Morálne dilemy: Môžem si čítať synove súkromné maily a správy?

0
636

Dobrý deň. Chcela by som počuť názor na môj problém. Môj syn začal od septembra chodiť na strednú školu. V triede sú sami chlapci a vôbec sa mi nepáči partia, do ktorej sa dostal. Myslíte si, že v takomto prípade si môžem čítať správy v jeho mobile alebo v počítači?

 

Rodičia majú najväčšiu zodpovednosť za výchovu svojich detí a to až do ich plnoletosti. Pri výchove sa však na svoje deti majú dívať ako na deti Božie (teda že hoci sú to ich deti, nie sú ich vlastníctvom). Sú im zverené na určitý čas a tiež ich majú rešpektovať „ako ľudské osoby“ (porov. Katechizmus Katolíckej cirkvi, čl. 2222).

Keď má „dieťa“ 15–16 rokov, je v prvom ročníku strednej školy, ide takmer o dospelého človeka. Aj štátne zákony mu priznávajú napríklad trestnú zodpovednosť (u nás od 14 rokov): teda v prípade prestúpenia zákona mu hrozí väzenie. Z morálneho hľadiska nad ochranou súkromia maloletého až do plnoletosti prevažuje výchovná povinnosť rodičov, ale túto treba pri 15–16-ročných uplatňovať miernejšie. Celkovo primerane k veku dieťaťa. V extrémnom prípade, ak by mu skutočne šlo napríklad o život alebo vážnu ujmu na zdraví, mi príde prečítanie synových správ prijateľné. Ak mu navyše Vy platíte účty za telefón či internet v domácnosti, ide technicky vlastne o Váš mobil a internet.

Ak by však o takýto extrémny prípad (vážneho ohrozenia života alebo zdravia) nešlo, potom by som po tomto krajnom prostriedku nesiahal. Mohla by sa tým naštrbiť jeho dôvera k Vám, ľahko si nájde iný spôsob komunikácie so svojou partiou a Vy už naň nebudete mať žiadny dosah. V tomto prípade je lepšie viac komunikovať so synom, napríklad počas nejakej spoločnej činnosti. Tráviť spolu čas, ak je to možné, snažiť sa spoznať jeho priateľov. Prejavovať mu lásku – pre neho prijateľným spôsobom, ale tiež zároveň trvať na dodržiavaní vopred stanovených pravidiel (napríklad, dokedy má byť večer doma).

Výchova dospievajúceho rozhodne nie je ľahká úloha. Ale je to pre rodičov súčasťou ich životného poslania od Pána (porov. Katechizmus Katolíckej cirkvi, čl. 2221). Pravidelná modlitba rodičov za svoje deti (každého veku) by teda určite nemala chýbať.

 

Hľadáte odpovede na teologické otázky? Pýtajte sa prostredníctvom mailovej adresy info@zastolom.sk.

 

Fotografia: pexels

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno