Exorcista Elias Vella: Manželstvo nie je ľahká vec, je to boj!

1
17268

Známy kňaz a páter sa venuje v knihe Diabol sa nás bojí, ktorá práve vychádza vo vydavateľstve BeneMedia, aj téme manželstva. Prinášame krátky úryvok zo šiestej kapitoly, kde páter pomenúva dve mentality, ktoré ničia dnešné manželstvá.

Je niečo, čo by ste chceli klásť špeciálne na srdce manželov a rodín?

Nežite svoje manželstvo sami, ale s Ježišom! Manželstvo nie je ľahká vec, je to veľký boj! Ak ho bojujete sami, rýchlo sa unavíte a vyčerpáte. Ak je však vo vašom manželstve Ježiš, treba sa ho chytiť, pomôže vám, keď nebudete vládať. Toto je môj odkaz – najmä pre tých, ktorí sa brali v kostole -, lebo toto je váš záväzok: ponechať Ježiša v strede rodiny!

Dnešné manželstvá to majú v súčasnom svete náročnejšie ako manželstvá našich rodičov a prarodičov. Vnímate to rovnako?

Teraz nás veľmi ovplyvňujú najmä dve mentality súčasného sveta. Tou prvou je konzumizmus. Ak mi dnes niečo nefunguje, zahodím to a kúpim si novú vec. Pred niekoľkými rokmi takéto premýšľanie neexistovalo. Ak sme napríklad mali chladničku, tak sme sa o ňu starali, robili sme všetko pre to, aby nám slúžila čo najdlhšie. Dnes meníme jednu chladničku za druhú. Neustále vymieňame starý model mobilu za novší. Chceme novšie a lepšie počítače.

Ako táto mentalita ovplyvňuje manželstvá?

Vstúpila do manželstiev a tiež rodín tak, že ak sa v nich niečo kazí, nemáme čas, aby sme to napravili, ale zahodíme celé manželstvo a chceme nové. Ak sa pohádam so svojou manželkou či manželom, nesnažím sa dať veci do poriadku. Prečo by sme to robili? Ak máme v manželstve problémy, načo by sme ich riešili? Môžem si predsa nájsť novú manželku či nového manžela. Prečo by som mal žiť celý život s tým istým človekom až do smrti? Takto sa rozpadne veľmi veľa manželstiev, hoci by bolo možné ich opraviť. Stačí, aby vstúpili obaja do dialógu a požiadali o pomoc Boha.

Funguje to tak vždy?

Existujú manželstvá, ktoré sa rozpadli, pretože už nebolo možné odstrániť prekážky, ktoré v nich boli. Nikoho však nemôžeme odsudzovať. Existuje však veľké percento tých párov a manželstiev, ktoré sa dajú zachrániť.

Aká druhá mentalita ničí manželstvá?

Dnes chceme všetko veľmi rýchlo. Chceme rýchly počítač, rýchle autá, dokonca aj jesť chceme rýchlo – preto vznikol fast food. Nemáme čas, lebo čas je veľmi vzácny. A preto nemáme čas ísť do poradne, ak sú v manželstve problémy. Nie je čas na modlitbu, lebo – podľa nás – Boh reaguje príliš pomaly a dlho mu to trvá. Preto radšej a jednoduchšie rozbíjame manželstvá a rodiny. Vďaka tomu existuje mnoho manželstiev a rodín, v ktorých si členovia nesú so sebou traumy, bolesti a zranenia.

 

Knihu Exorcista Elias Vella: Diabol sa nás bojí si môžete kúpiť počas októbra za najvýhodnejšiu cenu na Slovensku tu.

1 komentár

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno