Povolanie ženy – matky je náročné, to ako matky vieme. Dá sa skĺbiť ešte aj s pracovným životom? Určite áno. Zabudnime však na predstavu matky v dokonale zladenom kostýme s lodičkami, ktorá zvláda všetko s úsmevom a s mobilom na uchu pripravuje pre rodinu večeru. Radšej prijmime predstavu tej, ktorá kráča zo dňa na deň a hľadá v tom svoju cestu. Tu je zopár tipov z praxe od matky, ktoré nastúpila do práce po takmer siedmich rokoch a troch deťoch, späť do IT firmy, a našla v tom požehnanie:
1. Dajte si čas. Hlavne v práci. Adaptácia je 3-6 mesiacov, táto doba sa týka iba vás, k tomu je ešte potrebné prirátať domácnosť v novom spôsobe fungovania. Ja som sa po 7 rokoch doma cítila tak, akoby som nikdy nepracovala. A hoci to nejaký čas trvalo, prešlo to. Áno, budete istú dobu možno trochu pomalšie ako kolegovia, ale časom sa to celé utrasie. Verím jednej veci: ľudský potenciál daný Bohom je úžasný a samé budete prekvapené, čo všetko a ako zvládnete. Dodnes si s úsmevom pripomínam povzbudenie mojej kamošky, keď som s obavou nastupovala: „Zuzi, keď si zvládla tri deti, zvládneš už všetko.“ Svätá pravda.
2. Nie, nikdy nebudeme dokonalé. Akceptujeme to. V praxi to často funguje presne tak, ako nechceme. Keď sa vám v práci darí, doma vám ochorie dieťa, prípadne niekoho začne bolieť zub. Keď máte dôležité stretnutie, na ktoré ste sa dlho pripravovali, vedzte, že ešte v tú noc budete doma riešiť črevnú chrípku a prídete nevyspaté. Áno, ono sa vám určite miestami bude zdať, že byť doma bolo jednoduchšie, nehádžte však túto vašu novú cestu hneď za hlavu, rozhodli ste sa kráčať touto cestou a v tom ste požehnaná. Ovocie postupne príde.
3. Priorizujte a šetrite svoj čas. Doma nemusí byť každý deň teplá večera, nevadí, že vám úplne vypadlo fotenie detí v škôlke, tretiacku látku z prvouky viete dohnať aj cez víkend. Keď máme za sebou náročný pracovný deň, je jasné, že nestihneme veľa, všetko okrem zdravia a pohody vašej rodiny sa dá dohnať a urobiť inokedy. Nakupujte vo veľkom, ak sa dá, šetrí to čas. A poviem vám, odkedy obaja pracujeme, menej času trávime nakupovaním online, porovnávaním cien a podobne, pretože aj to vie byť veľmi zahlcujúce. Čas je veľmi vzácny a to, či za sušič vlasov zaplatím o 10 eur viac v kamennom obchode, je mi, koniec-koncov, jedno. Čas s rodinou je mi oveľa cennejší.
4. Organizácia a domáci pomocníci. Úplne základnou výbavou pracujúcej mamy je veľký plánovací rodinný kalendár, ideálne prepojený s vaším pracovným. Sú tam všetky krúžky, návštevy u doktorov, čo má kto doniesť do školy. U nás platí – čo nezapíšem, neexistuje, a naozaj sú tam poctivo zapísané všetky udalosti, tiež, čo komu kúpiť, kde čo a kedy odniesť. Určite sú veľmi nápomocné aj nástenky detí, kde si zapisujú, čo ich čaká, každá kreativita je tu veľmi vítaná. Náš syn, školák je vedený od začiatku k samostatnosti, ktorá ma pre nás obrovskú hodnotu. Aby sme to celé zvládli, pomôžme si ako vieme a nebojme sa využívať dostupných pomocníkov a hľadať možnosti, ako si uľahčiť život. Časovanie práčky na konkrétnu hodinu, keď sa vrátite z práce, prípadne kúpa väčšej práčky, aby ste nemuseli prať tak často. Pani umývačka a jej neprekonateľná pomoc, robotický vysávač, ktorý vám byt povysáva ešte predtým, ako dorazíte a podobne. Mne pomohla aj jednoduchá vec – mobilná aplikácia internet bankingu, vďaka ktorej si viem zaplatiť šeky za obedy poobede v MHD cestou z práce. A určite existuje veľa podobných vecí.
5. Skrátený úväzok. Pri prechode z full-time matky na pracovný život je tento medzikrok na nezaplatenie. Ak je to iba trochu možné, zabojujte o to hneď v úvode vášho nástupu. Dnešná doba týmto novým formám pracovných úväzkov praje, tak prečo to nevyužiť? A okrem toho, máte na to podľa Zákonníka práce aj nárok (paragraf 49). Verte mi, tá hodina-dve navyše denne majú cenu zlata. Stihnete sa prepnúť do druhého režimu, získate drahocennú chvíľku na nákup alebo upratanie si bytu, alebo aj na kávičku. Finančne je to, samozrejme, rozdiel, ale stojí to za to, pretože vaša rodina si zaslúži mamu, ktorá má pocit kontroly nad svojim životom a necíti sa ako „uštvaná zver“. A zo svojej osobnej skúsenosti môžem povedať, za ten čas, čo pracujem na polovičný úväzok, sa nám ani raz nestalo, že by nám tie peniaze chýbali, naopak, dennodenne sme oceňovali výhody a požehnanie tohto rozhodnutia, hlavne, keď manželove príchody sú o dosť neskoršie. Pretože chcem byť so svojimi deťmi poobede čím skôr, chcem chalanov voziť na hokej, dcérku na tanečnú, byť s nimi na ihriskách, chcem sa s najstarším zastaviť v kaviarni na zákusok cestou zo školy. A o to by sme prišli.
6. Babky alebo pestúnky v čase chorôb. Je to nevyhnutná vec. Deti totiž choré budú a práve preto ja osobne neodporúčam nastúpiť skôr ako má najmladšie dieťa 3 roky, pretože imunizácia detí v škôlke nejaký čas trvá. Ak teda nie ste tie šťastné a nemáte ochotné babičky, naozaj je na mieste pouvažovať nad pomocnou silou. Rozhoďte siete čím skôr, nejedna moja kamarátka využila služby staršej pani na dôchodku, ochotnej, spoľahlivej, s láskavým srdcom. V IT firmách ponúkajú možnosť práce z domu, čo s manželom v týchto situáciách využívame. A to naše deti sú už väčšie a veľmi málo choré, no napriek tomu tieto situácie nastávajú a treba, aby sme boli na ne pripravené.
7. Pomoc manžela. Večeru varíme obaja, nakupujeme obaja, veľmi sa zredukoval zoznam „čisto ženských prác“. Manžel chápe, že sme na tom rovnako. Toto som odpozorovala aj v iných rodinkách, akonáhle začala mamička pracovať a jasne povedala, čo od manžela potrebuje, postupne sa zladili a na novú situáciu si zvykli. Čo sa určite neoplatí, je potichu trpieť a ísť nad rámec svojich síl, kdesi to časom i tak vybuchne. Sme len ľudia a zvládneme len istý počet náporu a povinností. Komunikujte, váš manžel vás má rád a pochopí vás.
Samostatná kapitola sú letné prázdniny. Áno, tie bývajú skúškou a pri viacpočetnej rodine s pracujúcou mamou sú naozaj náročné. Plánujte ich dopredu, všetkých deväť týždňov si dôsledne rozplánujte, vezmite do úvahy vašu aj manželovu dovolenku. Mesiac viete vykryť sami, na zvyšok je potrebná pomoc. Ideálne je mať k dispozícii starých rodičov, ak nemáte, pracujete s tým, čo máte k dispozícii. Prázdninová škôlka, denné tábory, možno vystriedanie sa s kamarátkou na stráženie detí, čokoľvek je fajn. Ak to už tak cítite, môžete staršie deti nechať doma samé alebo, ak je zamestnávateľ ochotný, vezmite si neplatené voľno, v lete sa toho ani vo firmách veľa nedeje. Ono sa naozaj riešenia často nájdu samé. Možno tie prvé prázdniny budú kostrbaté, tie ďalšie už zvládnete opäť o čosi lepšie. Mne osobne padlo po rokoch prázdnin s deťmi veľmi vhod ísť sa do práce „vyventilovať“, zmeniť myšlienky, čo bolo úplne iné ako roky predtým, keď som už začiatkom augusta padala od únavy. Ten čas voľna s deťmi som si popri práci veľmi užila.
Na záver chcem povedať – mamičky, nebojte sa! I keď sa to zo začiatku nezdá, naozaj to treba len prečkať, postupne samé uvidíte výhody a pozitíva, ktoré vám táto zmena priniesla do života. A áno, aj vašim deťom a manželovi. Budete domov prichádzať s novými myšlienkami, realizovaná a aj tie dva platy stoja za zmienku. A vás to v mnohých veciach posunie a obohatí.
Praca na polovicny uvazok + praca z domu to nie je samozrejmost. A zvycajne penazi v mnohodetnych rodinach nie je az tak navyse aj tych „zanedbatelnych“ 10Eur aj tie na kavicku- kolacik pravidelne. Tipy dost slabo pouzitelne skor pocitujem pochvalenie sa jednej mamicky ze ma/la stastie na profesiu a zamestnavatela … 🙁
Chapem Vás, lebo som si tým prešla. S pozdravom, zuzana
Zuzi,parada,precitala som na jeden dych,pospominala:}vsetko je presne tak,ako pises…a este dalsia materska po par rokoch v praci je super vec,ktoru ja odporucam:}
Diky, Zuzi 😉 ano, ano, s tou materskou suhlasim.