Pohľad muža: Tiež potrebujeme uznanie

0
465

Väčšina mužov si na ceste k dospelosti osvojí pravidlo nevyhnutné pre šťastný a zdravý život – pochváliť, včas a často, ženu vo svojom okolí. Avšak prúd pochvaly nie vždy plynie oboma smermi.

Do značnej miery to súvisí s naším moderným spoločenským prostredím a so skutočnosťou a predstavami, ktoré mužov obklopujú. Na jednej strane sú to otrepaní chlapi zo situačných komédií (skúste si narýchlo spomenúť na jednu mužskú televíznu postavu, ktorá by podľa vás bola vhodným „materiálom do manželstva“). A na druhej strane je živý príklad vášho manžela, ktorý už po milióntykrát zabudol zhasnúť svetlo v kúpeľni.

V určitom zmysle to vôbec nemusí vyzerať ako nejaká ťažká úloha. A, nakoniec, je pravda, že ženy rady povzbudzujú svojich mužov, aby pohli kostrou a naučili sa, ako si zaviazať kravatu. Je to však proces, ktorý si vyžaduje tak kritiku, ako aj pochvalu.

Z istého pohľadu sa to môže zdať ťažko uveriteľné. Vetu: „Človeče, páči sa mi tvoj športový kabát!“, budete medzi chlapmi sotva počuť. Ale túžba byť milovaný a ocenený, obzvlášť tými, ktorých milujeme a oceňujeme, je tu stále prítomná. Keď sme chlapci, prichádza to od našich rodičov. Keď dospievame, prichádza to od našich kamarátov a trénerov. A keď sme dosť zrelí na to, aby sme mali vzťah, potrebujeme, aby to prišlo od dámy v našich životoch.

Nedostatok pochvaly má škodlivý vplyv na mužov a na vzťah ako celok. Podľa jednej štúdie, muži, ktorí necítili uznanie svojich manželiek, mali dvakrát vyššiu pravdepodobnosť rozvodu, ako tí, ktorí uznanie cítili. Rovnaký jav sa u žien neprejavil. Autor odôvodnene pripisuje tento nesúlad domnienke, že ženy počas dňa prijímajú pochvalu oveľa častejšie, kým pre mužov je ich krajšia polovička len jedným z mála možných zdrojov pochvaly.

Občas sa môže zdať zložité nájsť príležitosti, pri ktorých môžete oceniť spôsob, akým váš priateľ alebo manžel prispieva do vzťahu. Obzvlášť, ak ste zahltená množstvom domácich povinností. Povedať: „Som na teba taká hrdá, že si zavrel umývačku riadu!“ je tak trochu povýšenecké.

Ale príležitosti sa nájdu. Jeden malý príklad: Keď si s manželkou niekde vyrazíme, vždy sa ponúknem, že budem šoférovať. Ak je neskoro, ona si zvykne trochu zdriemnuť. Ale či už spí alebo nie, vždy rýchlo povie: „Vďaka za šoférovanie!“, keď prídeme domov. Je to drobnosť, ktorou nepriamo ocení moje poslanie ako ochrancu a zabezpečovateľa rodiny.

Či už sme muži alebo ženy, väčšina našich dobrých skutkov, ktoré počas života urobíme, ostane nepovšimnutá alebo aspoň neocenená. A to je v poriadku. Ale to, že si nájdeme čas, aby sme ocenili tých, ktorých milujeme, najmä za malé veci, je jednoduchá a dôležitá súčasť budovania vzťahu, ktorá nás oboch bude na spoločnej ceste udržiavať dlho zdravých a šťastných.

Mitch Boersma

Preklad: Peter Stoklasa

http://verilymag.com/gentleman-speak-men-need-affirmation-too/

Mitch Boersma je výkonným riaditeľom v Katolíckom informačnom centre (www.cicdc.org) vo Washingtone, DC a žije vo Virgínii so svojou čerstvou manželkou Rosemary. V auguste čakajú svoje prvé dieťa. Sledujte na twitteri @MitchBoersma.

Zdroj fotografie: www.pexels.com