Boh mi dal milosť ísť medzi ľudí. Som ešte veľmi mladá, ale aj napriek tomu verím, že pokiaľ aj budem bez muža, ale s Ježišom v srdci, nikdy nebudem sama. To bol Boží plán so mnou. Cez všetky moje rany a pády som našla s Ježišom v srdci toľko sily, že teraz mi Boh dáva do cesty stále nových a nových ľudí, ktorých môžem privádzať k nemu, ktorým môžem byť oporou, príkladom, priateľkou a vďaka nim sa moja viera a dôvera v Boha posilňuje.

V knihe proroka Malachiáša (3, 3) sa píše: „I sadne si a bude vytápať a čistiť striebro.“

Ja vidím, ako ma Pán postupne formuje a pretavuje ako striebro cez všetky tie ohne a kríže, aby potom v správny čas svojou láskavou a milosrdnou otcovskou rukou ma vytiahol skutočne očistenú z tohto ohňa a budem môcť byť jeho malým pokladom, kúskom striebra v jeho rukách. Túžim byť svetlom pre druhých, svetlom, ktoré privádza ľudí k Ježišovi, ktoré upriamuje ich pozornosť na skutočnú lásku, ktorou je Boh. Túžim byť darom pre každého človeka, pretože – kto raz spozná Otcovu lásku, ten si ju nedokáže nechať len pre seba.

Mojou túžbou od malička bola veľká rodina, manžel a kopa detí. Túžila som starať sa o rodinu a podporovať manžela, pokiaľ by to bolo potrebné, aj ako žena v domácnosti. Môj život je pravý opak toho, čo som si vysnívala. Starám sa sama o svoje deti, teraz už aj denne o mojich rodičov, a musím nás sama uživiť. No Boh aj cez moje chyby a slabosti vedel vykonať svoje veľké dielo a požehnal mňa i moju rodinu. Dlho som sa bránila priznať si chyby a priznať si aj, že som bola oklamaná a že mám právo pokúsiť sa získať naspäť svoju slobodu pred Bohom aj oficiálne. Som už skoro 2 roky v procese dokazovania nulity cirkevného manželstva a netuším, ako dlho to ešte potrvá, kým sa cirkevný súd skončí. No tento čas pre mňa znamená priestor pre dozrievanie, priestor pre vyliečenie zranení. Už keď som podávala žiadosť o uznanie nulity cirkevného manželstva, bola som rozhodnutá, že najdôležitejšie je pre mňa už nikdy neprísť o svoju čistotu a lásku k Ježišovi. Moja viera a dôvera v Jediného Boha je to najdôležitejšie v mojom živote a v živote mojej rodiny. Nevzdávam sa túžby mať rodinu, ale dávam úplný priestor a dôveru Božiemu pôsobeniu a rozhodnutiu. Cítim veľké povolanie pre pastoráciu ľudí zranených podobne ako ja. Boh mi ukazuje postupne moju cestu. Nie je to ľahké, pretože som ešte mladá a vlastne celý život som sama. Ale teraz už viem, že už nikdy nebudem sama, pretože je so mnou Ježiš. Jedine s ním chcem kráčať životom. Nikdy by som nedokázala ľúbiť muža viac ako Ježiša. Len v Ježišovi sa dokáže spojiť skutočná láska dvoch ľudí. Len človek, ktorý ťa privádza ešte bližšie k Ježišovi, je človek, ktorý ťa má naozaj rád – či už je to muž, kamarátka, kolegyňa, kolega, susedka… Strom poznáš podľa ovocia a jediné skutočné ovocie života je Božia láska.

Boh mi dal odvahu a Duch Svätý mi vkladá slová do úst, aby som mohla rozprávať o Bohu všetkým ľuďom. Modlím sa veľmi najmä za tých, ktorí stratili svoju vieru a za tých, ktorí ju ešte ani nenašli. Sila modlitby a obety za druhých je veľká.

Lucia

foto:pixabay.com

1 komentár

  1. nadherne svedectvo, povzbudive, uprimne, silne…nech Vas, mila Lucka, sam Pan Jezis zehna kazdy novy den, dava Vam silu, radost a vela dôvodov na usmev 🙂

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno