5 spôsobov ako milovať svoju manželku

0
5017

„Manželský stav vyžaduje viac cnosti a vytrvalosti než akýkoľvek iný spôsob života. Je to neprestajné cvičenie umŕtvovania samého seba.“ (Sv. František Saleský)

„Kto miluje svoju manželku, miluje seba samého.“ (Ef 5, 28)

Vzal som si úžasnú ženu. Je nádherná, veselá, štedrá a neuveriteľne silná. (Videl som ju pri pôrode. Verte mi, je naozaj silná.) Čím dlhšie sme manželia, tým viac si uvedomujem, aký som šťastný, že ju mám.

Ale napriek tomu, že tak milujem svoju manželku, pripúšťam, že viem byť dosť sebecký v našom každodennom kontakte. Inými slovami, nie vždy prejavujem svoju lásku tak, ako by som mal. A pokiaľ nie ste práve svätí, pravdepodobne sa s týmto viete stotožniť.

Pretože sme od prírody orientovaní na seba, prejaviť lásku našim manželkám si vyžaduje odhodlané úsilie. Je to o každodennom rozhodnutí uprednostniť ju a jej potreby nad svoje vlastné. Chcem Vám ponúknuť týchto päť spôsobov, ako prejaviť lásku konkrétnym spôsobom:

1. Aktívne počúvajte – Počúvate svoju manželku? Nemyslím tým len počúvať, čo hovorí. Naozaj sa snažíte pochopiť jej obavy a východiská? Budem úplne otvorený. Zo všetkých spôsobov, ako ukazujem náklonnosť mojej žene, je toto ten najťažší. Som prirodzený introvert. Mám veľmi rád pokojný čas na čítanie a premýšľanie a moja predstava ideálneho večera je zhltnúť celú knižku bez prestávky.

Ale moja manželka, tak ako väčšina žien, zbožňuje rozprávanie. Rozpráva o vtipných veciach, ktoré zažila s deťmi, o tom, že treba zaplatiť účet alebo o niečom, čo jej povedala kamarátka. Je to všetko pre mňa zaujímavé? Niekedy nie. A dosť často sa prichytím, ako len krátko pritakávam namiesto skutočného živého rozhovoru. Moja žena mi, samozrejme, vyčíta nedostatok záujmu a bolí ju to.

Keď predstieram, že počúvam, ale v skutočnosti som rozptýlený a nezaujatý, je to veľmi sebecké. V podstate jej hovorím: „Miláčik, to je fajn, ale vlastne je mi to úplne jedno.“ Je to úder pod pás žene, ktorá tvrdo pracuje každý deň, aby vybudovala skutočný domov pre mňa a moje deti.

Ako muži sme povolaní milovať naše manželky tým, že načúvame ich starostiam. Ak je čosi dôležité pre ne, malo by to byť dôležité aj pre nás. Čokoľvek iné, čo chcete vykonať, môže počkať. Venujte pozornosť tej nádhernej žene, ktorej ste sľúbili darovať celý život a skutočne sa zaujímajte o to, čo hovorí. Tento malý krok môže znamenať dramatický rozdiel vo Vašom manželstve.

2. Pomáhajte jej – Manželky a matky majú skutočné náročné zamestnanie. Vždy sa zasmejem ľuďom, ktorí si myslia, že moja manželka nepracuje, pretože je doma s deťmi. Poviem vám toto – nemyslím, že by som dokázal robiť to, čo ona. Ja môžem prísť z práce domov, ona nie.

Takže ako manžel si uvedomte, že ťažko pracuje. Oceňte to, ale nezostaňte len pri tom. Hľadajte konkrétne spôsoby, ako ju môžete odbremeniť od starostlivosti o domácnosť a malých neposedníkov. Vysávajte, umývajte riad, vysýpajte smeti, alebo vymieňajte plienky. Verte mi, existujú desiatky takýchto drobností, ktorými prejavíte svoju lásku. Niektoré si osvojte a robte ich bez opýtania.

3. Pozrite si romantický film – Ktorí z vás sa tešia na pozeranie filmov ako Pýcha a predsudok alebo Bezsenné noci v Seattle? Áno, ani ja. Ale moja žena ma takéto filmy rada a veľmi pravdepodobne aj tá vaša. Preglgnite svoju mužskú hrdosť a ukážte manželke lásku tým, že si s ňou pre zmenu pozriete niečo, čo má rada ona.

4. Prekvapte ju – Každý má rád prekvapenia, aj vaša žena. Prineste jej spontánne kyticu ruží. Kúpte jej knihu, po ktorej dlho túžila. Prineste jej čokoládu. Zoberte ju na rande len tak, bez konkrétneho dôvodu.

Inými slovami, naučte sa, čo sa jej najviac páči a potom ju tým prekvapte vtedy, keď to bude najmenej čakať. Nemusíte čakať na nejaké výročie, aby ste také čosi urobili.

5. Povedzte jej, že ju milujete – Väčšina mužov, okrem zopár romanticky založených básnikov, sa necíti dobre pri vyjadrovaní pocitov slovami. Moja žena vie, že ju ľúbim, prečo jej to mám hovoriť? Je mi jedno, že všetko iné robíte správne, Vaša manželka aj tak potrebuje počuť, že je milovaná. Hovorte jej to často a tiež jej povedzte kvôli čomu konkrétnemu ju milujete. Tiež sa pokúšajte vyjadriť svoju lásku telesne, ale nie s cieľom milovať sa s ňou. Dá to Vašej žene poznať, že ju máte radi pre to, kým je, nie preto, čo môže pre Vás vykonať.

Záver

Ak ste sa ženili pre to, čo môžete z manželstva získať, tak ste sa ženili z nesprávnych dôvodov. Manželstvo nie je o tom, čo dostanete. Nie je to o tom, ako sa cítite pri tej druhej osobe, ako vyzerá alebo čo pre vás robí. Nie, manželstvo je o tom, milovať ako Kristus a to znamená objať svoj kríž.

Skutočná láska je o darovaní, popretí a obetovaní samého seba. Doslova to znamená položiť svoj život za manželku v tisíckach každodenných rozhodnutí. Ako muži sme povolaní nasledovať Krista takou láskou, akou on miluje svoju Cirkev a takým spôsobom, ako sa On obetoval. Je to niekedy ťažké? Bude Vás to niečo stáť? Samozrejme. Sme hriešni a sebeckí. Ale prekonajme to. Buďme skutočnými mužmi. Milujme svoje manželky.

 

Preklad: Peter Vaníček, http://www.catholicgentleman.net/2014/05/5-ways-to-love-your-wife/

Fotografia: www.pixabay.com