5 kníh, vďaka ktorým pôstne obdobie nadobudne nový rozmer

0
981

Pôst u mnohých kresťanov vzbudzuje negatívne emócie. Veľakrát je za tým prostý dôvod – nerozumejú mu a pýtajú sa samých seba: „Prečo by som sa mal postiť?“ Zoznámte sa s 5 knihami, ktoré sú „povinnou literatúrou“ v tomto liturgickom období.

Odriekanie a zapieranie nie sú veľmi príjemné. Človek pri nich stráca sily a mnohokrát aj chuť a motiváciu. A aby toho nebolo málo, zámer pôstu sa zvykne na kilometre minúť s očakávaným cieľom.
Ako to, že mnohí ľudia a svätci dokázali o pôste napísať celé knihy či vysloviť citáty, ktoré v sebe nesú obrovskú hĺbku a zápal pre pôst?

Veľmi jednoducho. Objavili jeho čaro. Práve týchto 5 kníh pomôže k hlbšiemu prežívaniu tohto obdobia. Aby sa z pôstu stala nová príležitosť, nielen ďalšie 40-dňové „nutné zlo“ bez reálnych výsledkov.

Půst – Modlitba tělem a duší

Knihy od Anselma Grüna sú plné múdrosti a skúseností. Tento 73-ročný autor napísal už stovky kníh, ktoré zmenili život ľuďom z viacerých kontinentov v rôznych životných situáciách. Ak sa v prežívaní pôstu ešte len hľadáme a už neraz sme si položili otázku – Prečo sa postiť? – táto kniha je nám ušitá ako na mieru. Zrazu sa začneme pozerať na pôst ako na významný faktor v duchovnom raste človeka a dozvieme sa aj to, aký zmysel má nielen z duchovného, ale aj zo zdravotného hľadiska.

Zvolil si klince

Emotívna kniha o Božej láske a Jeho milosrdenstve. Max Lucado vo veľkej jednoduchosti a pravde človeka vtiahne do reálnych životných situácií, v ktorých pochopí, prečo si Ježiš vybral klince. On nás neopúšťa, dáva nám možnosť rozhodnúť sa, rozumie našej bolesti a dokonca aj tú najväčšiu tragédiu dokáže premeniť na víťazoslávny triumf. A to všetko z Lásky. Lebo čokoľvek ste v živote urobili, On aj tak rozpäl ruky na kríži…

Umučenie Pána Ježiša

Drastické násilie verzus nepochopiteľná Láska. Umučenie Pána Ježiša je autentickým podaním bolesti Krista, v ktorých čitateľ nachádza žiariť milosrdenstvo a nekonečné odhodlanie milovať až do krajnosti. Okolnosti Golgoty zasiahnu dušu človeka tak, ako keby o nich počul prvýkrát. Vďaka Anne Kataríne Emmerichovej možno nahliadnuť „za oponu“ poníženia a bolesti Ježiša, ktorý toho pre nás vytrpel viac, než si dokážeme predstaviť. Po prečítaní tejto knihy nadobudnú sviatky Veľkej noci úplne nový rozmer.

Hodiny utrpení našeho Pána Ježíše Krista

Luisa Piccarreta naliehavo burcuje čitateľa k duchovnej aktivite. Vďaka svojim mystickým zážitkom ho dostáva do hlbokej intimity utrpenia Pána Ježiša Krista a v závere každej kapitoly predkladá duši človeka zbožné zamyslenia s modlitbami plnými vášne a túžby po Bohu. Nie nadarmo jej prischlo označenie „malá dcéra Božej vôle.“

Sedem posledných slov

Veľmi dobre to poznáme z filmov: Umierajúci človek poriadne zváži, čo povie ako posledné pred smrťou a potom vysloví zväčša hlboký životný odkaz. Práve tento uhol pohľadu na Ježišovu smrť poskytuje James Martin, autor knihy Sedem posledných slov. Meditácie obľúbeného jezuitského pátra jasne poukazujú na to, že Ježiš rozumie našim trápeniam. Obrátiť sa na neho môžeme kedykoľvek a vo všetkom. Celou mysľou, srdcom aj dušou. Lebo jeho posledné slová na kríži jasne dokazujú, že to s nami myslí vážne.

 

Viac kresťanských kníh nájdete na Zachej.sk.

 

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno