6 rád, ako prežiť radostný život od sv. dona Bosca

0
908

Ak existuje jeden nepopierateľný fakt o ľudskej prirodzenosti, je to ten, že všetci chceme byť šťastní. Túžime po radosti – nekonečnej a neprestajnej radosti.

Problém je, že často hľadáme šťastie na nesprávnych miestach, čo v nás zanecháva pocit frustrácie a mizérie. Nadbytok neskutočne populárnych „svojpomocných“ kníh poukazuje na to, že nám chýba návod, ako žiť dobre.

Jeden muž našiel tajomstvo skutočného šťastia. Jeho meno bolo sv. Ján Bosco. Bol mužom, ktorý podstúpil mnoho skúšok, ale ktorý tiež žil životom plným radosti a šťastia. Sv. Ján Bosco bol taký šťastný, že to vedel len ťažko vyjadriť. „Drahý priateľ,“ napísal svojmu spolupracovníkovi, „som človek, ktorý miluje radosť, a preto veľmi túžim vidieť Teba a každého človeka šťastného. Ak si budeš želať to isté, budeš v hĺbke svojho srdca veselý a šťastný.“

Ako našiel sv. Ján Bosco skutočné šťastie? Tu je šesť odporúčaní, ako žiť život v radosti:

  1. Ži život pre samotného Boha – Dávaj Bohu najväčšiu možnú slávu a cti ho celou svojou dušou. Ak máš vo svojom svedomí hriech, odstráň ho čím skôr dobrou spoveďou.
  2. Buď služobníkom – Nikdy nikoho neurážaj. A najviac zo všetkého buď ochotný poslúžiť iným. Buď náročnejší na seba než na druhých.
  3. Buď opatrný pri výbere svojich priateľov – Nedôveruj tým, ktorí neveria v Boha a ktorí sa neriadia jeho prikázaniami. Tým, ktorí nemajú žiadne škrupule v urážaní Boha a ktorí mu nedávajú to, čo mu patrí a dokonca ťa zradia vtedy, keď im to vyhovuje.
  4. Peniaze míňaj s rozumom – Ak nechceš byť zničený, nikdy nemíňaj viac, ako zarobíš. Mal by si to mať stále na mysli a vždy odhadnúť svoje skutočné možnosti čo najpresnejšie.
  5. Buď pokorný – Nerozprávaj o sebe veľa a nikdy sa pred nikým nevychvaľuj. Ten, kto sa vychvaľuje, dokonca aj ak je to oprávnené, riskuje stratu dobrej mienky iných. Ten, kto hľadá len pochvalu a ocenenia, má prázdnu hlavu napĺňanú len vetrom… nebude mať pokoj v duši a nebude spoľahlivý vo svojich záväzkoch.
  6. Nes svoj kríž – Nes svoj kríž na chrbte a prijmi ho taký, aký je, veľký či malý, či od priateľov, nepriateľov alebo z akéhokoľvek iného dreva. Najinteligentnejší a najšťastnejší z ľudí je ten, kto, vediac, že je odsúdený niesť kríž počas celého svojho života, dobrovoľne a odovzdane prijíma, čo mu Boh posiela.

Nájsť skutočné šťastie nie je ťažké. Ktokoľvek, dokonca aj dieťa, by mohlo žiť podľa týchto jednoduchých pravidiel.

Avšak, tento recept je celkom proti-kultúrny, však? Je presným opakom toho, čo nám hovorí dnešná spoločnosť, že nás urobí šťastnými. Takýto recept určite nenájdeš v Novom čase.

Ale pravdou je, že nezáleží na tom, čo hovorí naša spoločnosť. Najradostnejší z ľudí sú svätí – muži a ženy ako sv. don Bosco. Oni boli skutočne a trvale šťastní, pretože objavili tajomstvo, že svätosť je skutočné šťastie. A túžia po tom, aby si to objavil tiež.

http://www.catholicgentleman.net/2016/02/six-ways-to-live-a-joyful-life-from-st-john-bosco/

Preložila: Sidónia Pálenkášová, foto: pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno