Recenzia – Timothy Keller: Manželstvo

0
50

timthumb.phpÁno, na tému manželstva a partnerských vzťahov vychádzajú stovky kníh a mnohé z nich sú skutočne brakmi, ale objavia sa aj knihy, ktoré zaujmú.

Netvrdím, že Manželstvo od Kellerovcov je tou najlepšou knihou z danej problematiky, lebo sú možno aj lepšie, no ponúka inšpiratívne čítanie, ktoré nenecháva chladným. Niektoré biblické princípy, ktoré podáva v konfrontácii s tým, aký pohľad ponúka súčasná kultúra som poznal už aj pred tým, ale pri čítaní Kellerovej knihy som si ich mohol nanovo uvedomiť a rozšíriť, a to v celkom novej perspektíve.

Keller nepatrí medzi čiernobielych kresťanských spisovateľov, čo jeho knihy len obohacuje o pridanú hodnotu premýšľania. Manželstvo (The Meaning of Marriage) nie je len nejaká psychologická príručka, nie je to žiaden náboženský brak ani lacná rada, ktorá aj tak nefunguje.

Všetko, čo Timothy Keller so svojou ženou v knihe podávajú sú biblické pravdy, ktoré sú do určitej miery univerzálne aj na všetky ostatné vzťahy a aj v samotnej knihe hovoria aj o iných vzťahoch, nielen o manželstve. Ďalej podávajú príbehy skutočných reálnych ľudí, vychádzajú z vedeckých štúdii a sociologických výskumov a v neposlednej rade z vlastnej životnej skúsenosti, neboja sa v nich zachádzať ani do osobnej intimity. Kniha nie je poradňou pre kostolomoľov, ale chce pomôcť a túži osloviť každého, kto sa o manželstvo a vzťahy zaujíma.

Je vynikajúcim výberom na čítanie a inšpiráciu ako pre dlhoročných manželov, tak pre ľudí, ktorí ešte s nikým nechodia a chceli by začať. No jednoznačne má čo povedať, aj ak o vzťahu ešte ani neuvažujete a skôr sa zaujímate o to, čo to znamená láska a aké sú princípy medziľudských vzťahov.

Autor recenzie: Emil Hankovský

Bibliografický popis: HARLEY, W. F. 2013. Manželstvo [The Meaning of Marriage by Timothy Keller with Kathy Keller], Bratislava : Slovenské evanjelizačné stredisko, 253 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-88863-63-2.

kupit-na-02

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno