Ďalšie kroky k lepšej budúcnosti Sýrie

0
83
Maronitský arcibiskup Joseph Tobji z Aleppa v zbombardovanej maronitskej katedrále, Aleppo, Sýria

Obyvatelia Sýrie potrebujú pomoc, aby sa mohli opäť postaviť na nohy. Preto pápežská nadácia Aid to the Church in Need (ACN) vyčlenila pre Sýriu tri milióny eur. Schválila balík 40 projektov zameraných na obnovu, rekonštrukciu aj vzdelávanie.

Pápežská nadácia ACN, ktorá má od marca 2017 svoje zastúpenie aj na Slovensku ako ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi, pomáha sýrskemu obyvateľstvu už od vypuknutia vojny v roku 2011. Sýrskym kresťanom, ktorí trpia v dôsledku vojny aj ekonomických sankcií, ACN tentokrát pomôže novým balíkom projektov pastoračnej a núdzovej pomoci. „Prečo musia deti a chorí ľudia umierať kvôli nedostatku liekov? Prečo musia ľudia umierať od hladu? Kvôli sankciám stratili možnosť zarábať si na živobytie, a preto umierajú v bezútešných podmienkach,“ povedal v júni tohto roku biskup Jospeh Tobji z Aleppa pred Európskym parlamentom v Bruseli. ACN prerozdelí viac než dva milióny eur na zabezpečenie základných potrieb a zdravotnej starostlivosti pre núdzne rodiny v rôznych častiach krajiny, najmä v mestách Aleppo a Homs.

Sestra Joseph Marie so študentkou

Sýria čelí aj problému s migráciou. Veľkú časť ľudí, ktorí sa stali nedobrovoľnými emigrantmi, tvoria sýrski kresťania. Už pred vypuknutím konfliktu boli v krajine menšinou, no teraz hrozí, že komunita úplne zmizne. Kresťania vždy tvorili kultúrny most medzi východom a západom a boli dôležitým prvkom udržiavajúcim pokoj v sýrskej spoločnosti. „Ak kresťania z tohto regiónu vymiznú, vznikne množstvo problémov – ako pre ich vlastnú krajinu, tak aj pre Európu, ktorá nie je tak ďaleko,“ povedal biskup.

Teraz je dôležitá budúcnosť krajiny. Preto ACN pomáha aj deťom a mladým ľuďom. Štvrtina schválených projektov je venovaná oblasti vzdelávania. Štipendijné programy pomôžu financovať univerzitné vzdelanie pre deti z rodín, ktoré by si to inak nemohli dovoliť. ACN tiež podporí vzdelávanie detí trpiacich rôznymi chorobami a sirôt. Schválené projekty sa vo veľkej miere venujú pomoci deťom a mladým ľuďom pri prekonávaní traumy z vojnového konfliktu, ktorý trval sedem rokov.

Pomoc pápežskej nadácie bude smerovať aj na obnovu a rekonštrukciu mnohých kostolov a kláštorov. Na tento účel vyčlenila pápežská nadácia takmer pol milióna eur. Pomoc získajú aj seminaristi a kňazi. Biskup Tobji zdôraznil: „Cirkev je prvým prístavom, kde ľudia nachádzajú útočisko. Nemohla by však pomáhať bez podpory darcov, organizácií a cirkevných nadácií ako je ACN. Naša pomoc umožňuje ľuďom obnoviť si domovy, zamestnať sa a pokračovať v dôstojnom živote.“

Misia ACN Aleppo, Sýria

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno