Blogujúcaluca: Manželská cenzúra

11
2176

Ešte presne neviem (hoci vy už viete) ako sa tento blog bude volať, ale bude o mojom manželovi. Pre zmenu. 🙂

Súvisí s dvoma vecami:

 1. S tým, ako často sa ho kamoši a mňa kamošky na tento blog pýtajú.
 2. S tým, akú črtu nášho manželstva som si nedávno všimla.

K tej jednotke: „A tvoj manžel čo na to? Vie o tom vôbec? To ti fakt dovolí zverejňovať také veci?“ alebo: „To ti nevadí, čo tam manželka o tebe píše? No, to by som ja nikdy nedovolil!“ Môj manžel vie, čo píšem. Vie toho viac, ako čítate. Preto to dovolí. On vie, že tu na neho nenadávam. Že mi tu nejde o zúfalé vyžalovanie sa. Lebo predtým než to uverejním, najprv vynadám a vyžalujem sa jemu. S ním to zažívam, vám to zdieľam. A ešte predtým než sa to k vám dostane, sú náš problém/nezhoda/kríza vyvážený/á obrovskou láskou a bezhraničným prijatím. Zväčša to najprv cítim od Pána Boha a potom aj od pána manžela. Bože, aká som vďačná, že môžem byť jeho. Teda vás oboch. Úplne celá. So všetkými špinami si ma ten môj muž vzal. Ako Kristus Cirkev. Sem-tam vám niečo poodhalím v rámci srandy a starostlivého zdieľania (sharing is carrying).

Môj muž už na mne za tých našich spoločných 10 rokov zažil vrcholové naj všetkých dostupných na mňa pasujúcich prídavných mien. Videl ma najsmutnejšiu, najzúfalejšiu, najnahnevanejšiu, najnerozumnejšiu, najagresívnejšiu, najhlúpejšiu, najopitejšiu, najgrcajúcejšiu, najholejšiu, najtučnejšiu, najkrajšiu, najšťastnejšiu, najdrzejšiu, najvďačnejšiu, najprekvapenejšiu, najnerozhodnejšiu, najspokojnejšiu, najvzrušenejšiu, najhrdšiu, najnedočkavejšiu, najneistejšiu, najveselšiu, najhravejšiu, najprirodzenejšiu a čo ja viem čo ešte. Vám z toho malý odtieň odkrývam, s ním to v celej palete odtieňov žijem. Ak vás niekedy prekvapila otvorenosť, s akou k vám idem, predstavte si, čo musí znášať ten môj muž. On má  vývar a vy odvar. Kokso, a on to so mnou dáva. Ten chalan je šaman!

Niekedy, vlastne stále, si myslím, že aj preto si ma vybral. Že som výzva. A aj po piatich rokoch chodenia ma predsa len požiadal o ruku. (A to som si po troch rokoch myslela, že už ho nepresvedčím!) A nie a nie ma znormalizovať. Toľko démonov vo mne je! Môj muž, môj Michal Archanjel. Vie, čo si vzal. Až sa tomu sama čudujem. Ale nuda so mnou nie je. Žiadny problém? Ja vždy nejaký nájdem!

A teraz ešte to špecifikum, čo som si na nás všimla. Nemáme pred sebou žiadne „ššššššš“, resp. „psssst“. Myslím, že presne vieme, čo si ten druhý myslí. Aj keď navzájom nesúhlasíme. Nemáme medzi sebou ani pred sebou žiadnu cenzúru. Ani myšlienkovú, ani slovnú. Snažím sa byť transparentná pred vami, ale pred ním som ešte viac. A veľmi tú transparentnosť potrebujem (až bytostne) aj od neho. (Na tom ešte pracujeme.) Žiadne také: „Ale, Lucke to nehovor…“ (Že mal striptérku na rozlúčke so slobodou ten chlapec jeden slušný… ) Alebo: „Lucka to nemusí vedieť.“ No, musí! Lebo, čo neviem, to si domyslím! A to je „very danger“ pre nás oboch – zvlášť aj spolu. Vie to o mne. Že som tlčhuba. A to by si človek myslel, že si nedávam servítku pred ústa. Nedávam iba pred ním. Pred ostatnými áno. Minule ma hrýzlo svedomie, či som nechtiac pred kamošom nepovedala niečo, čo jeho manželku nahnevá. – Že čo ak si to náhodou medzi sebou nepovedali. Alebo ak to náhodou nemal vedieť. Tá cenzúra. Tak sa bude volať tento blog – manželská cenzúra. Neviem, popravde, nakoľko je zdravá a nakoľko škodlivá. Len viem (alebo si naivne namýšľam), že u nás nie je a som za to vďačná. Ja mu poviem aj to, čo mu poviem, že mu nepoviem. Preto mi Manžel dovolí písať takéto blogy. Lebo aj to som ja. Aj preto som stále do neho.

PS: Teda nemáme manželskú cenzúru medzi sebou, pred vami ju máme. Aj keď to tak nevyzerá ‒ o to sa snažím, aby to tak nevyzeralo. Má to tak vyššiu čítanosť.

Zdroj fotka: www.pixabay.com

11 komentárov

 1. wuaaw, som zatiaľ v snúbeneckom vzťahu (od mája už v manželskom) ale Vaše blogy tak rada čítam, veľká vďaka za naozajstnú úprimnosť, otvorenosť,.. len tak ďalej, nech v spolupráci s Duchom Svätým píšete aj naďalej:) +

  • Tak to teda držím palce v prípravách na svadbu i manželstvo. Neviem isto, či so mnou Duch Svätý spolupracuje, ale pokial zastolom.sk a manžel a deti spolupracovať budú tak ešte popíšem trocha.

 2. Nesúhlasím s cenzúrou v manželstve ani v médiách. Napriek tomu si však myslím, že niektoré detaily vzťahu by predsa len mali zostať doma, resp. v spovednici (striptérka, opitosť). Aj keď sa za to nehanbíme, môžu niekoho pohoršiť… Prečo to prezentujeme tak, že na tom nie je nič zlé? Prečo my katolíci musíme za každú cenu dokazovať, že ideme s dobou a od neveriacich sa absolútne v ničom neodlišujeme?

  • Neviem ,popravde,prečo sa katolíci snažia za každú cenu dokazovať, že idu s dobou a od neveriacich sa neodlišujú. Neviem,popravde,ako som na tom ja. Moji nekatolicky kamosi má vnímajú dosť starosvetsky a dosť odlišne. Musím sa katolíckych kamosov ešte spýtať. Každopádne Vám ďakujem za komentár. Nenapadol mi tento uhol pohladu.
   Ale ak by sme šli o kúsok ďalej, niektorí katolíci zas prichádzajú o kopu srandy/pokoja keď si hriesnych bubákom dokresľujú. (mám kamosku, ktorá zaživa svoju najopitejckost po prvom vinnom striku čo nemusí byt na spoveď a ani to nie je moj prípad, a stripterku som použila ako ilustračný príklad, pri ktorom sa dá len domyslieť keď/ako sa chce. Možno tu stripterku zavolal daky nekotalicky kamoš a moj katolik ešte aj na rozlúčke so slobodou evanjelizoval..a možno, že nie. To mu nechám do tu spovednicu 🙂
   Mrzí má ak som niekoho pohoršila. Zároveň však priznávam , že tento blog nemá byt len o tom či/aký sme dobrý katolíci, ale o tom ako sa nám na tej ceste (ne)dari.

 3. plne suhlasim s autorkou aj s komentom k textu od L.
  lucka blogerka pise POKORNE. a napriek tomu pritazlivo. taky ma byt krestan.
  koment od L. mi nicim takym nezavana. Naozaj nie sme nic ine len spina. ktoru Boh miluje. Lucka si je tejto lasky vedoma. preto moze pisat naozaj v slobode a v Duchu. a pritom byt normalna. NORMALNA. apropo- kostrbaty lud sa pohorsuje aj na sucasnom papezovi ak ste si nevsimli… Niekto sa pohorsi, lebo skratka nie je plne radostny a slobodny krestan. obavam sa,ze ak luckine blogy niekoho pohorsuju,bude to skor nieco taketo ako nevhodnost luckinych odtajeni 😂

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno