7 najčastejších „digitálnych“ chýb rodičov

0
1426

Vychovávať deti nebolo nikdy jednoduché. Každá doba so sebou priniesla niečo nové a náročné. Dnes je pre rodičov výzvou vychovávať deti vo svete digitálnych technológií – vo svete smartphonov, tabletov, mobilných aplikácií. Aké sú v tejto oblasti najčastejšie rodičovské prešľapy?

  1. Bez hesla

Nezodpovednosť rodičov sa prejavuje už v tom, že nemajú zaheslovaný svoj mobil, prípadne dieťa pozná PIN kód.Keď sa dieťa dostane k rodičovskému mobilu, samo ho odblokuje a najčastejšie smeruje na YouTube, prípadne k hrám či iným aplikáciám. To isté sa môže nekontrolovateľne diať pri tablete, pri počítači, pri prístupe k wifi…

  1. Bez argumentov

Rodičia nevedia dieťaťu vysvetliť, prečo hneď nedostane taký smartphone či tablet, po akom túži. Nechajú sa ľahko ovplyvniť tlakom okolia a neraz si všetko dieťa vydranká plačom či prosíkaním a sľubovaním zázrakov. Rodičia nevedia pred deťmi ustáť svoje rozhodnutia a zákazy. 

  1. Bez dobrého príkladu

Rodičia zabúdajú, že sú aj v tejto oblasti vzorom pre svoje deti. Podceňujú fakt, že ich deti pozorujú a napodobňujú. Rodičia sú často zlým príkladom toho, koľko času stráviť s mobilom v ruke – vstávajú s mobilom, zaspávajú s mobilom, varia s mobilom, oddychujú na gauči s mobilom, šoférujú s mobilom a podobne. 

  1. Bez záujmu

Rodičia sa s deťmi málo rozprávajú a zaujímajú o veci, ktoré ich bavia. Treba sa zhovárať s deťmi aj o technológiách, ale bez technológií. Mať čas na pokojný rozhovor z očí do očí, s úprimným záujmom o dieťa – to dnes uniká mnohým rodičom.  

5. Bez pokroku

Rodičia sa zvyknú vyhovárať na to, že nestíhajú sledovať všetky trendy ich detí, nepoznajú ich digitálny slovník, nevedia sa zorientovať v sociálnych sieťach, nemajú čas na vzdelávanie. Najradšej by zastavili pokrok a celé si to zjednodušili. V dnešnej dobe však výchova bez vzdelávania sa v mediálnej oblasti nie je možná. Ak rodičom záleží na formovaní charakteru detí, musia mať prehľad o tom, čím dnes dieťa žije a čo ho ovplyvňuje. 

  1. Bez brzdy

Mnohí rodičia sa uchýlia k podozrievaniu svojich detí, k nedôvere, ku kontrole a sledovaniu. 

Chcú mať o všetkom dokonalý prehľad, neakceptujú tajomstvá detí a ani ich súkromie. Je to extrém, ktorý nemôže priniesť vo vzťahu nič dobré. Najmä u tínedžerov, ktorí naozaj nepotrebujú, aby im mama alebo otec čítali smsky, vypisovali verejne na Facebook a lajkovali každú fotku na Instagrame. 

  1. Bez obmedzení

Deti u rodičov najčastejšie drankajú, aby im dovolili byť dlhšie na mobile, aby im kúpili viac dát, aby im dali heslo na wifi… Rodičovským omylom je vyhovieť každej takejto prosbe bez rodičovských pravidiel, nárokov, obmedzení. Malé deti sa potrebujú naučiť čakať, staršie sa potrebujú naučiť, že nikdy v živote nebudú mať hneď všetko zadarmo a bez ťažkostí. Pri tom všetkom je najdôležitejšie im veci komunikovať tak, aby sa cítili milovaní. Áno, je to výzva!

Úvodná fotografia: www.pexels.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno