Odvážne srdce Juraja Vojtáša

2
574

 

Musel prekročiť púšť Llano Estacado, hľadieť do vĺn Tichého Oceánu, zostúpiť na dno Grand Canyonu, pretĺcť sa ulicami Tokia a vystúpiť na vrchol Mont Blancu, aby zistil, že aj Slovensko je krajinou, kde žijú skutoční hrdinovia. S manželkou a dvoma synmi žije a tvorí v čarokrásnom prostredí Veľkého Fatranského Kriváňa. V súčasnosti vychádza jeho dobrodružný román pre mladých Odvážne srdce. Juraj Vojtáš.

unnamed

odv

 

Ako si sa dostal k písaniu? 

Hoci som si to nie vždy uvedomoval, odjakživa ma lákalo písať. Svoju prvú poviedku som napísal ako osemročný. Posledných desať rokov píšem krátke príbehy, ktoré na Vianoce posielam svojim priateľom. Odvážne srdce sa stalo súčasťou môjho života. Myšlienka na krajinu plnú hrdinov, netvorov a nebezpečenstva ma naplno pohltila. Ponúkam čitateľom dobrodružstvo žijúce v mojom srdci skoro päť rokov. Keď prijmú pozvanie vstúpiť do sveta Risnie, navždy sa zmení ich pohľad na seba a ľudí okolo.

 

O čom je Odvážne srdce a komu je kniha určená? 

V knihe Will, chlapec z divočiny, sa snaží zachrániť mladú šľachtičnú Caru z moci hrozného draka. Príbeh ukazuje zrod mladého hrdinu a boj otca túžiaceho získať späť synovo srdce. V divočine obývanej smrtiacimi netvormi má Willov otec ako jediný moc zastaviť ich. Ukrýva pred synom hrozné tajomstvo, a preto ho odmieta zasvätiť do boja. Cara nesie temné bremeno. Je sľúbená najvyššiemu z netvorov, čiernemu drakovi, ktorý ju unesie. Will sa vydáva zachrániť ju. V dračom sídle musí mladý hrdina čeliť najtvrdšej skúške svojho života: svojim darom a minulosti. Drak mu dá ponuku, o akej sa mu ani nesnívalo. Nebola Cara len návnadou, ktorá ho mala prilákať k drakovi? Ani Willov otec nie je tým, kým sa zdá. Podarí sa Willovi odolať mocnému drakovi a zachrániť Caru s otcom?

Kniha je určená chlapcom, ale aj dievčatám od 12 rokov a ich duchom mladým rodičom. Otázky nastolené v knihe sú dobrý odrazový bod na hlbšie debaty o živote medzi rodičmi a deťmi. Je to ešte silnejší zážitok ako vidieť spolu film, lebo pri čítaní knihy do nej vkladáme kúsok seba, svoju predstavivosť.

 

Čo ťa viedlo k napísaniu práve takéhoto typu knihy?

Vyrastal som s troma bratmi. Všetci sme čítali Tolkienovho Pána prsteňov. Letá sme trávili so saleziánmi na hrebeňovkách a so skautmi na táboroch. V dospelosti som sa dostal ku Kronikám Narnie od C. S. Lewisa. Tieto knižky ma nadchli. Túžil som v knihe názornejšie ukázať, ako nás naše rozhodnutia fyzicky menia, ako sa môže duchovný boj preniesť do viditeľného sveta. V knihe sa tak vyskytujú nádherní ľudia, ale aj draci, harpie.

 

Ako to myslíš, že nás naše rozhodnutia fyzicky menia?

Hľadal som spôsob, ako zvýrazniť krásu čností a odpornosť hriechu. Pre dnešného mladého človeka je imidž veľmi dôležitý. Hľadal som prepojenia medzi mytologickými bytosťami a vlastnosťami, ktoré predstavujú. Hrdina v knihe, ktorý podlieha istým nerestiam, sa mení na túto bytosť. A tak manipulatívna osoba sa mení na bludičku, ktorá ľudí láka do močiarov, hnevlivý človek sa mení na medvedieho muža, závistlivý človek sa premení na vyschnutý strom sajúci krásu z vecí okolo. Našťastie, existuje aj cesta späť. V divočine Risnie existuje človek, ktorý ponúka týmto padlým bytostiam návrat na svetlo, do ľudskej podoby.

 

Hovoríš, že kniha hodnotovo vychádza z diel Tolkiena a C. S. Lewisa. Aké hodnoty ponúka tvoja kniha?

Dovolil som si rozvinúť tému Tolkienových rás: trpaslíkov, elfov, goblinov, orkov. V knihe ponúkam aj negatívnym postavám schopnosť sebareflexie a možnosť zmeny späť na ľudí.

Ústrednou témou je vzťah otca a syna. V knihe som stvárnil rôzne charaktery otcov. Od odvážnych a statočných po intrigánskych a zbabelých. Vyzdvihujem dôležitosť prítomnosti otca v rodine a jeho silný vplyv na mladých hrdinov. Ukazujem, ako zlo ničí ľudí navzájom a že nie sú schopní súdržnosti, a ako sa podrážajú, čo napokon pomôže hlavným hrdinom. Kniha vyústi do silného pro-life posolstva, kde sa čitatelia vcítia do príbehu nechceného tínedžerského tehotenstva a kde nechajú bábätko žiť napriek externým okolnostiam a jasným logickým argumentom, ktoré sú silno proti tomuto rozhodnutiu. Kniha ponúka jednu z možností ako žiť ďalej po rozpade manželstva v duchu kresťanskej morálky. Na konci knihy je súbor otázok, ktoré môžu slúžiť ako podklad na diskusiu v rodine s deťmi alebo na stretku.

 

V čom môže kniha pomôcť vzťahu rodičov a ich dospievajúcich detí?

Ak si každý z nich prečíta Odvážne srdce, môžu zdielať niečo hlboké, spoločný príbeh. Na konci knihy je súbor otázok, ktoré môžu rozprúdiť hlbokú debatu v rodine. Mladí majú možnosť viac pochopiť konanie rodičov. A rodičia môžu nazrieť do duše svojich detí.

 

Kde a ako sa dá Odvážne srdce kúpiť?

Kniha Odvážne srdce sa dá predobjednať tu:

https://www.indiegogo.com/projects/odvazne-srdce-dobrodruzny-roman-pre-mladych/x/13845336#/

 

Najbližší týždeň ešte môžete získať špeciálne bonusy: podpis alebo moje osobné venovanie, viac výtlačkov knihy, vaše meno ako podporovateľa môže byť uverejnené v každom výtlačku knihy, či dokonca sa môžete stretnúť so mnou na obede.

2 komentárov

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno