Ako (sa) začať cvičiť (v čnostiach)

0
424

Nemusím Ti hovoriť, čo znamená bolestivý chrbát a zlá kondička. Skúšala si veľakrát začať cvičiť. Kúpila si si príručky, nalepila na stenu tréningový plán a bolo to — zbytočné. Máš mnoho povinností – a na Tvoje telo už nezostáva žiaden čas. Možno sa nevieš premôcť a vytrvať. Nesľubujem Ti, že oddnes to pôjde ľahko. Každý raz znova a znova budeš bolestivo bojovať o vedomé chcenie cvičiť, ale teraz už nielen kvôli sebe.

So mnou je to rovnako neslávne. Od bábätka som bola mierne hypotonická, čiže bez poriadnych svalov. Kvôli bolestiam chrbta som už ako štvorročná dostávala procedúry na rehabilitačnom oddelení. A potom znova a znova. Nosila som slávne „pajončeky“ na vyrovnanie. Neznášala cvičenie. Trucovala, kričala, hnevala sa. Pre moje „žiadne“ svaly a slabú vôľu bolo neznesiteľné cvičiť predpísané cviky. Nielen ja. Počet fyzicky slabých žien za posledné desaťročia rapídne stúpol. Životný štýl od nás prevažne nevyžaduje telesne namáhavú prácu. Zaujali sme pracovné pozície, ktoré nevyžadujú veľa pohybu, no často cítime, že sú pre naše slabé telá o to väčšou záťažou.

Možno Ťa šokuje, podobne ako mňa, čo sa o dobrej žene píše v Písme: „…zdatná žena oblažuje muža, takže v pokoji prežíva roky života… ako žiari svetlo na posvätnom svietniku, tak žiari aj jej krása na pevnej postave… ako zlaté stĺpy na strieborných podstavcoch, tak pevne sa opierajú na chodidlá nohy urastenej (ženy)“ (porovnaj Sir 26). Nie je to škandalózne?! Popri usilovnosti, mlčanlivosti, rozvážnosti, svätosti a cudnosti – sa medzi kvality dobrej ženy spomína urastenosť, zdatnosť a pevná postava. Žiadne slovo o vychudnutej figúre, ale o postave urastenej, zdatnej a pevnej (čo nevylučuje štíhlosť). Tak ako vždy a stále – Sväté písmo odhaľuje pravdu. Slabá žena je nervózna žena, unavená žena, znechutená žena a žena, ktorej mnohokrát chýba radosť. Ako môže taká žena oblažovať muža a žiariť?

Snáď ako Tebe – absolútne a nikdy – mi aktívny šport, fitnes, či „posilka“ neboli blízke. Milujem knihy, písanie, kreatívne ručné práce a všetky tie ostatné nepohyblivé aktivity. A okrem toho, či nepíše svätý Pavol mladému Timotejovi: „… Cvič sa v nábožnosti! Lebo telesné cvičenie málo osoží, ale nábožnosť je užitočná na všetko a má prisľúbenie života terajšieho aj budúceho. Toto slovo je spoľahlivé a hodné úplného prijatia.“ (porovnaj Tim 4, 7 – 9)

Cvičenie ako cesta k Bohu

Možno si myslíš, že namiesto strácania času cvičením by si mohla viac slúžiť Pánovi v svojom spoločenstve, dlhšie sa modliť alebo čítať Písmo. Nuž, naozaj – nábožnosť je užitočná na všetko! Pomyslela si však niekedy na to, že Boh si Tvoju fyzickú slabosť môže použiť na originálnu školu výchovy k čnostiam? Ani ja nie – do chvíle, kedy som pre bolesti chrbtice už nemohla ani poriadne kľačať. Nevieš si predstaviť, ako ma tá myšlienka popudila. – Cvičiť?! Prečo by som sa radšej nemohla pomodliť o ruženec viac… – Odpoveď, ktorá sa mi objavila v mysli, môže pomôcť aj Tebe. – „Čo je cennejší dar pre Milovaného – ten, ktorý sa získava ľahko – alebo s námahou ?“

Predstava, že cvičenie môže byť tiež súčasťou duchovného života – je oslobodzujúca. Dáva hlbší zmysel tým kresťanským ženám, ktoré odsúvajú tréning tela ako príliš svetskú záležitosť v hierarchií povinností a činností potrebných urobiť. A motiváciu tým, ktoré nevedia prekonať odpor k telesnej námahe. Premáhanie sa a posilňovanie svalov sa môže stať veľkým požehnaním v našich životoch, ak prijmeme skutočnosť, že môže byť uskutočňované ako obeta pre Pána – ako náš malý skutok pokánia.

Okrem tréningu tela i charakteru, je tu aj iný, podstatný motív k cvičeniu. Málo sa hovorí o tom, že poškodzovanie a zanedbávanie vlastného zdravia je tiež hriechom. A to nielen tie „vážne“ skutky. Z môjho pohľadu ním je aj vedomé ignorovanie signálov, v ktorých nám telo prostredníctvom bolesti a únavy dáva najavo, že situácia nie je v poriadku. „Život a telesné zdravie sú vzácne dary, ktoré nám Boh zveril. Máme sa o ne rozumne starať a brať pritom do úvahy potreby iných a spoločné dobro.“( porovnaj KKC 2288). Zodpovednosť za tak vzácny dar ako je zdravé a fungujúce telo nás musí viesť k tomu, aby sme ho živili, dopriali mu odpočinok, chránili pred chladom i horúčavou a udržiavali vo fyzickej kondícii, pokiaľ to len okolnosti umožňujú. Ver mi, že všetko to má vplyv na tých, ktorí nás potrebujú, na našu psychiku i na možnosti plniť Božiu vôľu naplno.

Pozor na cieľ! My ženy máme v sebe hlbokú túžbu vyzerať dobre. Je to túžba pálčivá a mnohokrát bolestná. Môže sa stať, že pred i po cvičení, možno i viackrát cez deň – skontroluješ v zrkadle – či už „vyzeráš“ lepšie. Mocné telo je naozaj krajším telom ako telo slabé, ubolené a zvädnuté – ale neurob „dokonalejšiu krásu“ svojím prvoradým cieľom. Cvič sa v nábožnosti! Vytrvalosť založená na lepšom výzore je veľmi chatrným povrázkom na lezeckej stene. Vyber si hrubé lano, lano s istením, ktoré Ťa udrží v motivácii, i keď nebudeš vidieť výsledky, aj vtedy, keď Ťa to už omrzí, aj vtedy, keď Ťa bude lákať toľko iných príjemných činností. Lano, ktoré Ťa neprivedie do pokušenia porovnávať závistlivo svoje telo s postavami iných žien, ale ktoré Ťa upriami na Boha. Vyber si nábožnosť. Trénuj sa v čnostiach vytrvalosti a nepoddajnosti, aby si zmocnela i na väčšie duchovné boje.

Ak si ako ja… pravdepodobne nebudeš milovať samotné cvičenie ani potom, ako ho budeš robiť pre Pána. Ale môžeš milovať Jeho. Môžeš silnieť pre Neho, aby si mohla s väčšou energiou slúžiť jeho plánom. Silnieť telesne i duchovne. Aby Tvoja krása na pevnej postave žiarila ako svetlo na posvätnom svietniku.

foto: pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno