My ženy sme sa pokusom a omylom naučili, že muži pozoruhodne dobre prijímajú a oceňujú fyzickú blízkosť. S emocionálnou intimitou to už také ľahké nie je. Váš muž je možno prvý, kto vám povie, že keď príde na emócie, nie je práve za hviezdu.
A tak ich odpíšeme ako drsných a sústredíme sa na najlepšie spôsoby, ako byť tou najlepšou, akú kedy mali. Ale pravdou je, že iba preto, že sa váš muž javí ako emocionálne nevyspelý, neznamená, že sa hlboko nezaujíma o váš vzťah.
Muži vyjadrujú emócie inak ako ženy. Neuroveda odhalila, že amygdala – časť mozgu, ktorá spracováva emócie – je u mužov menej efektívna ako u žien. Muži tiež majú menej spojov medzi pravou stranou mozgu (ktorá spracováva základné emócie) a ľavou stranou mozgu (ktorá je zodpovedná za reč, vyjadrovanie a logickú analýzu). Toto rozdelenie hemisfér spôsobuje neschopnosť vyjadrovať sa počas emocionálneho rozrušenia, minimálne kým emócia neodznie. Výsledkom je, že váš „priemerný“ muž nielen že pomalšie spracováva informácie, ale má tiež problém ich vyjadrovať. Toto ho nerobí vaším maznáčikom: to ho robí mužom.
Popri tom, muži silno túžia byť potrební a ocenení. Váš partner môže vyžarovať mužnú sebadôveru a byť emocionálne jemný asi ako slon v porceláne, no často je zároveň hlboko citlivý.
Výskumy potvrdzujú tento princíp. Autorka a výskumníčka v sociálnych vedách Shaunti Feldhahn vytvorila tím s Chuckom Cowanom, bývalým hlavným šéfom výskumných štúdií v U.S. Census Bureau (amerického štatistického úradu), aby vytvorili a zrealizovali sedem priekopníckych národných štúdií na vzorke viac ako 5000 anonymných mužov.
Na základe jej prieskumov a osobných rozhovorov, Feldhahnová urobila sedem štatisticky potvrdených objavov o tom, ako muži myslia a cítia, a tiež o tom, čo potrebujú. Svoje výsledky prezentovala v knihe Iba pre ženy (For Women Only).
Feldhahnovej výskum naznačuje, že dvaja z troch mužov zúčastnených na výskume priznali, že ich trápi neschopnosť. 74 percent zúčastnených mužov hovorí, že by sa radšej cítili osamelí a nemilovaní ako nedostatoční a málo ocenení.
Táto túžba po uznaní nie je ovocím mužskej namyslenosti; je to psycho-neurologická potreba byť uznaný, ktorá je hlboko zakorenená v mužskej osobnosti. Prečo? Feldhahnová vysvetľuje: „Napriek tomu, že sa muži navonok kontrolujú, často sa cítia neistí a obávajú sa, že ich nedostatočnosť bude odhalená.“
Mužova potreba byť rešpektovaný a potvrdzovaný významne ovplyvňuje spôsob, ako muži komunikujú so ženami a ako túžia, aby sa k nim ženy správali. V rozhovore mi Feldhahnová vysvetlila, že mužský strach z nedostatočnosti a potreba rešpektu významne ovplyvňuje jeho schopnosť emocionálnej intimity.
„Mužove pochybnosti o sebe sú ako osie hniezdo a ženy do neho môžu pichnúť dokonca aj bez toho, aby si to uvedomili,“ vysvetlila. Toto môže objasniť, prečo ak iba zopakujeme návrh „naozaj by sme sa mali opýtať na cestu“ alebo „GPS hovorí, že by sme mali odbočiť doprava“, môže to viesť ku rozhorčeniu, alebo dokonca vzplanutiu emócií. „Toto do veľkej miery ovplyvňuje emocionálnu intimitu vo vzťahu, no je relatívne jednoduché dať to do poriadku. Ženy vedia rozoznať, že nie je natoľko dôležité, čo hovoríte, ale ako to hovoríte a ako k partnerovi pristupujete. Chce to iba zmysel pre rešpektovanie emócií – uvedomiť si, aký je vo vnútri zraniteľný – a otvorí sa vám.“
Ale ako to vyzerá v realite? Doktor Philip Mango, psychoterapeut, ktorý sa štyridsať rokov špecializuje na rozdiely medzi mužom a ženou, dáva niekoľko tipov, ktoré nám pomôžu objaviť všetko to, čo by váš muž chcel, aby ste vedeli, ale zrejme vám to nikdy nepovie.
1. Skončite s obviňovaním
Vy ho vlastne neobviňujete, iba poukazujete na fakt, že nevyzdvihol bielizeň z čistiarne, hoci to sľúbil, že vám robí hanbu, keď si pomýlil meno vašej kamarátky, a zabudol na prvé výročie vášho prvého rande. Toto všetko môže byť pravda, ale jeho myseľ to vyhodnocuje tak, že ho obviňujete.
Vina je vodou na mlyn jeho strachu z neúspechu a spôsobuje, že sa emocionálne stiahne. Dr. Mango navrhuje, aby ste skončili „hru na obviňovanie“ tak, že vymeníte slovo „ty“ za „ja“. Napríklad, namiesto toho, aby ste povedali vášmu mužovi „Urobil si mi hanbu“, môžete povedať „Cítila som sa zahanbene, keď…“ Takto ho máte možnosť s láskou opraviť bez toho, aby si to vysvetlil ako pohŕdanie.
2. Objatie a pochvala
Lichotenie nič nevyrieši, ani vaše ubezpečovanie o tom, ako si ceníte jeho schopnosť maznať sa. To, čo je potrebné, je pravidelné ocenenie jeho charakteru. Môže to znieť trochu prehistoricky, ale aj najzrelší muž sa začne roztápať, keď chválite jeho schopnosť viesť, odvahu a česť.
Ale neplytvajte ani falošným obdivom, musí byť autentický. Sadnite si, ak treba aj s perom a papierom, a urobte si zoznam obdivuhodných vlastností charakteru vášho muža. Nič vám nenapadá? Možno váš vzťah čelí hlbším problémom, s ktorými by ste sa mali obrátiť na niekoho, kto poskytne náležitú pomoc a starostlivosť.
Ak sa obávate, že pravidelné obdivovanie vášho partnera môže znieť trochu silene, najmä ak práve nemáte náladu, nebojte sa! Niekedy stačí iba objať vášho muža a nechať hormóny, aby urobili svoje. Doktor Mango predpisuje objatia ako liek na emocionálne vyprahnuté dni. Vždy, keď sa objímeme, dostaneme dávku oxytocínu, ktorý pomáha prekonať každodenné frustrácie. Využite tento hormonálny životabudič na to, aby ste vášmu partnerovi povedali, že jednoducho milujete to, čo ho robí takým úžasným mužom.
3. Robiť spolu vs. byť spolu
Nemusíte súhlasiť s tými, ktorí tvrdia, že rozdiely medzi mužom a ženou vyplývajú z toho, že pochádzame z rozdielnych planét. No najväčší biochemický rozdiel medzi mužom a ženou zásadne ovplyvňuje našu neurobiológiu, fyziológiu a psychológiu: Priemerné mužské telo obsahuje dvadsaťnásobne viac testosterónu ako priemerné ženské telo. Hladina testosterónu vášho muža ovplyvňuje to, ako myslí a ako ľúbi, motivuje ho prekonávať prekážky, milovať sa, opravovať veci (alebo ich ničiť, podľa toho ako veľmi je šikovný). Váš „priemerný muž“ je muž činu, čo sa prejavuje v tom, akým spôsobom s vami chce tráviť čas. Doktor Mango odporúča snažiť sa o spoločné aktivity. To zahŕňa či už prechádzku, loptovú hru alebo nechať ho vysvetliť vám, ako funguje teória v pozadí projektu, ktorým je nadšený. Takýto kvalitný čas dáva vášmu mužovi chemický nával dobrého pocitu a spôsobí, že sa bude cítiť vami milovaný a ocenený.
4. Najskôr zaklopte
Mužská jaskyňa je fyzický priestor, ktorý si niektorí muži vytvárajú, aby si chránili ich „mužský čas“. No muži niekedy mávajú jaskyne aj vo svojej hlave. Mentálna jaskyňa vášho partnera má dvere. Ak vtrhnete bez klopania a očakávate, že sa pridá do rozhovoru, môžete ho zastihnúť nepripraveného na rozhovor, ktorý vyžaduje jeho plnú pozornosť.
Čo sa deje v mužovej mentálnej jaskyni, bolo dlhé roky tajomstvom. No nedávne neurologické objavy konečne odhalili, že muži počas ich „mužského času“ robia… nerobia absolútne nič. Komici to volajú „Krabica s ničím“, vedci „stav neuronálneho oddychu“, a ženy to jednoducho vytáča.
Keďže ženská psychika má prirodzene väčšiu schopnosť zdieľať a vytvárať vzťahy, ľahko sa môžeme cítiť frustrované a zranené tým, čo sa javí ako mužské úplné odmietnutie komunikovať a zdieľať sa s nami. A niekedy, hoci chce zdieľať a budovať vzťah, potrebuje si vybrať čas a miesto, aby bol mentálne pripravený. Feldhahnová vysvetľuje: „Mužský mozog je stvorený na to, aby do hĺbky spracoval a koncentroval sa na jednu vec bez toho, aby bol rozptyľovaný. Relatívne plytký myšlienkový proces môže prejsť ženským mozgom v okamihu, v mužovom mozgu to rovnakému jednoduchému signálu môže trvať niekoľko hodín.“
Je dobré, že sa chcete zdieľať a mať otvorenú komunikáciu, a je dôležité, aby si váš partner urobil čas počúvať a zdieľať sa s vami – či má „neuronálny oddych“ alebo nie! Doktor Mango odporúča predtým ako sa chcete rozprávať s vaším mužom, najskôr „zaklopať“ a dať mu na výber, či sa chce rozprávať teraz alebo navrhnúť iný čas a miesto. Napríklad: „Miláčik, chcela by som sa porozprávať o X. Vyhovuje ti to teraz alebo to preberieme pri večeri?“ Klopanie znamená požiadavku na jeho plnú pozornosť a pozvanie, aby komunikoval a zdieľal sa s vami.
5. Takže všetka práca je na mne?
Ako žena môžete byť v pokušení odpísať túto techniku s tým, že slúži zastaralému systému mužskej dominancie. „Prečo by som ho mala nechať učiť ma? Prečo sa on nemôže priblížiť tomu, kde som ja?“ No napriek frustrácii, ktorú nám naše polovičky spôsobujú, vieme, že milujúci vzťah si vyžaduje, že sa obaja navzájom prispôsobia svojmu správaniu a impulzom. Nemôžete zmeniť vášho muža, môžete zmeniť len jednu osobu – a tou ste vy.
V rozhovore Feldhahnová prezradila, že bojovala s rovnakým problémom, kým nedospela k nasledovnému poznaniu . „Nikdy som nechcela, aby mi bol niekto nadradený, a vždy som chcela vzťah založený na vzájomnej úcte a láske. No to, ako som sa správala ku manželovi, nefungovalo. Tým, že som sa rozhodla nevnímať manželove emocionálne potreby, vlastne som mu tým bola nadradená. Feldhahnová sa z vlastnej skúsenosti naučila, že „ak si to hoci aj jeden z páru uvedomí, zmení to celý vzťah“.
Aj napriek ich omylom a tomu, že nepochopia náznaky, muži majú emócie, vedia ich s vami zdieľať a často chcú vytvárať vzťahy s nami ženami. S tým môžeme pracovať. No pamätajte si, že aj keď majstrovsky servírujeme všetok rešpekt, potvrdenie, dobrodružstvo a zdvorilé klopanie na dvere pred konverzáciou, ktoré potrebuje, aby sa cítil milovaný, nie sú to záruky, že vás bude tiež milovať. Je to na ňom, no to vám zrejme tiež nepovie.
Preklad: Veronika Lazíková