Kto chce byť lúzer, nech zdvihne ruku!

0
117

Všetci chceme byť dobrí v tom, čo robíme, byť kompetentní, rešpektovaní a obdivovaní. Dokonca míňame veľké sumy peňazí na veci, ktoré nepotrebujeme, aby sme ukázali, akí úspešní sme.

Ale nám sa nie len že páči, keď nás ľudia považujú za úspešných – my aj posudzujeme ostatných podľa ich úspechov a prirodzene obdivujeme tých s vplyvnými pozíciami a tučnými bankovými kontami. Predpokladáme, že tí, čo majú viac vyznamenaní alebo peňazí alebo majetku, sú lepší ľudia. Obdivujeme riaditeľa viac ako skladníka jednoducho preto, že domov nosí obrovskú výplatu a má veľkú moc. Nemali by sme, ale pričasto sa nám to stáva.

Väčšie je lepšie? 

Toto na úspech orientované myslenie sa vkráda aj do ostatných oblastí života, hlavne keď dôjde na čísla. Muži majú radi veľké čísla. Čím vyššie a pôsobivejšie číslo, tým ho považujeme za dôležitejšie. Milión musí byť lepší ako desaťtisíc, že?

Dokonca aj v Cirkvi je ľahké posudzovať úspech podľa čísel. Rastie vaša farnosť? Koľko krstov bolo tento rok? Koľko sa vyzbieralo tento týždeň? Koľko ľudí sa zapája do vašich programov?

Na štatistike nie je nič zlé, ale príliš ľahko sa z nej stáva akási modla, jediný merač úspechu, o ktorý sa staráme. Kvantita nahrádza kvalitu, dielo Boha sa posudzuje ako biznis a čísla vládnu všetkému.

Tu je ale háčik: Keď príde na Božiu ekonomiku, vonkajší, číselný úspech neznamená vôbec nič.

Nasledujeme zlyhanie

Hovorím to s patričnou úctou, ale ľudsky povedané, Ježišov život na zemi bol úplný prepadák. Nezvrhol rímsku vládu a nezaviedol slávne pozemské kráľovstvo, ako tmnohí dúfali. Nespriatelil sa s mocnými a  vplyvnými. Nezískal mnohých pre pravdu Evanjelia. Práve naopak. Bol opovrhovaný a odmietaný takmer všade, kam prišiel.

Davy obdivovateľov, ktoré ho pôvodne nasledovali, sa od neho neskôr odvrátili, lebo jeho učenie bolo príliš tvrdé na počúvanie. Jeho rodáci sa mu posmievali a pokúsili sa ho zhodiť z útesu. Náboženskí lídri ho nenávideli a považovali ho za rúhača posadnutého diablom. Jeden z jeho najbližších priateľov ho zradil za peniaze a zvyšní priatelia ho zapreli a opustili. Bol zosmiešňovaný, vysmievaný a považovaný za blázna. A zenit jeho života? Bol nespravodlivo odsúdený na smrť, vyzlečený zo šiat, ponížený, pribitý na kríž s obyčajnými kriminálnikmi a pochovaný do hrobu, ktorý mu ani nepatril.

A napriek tomuto všetkému, Ježiš je tým najdôležitejším mužom, ktorý kedy žil alebo bude žiť. Jeho život, smrť a zmŕtvychvstanie je čapom, okolo ktorého sa otáčajú dejiny. Prečo? Lebo Božie cesty nie sú našimi cestami. Jeho úsudok nie je našim úsudkom. Je vyšší a lepší.

Duchovná ekonómia 

Boh neposudzuje hodnotu tak plytko ako my. V duchovnej ekonómii aj tie najúspešnejšie ľudské diela – tie veľké, trblietavé záležitosti s veľkými číslami, čo každý chváli ako neuveriteľné úspechy – sú často hodné tak deravý groš, nič, nula. Slávne mená, bestsellery, obrovské sumy peňazí? Tie neohúria Starca Dní.

Tým nechcem povedať, že vonkajší úspech je z definície zlý. Boh kľudne môže požehnať a hojne rozmnožiť vaše snaženia. Je mnoho slávnych, rešpektovaných a bohatých ľudí, ktorí sú svätí a spravodliví.

Pointa je, že nie bohatstvo či moc alebo sláva robí tieto duše príjemnými v Božích očiach. Ide o to, čo je v ich srdciach.

Najväčšia z nich je láska

Takže čo nám prinesie úspech v Božej ekonómii? Čo z nás urobí skutočne veľkých mužov? Čo dá hodnotu našim úsiliam, ak nie čísla a štatistika a vonkajšie ovocie? Láska. Láska jediná je to, čo Boh od nás chce. Ona sama dáva našim činom hodnotu v Jeho očiach. Bola to vdova a nie boháč, kto získal Ježišovo srdce svojim darom.

Sláva nič neznamená. Peniaze nič neznamenajú. Hodnotenie blogu a počet zdieľaní nič neznamená. Ľudský rešpekt, zmluvy na knihy, tučné šeky, moc, chvála a obdiv – to všetko neznamená nič vo večnosti. Dokonca ani opakovaná frustrácia, chyby a zlyhania nič neznamenajú. Láska jediná bude trvať naveky. Ona sama nás zjednocuje s Bohom a zaplavuje naše srdcia šťastím.

Niečo sa vás opýtam. Pre čo žijete? Moc, bohatstvo, slávu, obdiv druhých? Ak áno, ľahko sa vám môže stať, že dosiahnete, čo ste si želali a dostanete svoju odmenu. Ale bude to veľa kriku pre nič. Bude len márnosť v Božích očiach.

Je len jedna cesta, ako sa stať skutočne veľkým mužom – nie len dočasne, ale vo večnosti. A tá je – stať sa mužom, ktorý miluje Božské Ježišovo Srdce hlboko, stať sa mužom, ktorý celý patrí Bohu.

Toto je zhrnutie celého: Teraz ostáva úspech, zlyhanie a láska. No najväčšia z nich je láska.

 

Link: http://www.catholicgentleman.net/2016/03/the-measure-of-success/

Preklad: Ľubica Neupauerová, foto: pexels.com

Predchádzajúci článokBulletin na nedeľu – 5. nedeľa cez rok
Nasledujúci článokPoslušnosť v manželstve
Sam Guzman
Sam Guzman je zakladateľ a editor stránky CatholicGentleman.net. Je manželom nádhernej ženy a otcom troch vzácnych detí. Býva v Oklahomských horách blízko opátstva Clean Creek. Pracuje v marketingu. Je tiež spisovateľom a blogerom. Momentálne pracuje na svojej prvej knihe. Nadovšetko, je katolík a snaží sa byť verným synom Cirkvi. Jeho hlavným životným cieľom je stať sa svätým. Cez zasvätenie sa Nepoškvrnenému srdcu Panny Márie a lásku k nej chce byť utváraný na obraz Ježiša Krista.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno