List všetkým, ktorí sa na Vianoce cítia opustení

0
1793

Vianoce a koniec roka je vždy o spomienkach. Niekedy spomínanie bolí a vtedy zavládne akási čudná nostalgia s trpkou príchuťou. Snažíš sa ju zahnať do kúta a tú dieru v srdci vyplniť niečím veselým, no nejde to. Zastav! Zastav svoje myšlienky a počúvaj. Prestaň trýzniť svoju ubolenú dušu a daj šancu Bohu narodiť sa v tvojom srdci. Potrebuješ začať nový život. Život s Bohom.

Chýba už len pár dní do Vianoc a ty rozmýšľaš nad tým, akoich prežiješ. Budú plné bolesti a osamelosti? Nesnaž sa svoju myseľ pohltiť prácou, pretože spomienkam sa nevyhneš. Tvoja myseľ sa ti bude snažiť pripomínať veselé, ale aj smutné a bolestné spomienky na Vianoce.

Určite ste sa len pred pár rokmi celá rodina pripravovali na najkrajšie sviatky roka… A možno snaha bola len z tvojej strany, ale vidieť radosť v očiach detí stála za to. Dnes je všetko preč, dnes je všetko inak. Snažíš sa rýchlo zahnať všetky spomienky a netrýzniť sa viac, ale nejde to…

Nie si sám

Kričíš, že tieto Vianoce nebudú také, ako kedysi, alebo aké by si chcel prežívať. Ale to je v poriadku. Kričíš, že chceš byť radšej sám, ako by si sa mal pretvarovať, že ti nič nie je? Ale to je tiež v poriadku. Ak to len trochu ide, nezostaň na vianočné sviatky sám. Daj svojim blízkym šancu, aby ti ukázali, čo je v živote dôležité a na čom cez Vianoce najviac záleží. Tu nejde o prípravy a darčeky, aj keď sme do poslednej chvíle zamestnaní tým nepodstatným. Ide tu o blízkosť ľudí, ktorí spoločne očakávajú príchod Boha na svet. Boha, ktorý má priniesť Svetlo do spoločenstva ľudí, rodiny, do nášho vnútra.

Krič, plač, hovor… On ťa počúva

Povedz Bohu, čo ťa bolí a ako sa cítiš. Máš chuť kričať? Tak krič! Alebo plakať? Tak plač! Ak máš chuť Bohu všetku tvoju bolesť vyrozprávať, tak hovor… Boh ťa počúva a ocení aj tvoju úprimnosť… že si férový a na nič sa nehráš. Kým ty budeš hovoriť, kričať a plakať, On spočíta každú tvoju slzu a minúty, ktoré stráviš v smútku a beznádeji, aby ti mohol darovať stokrát viac dôvodov na radosť a stokrát viac minút šťastia v jeho prítomnosti. On túži po tebe a čaká, kým ho vpustíš k tvojej bolesti, ktorú vezme a pretaví v tvoj prospech. Očistí a uzdraví tvoju dušu, ak to ty chceš a dovolíš.

Ako chceš prežiť Vianoce? Rozhodnutie Boh necháva na teba. Ak ich chceš stráviť s Ním, tak:

  • sa priprav na poriadnu dávku pozitívnych, ale aj negatívnych emócií – chce to plán, čo budeš robiť a kam pôjdeš, zamestnaj svoju myseľ, ruky, nohy… ale pamätaj, že s Ním to zvládneš a s Ním si aj oddýchneš,
  • prijmi situáciu takú, aká je – Vianoce sú každý rok, preto neseď celý čas pri televízore – médiá vždy ponúkajú počas Vianoc emócie, ktoré sú falošné a človeka vydierajú, podsúvajú mu pocity, ktoré by mal prežívať, ale to prejde a život sa opäť vráti do zabehnutých koľají,
  • rozhodnutie, ako stráviš čas, je na tebe – ty rozhoduješ o tom, či sviatky stráviš sám, alebo s niekým, neexistuje zlé rozhodnutie, ale pamätaj na to, že byť v spoločnosti ľudí s dobrou náladou je nákazlivé, využi čas na to, čo si celý rok odkladal – na rozvíjanie ľudských vzťahov,
  • buď k ľuďom úprimný – niekedy ľudia nevedia, ako sa majú správať alebo ako konverzovať, aby ťa neranili, povedz im, ako sa cítiš, ak máš chuť o tom hovoriť, alebo im povedz pravdu, že o tom hovoriť nechceš,
  • buď sám sebou – je prirodzené, že Vianoce pre teba už nie sú tým, čím bývali, a budeš sa ich snažiť prežiť ako hociktorý deň v roku, alebo pretrpieť, ale vedz, že aj ty potrebuješ oddych a pár dní voľna ti dobre padnú, nemusíš ich navonok prežívať, stačí, ak do tvojho srdca uvidí len Boh.

Šťastné a veselé

Poznáš film s názvom Šťastné a veselé? Aj keď ide o vojnový film, predsa len je na ňom niečo výnimočné. Tvorcovia filmu našli inšpiráciu v skutočných udalostiach, ktoré sa odohrali počas prvej svetovej vojny na Štedrý večer roku 1914. Na jednom fronte sa na Štedrý deň stretli francúzski, škótski a nemeckí otcovia, manželia a synovia. Celý deň si prezerali balíčky od svojich rodín a keď nadišiel Štedrý večer, prežili ho spievaním kolied v zákopoch a slúžením svätej omše. Medzi nimi sa nachádzal aj berlínsky operný tenorista, ktorý svojim kamarátom zaspieval Tichú noc. Keď ho počuli nepriatelia, vystúpili z priekop. Velitelia jednotiek sa rozhodli uzavrieť krátke prímerie, aby mohli osláviť vianočné sviatky. Počas Štedrého večera si vojaci podali ruku so svojimi nepriateľmi. Od tejto chvíle už pred sebou nevideli nepriateľa, ale človeka a zabiť ho už bolo oveľa ťažšie. Viera v Boha v jedinú noc dokázala zjednotiť nepriateľov a zmeniť im život.

Otvor dvere k svojmu srdcu

Aj ty sa cítiš, akoby si bol na vojnovom fronte? Nepripomína ti to tvoju dušu alebo srdce? Pozri sa na to krátke, a pritom veľavravné, gesto. Niekedy stačí málo – urobiť jeden malý odvážny krok, ktorý strhne celú lavínu nánosov špiny, strachu, bolesti…, aby mohlo prísť svetlo. Len tvoja túžba po Bohu dokáže odkryť skryté a otvoriť tvoje srdce. Bol, je a bude to vždy Boh, ktorý zjednocuje a spája. On je Boh zázrakov, ktorý uzdravuje, čo je zlomené, a tíši, čo je zranené. Stačí mu iba otvoriť dvere. Ako? Práve teraz v tejto chvíli mu povedz: „Hľa, prichádzam, Pane, chcem plniť tvoju vôľu.“ (Ž 40, 8-9)

Nezabudni, že Vianoce sa skončia, ale ty už nezostaneš sám. Vždy je a bude s tebou Boh, ak ho pozveš do svojej osamelosti. Sviatky sú dobrou príležitosťou pohovoriť si, čo chceš, aby nasledovalo ďalej. On túži spočívať v tvojom srdci denne. Dovolíš mu to?

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno