Predstavte si toto: Vyšli ste si obedovať s priateľkou a ona vám vykladá o svojom najnovšom konflikte so šéfom. Sústredene ju počúvate. Potom vám oči zablúdia na telefón. Vidíte, že sa na ňom objavilo upozornenie. Zmocní sa vás zvedavosť, neodoláte a pozriete sa na to. Však to bude trvať iba sekundu. Keď sa potom pokúšate dostať sa späť do rozhovoru, zistíte, že netušíte, čo vám priateľka hovorila.
Zdá sa vám to povedomé?
Stane sa, že nevnímate rozhovor, v ére smartfónov je to ľahšie než kedykoľvek predtým. Avšak nedostatočné počúvanie môže narušiť príležitosti tvoriť autentické a efektívne vzťahy. Byť dobrým poslucháčom v práci znamená robiť menej chýb a nepremárniť toľko času. Doma zase počúvanie pomáha rozvíjať nápaditosť, samostatnosť a schopnosť riešiť problémy. Počúvanie posilňuje priateľstvá, buduje kariéru, šetrí peniaze a skvalitňuje manželstvá.
Páčilo by sa vám, keby sa všetci s vami radi rozprávali? Skúste týchto päť jednoduchých odporúčaní.
- Obmedzteveci, ktoré vás vyrušujú
Nechávať sa vyrušovať je zaručený spôsob ako ublížiť svojej povesti dobrého poslucháča. Rozptýlenie vám zabráni opravdivo sa zúčastniť rozhovoru. Pravdepodobne vám uniknú kľúčové detaily, čo je občas katastrofa („ Myslela som si, že termín je trinásteho, a nie tretieho!”). Keď máte rozhovor, odložte všetko rozptyľujúce, čo by vám mohlo zabrániť dobre počúvať. Telefón nastavte na tichý režim, alebo ešte lepšie spravíte, ak ho úplne odložíte. Odolajte nutkaniu pozrieť sa naň počas rozhovoru. Ak máte problém sústrediť sa, skúste tento jednoduchý trik: Palce na nohách pevne pritlačte k zemi. Táto pamäťová technika vám pomôže vrátiť sa do prítomnosti.
- Prispôsobte reč tela
Keď sa zúčastňujete rozhovoru, neverbálne prejavy sú práve tak dôležité ako verbálne. Podľa vedcov 55 percent komunikácie sa pripisuje reči tela a 38 percent tónu vášho hlasu. To znamená, že iba 7 percent pochádza z práve vyslovených slov. Reč vášho tela hovorí veľmi výrazne, takže dávajte si pozor na to, čo počas rozhovoru robíte. Ak chcete svoje počúvanie skvalitniť, otočte sa tvárou k rozprávajúcej osobe a máličko sa nakloňte dopredu Často sa na ňu pozrite. Kývnite hlavou na znak porozumenia a udržujte otvorený postoj (nie skrížené ruky!). Rozprávajúca osoba zareaguje na reč vášho tela a ocení vašu pozornosť.
- Dvakrát si overujte
Pýtajte sa objasňujúce otázky a vyslovte inými slovami to, čo vám rozprávajúca osoba práve povedala. Pomôže vám to lepšie porozumieť tomu, o čom sa práve rozpráva. Rozhodne sa pýtajte otázky s otvoreným koncom—také, ktoré vyžadujú dlhšiu odpoveď než len „áno” alebo „nie”. Napríklad, nepýtajte sa „Tešíš sa na ten výlet?” , ale skúste namiesto toho otázku „Aké máš pocity pred tým výletom?” Tieto typy otázok pomôžu prehĺbiť konverzáciu a dozvedieť sa kľúčové podrobnosti.
- Nebuďte zameraní na riešenie
Človeka zvádza zamerať sa na riešenie problému, o ktorom priateľka alebo spolupracovník rozpráva. Ale skočiť priamo na riešenie môže spôsobiť, že sa rozprávajúca osoba bude cítiť nevypočutá. Niekedy sa ľudia chcú iba vyrozprávať, namiesto toho, aby chceli hneď počuť riešenie. Je dôležité uznať pocity vašej priateľky. Skúste, „To muselo byť ale frustrujúce!” Potom budete mať lepšiu predstavu o tom, aké riešenia môžete ponúknuť, ak to bude potrebné.
- Pamätajte, že mlčať je zlato
Prerušili ste už niekedy priateľku počas rozhovoru svojím osobným príbehom, ktorý súvisel s tým, o čom rozprávala? Odolajte nutkaniu skočiť jej do reči! Prerušenie môže viesť k tomu, že dvaja budú rozprávať to svoje, pričom nebudú počúvať toho druhého. Namiesto toho počkajte na vhodnú pauzu, aby ste mohli zdieľať ten váš príbeh. Ale predtým sa opýtajte samej seba, či sa to hodí do práve prebiehajúceho rozhovoru.
Niekoľko zmien v tom, ako počúvate, môže otvoriť nové možnosti pre osobný rast v priateľstvách a v pracovných vzťahoch. Už to, že sa plne venujete rozhovoru, môže mať nesmiernu hodnotu pre rozprávajúceho. Prehodnoťte štýl svojho počúvania a zapracujte do neho niektoré z týchto odporúčaní. Možno si všimnete niečo, čo ste si nikdy doteraz nevšimli!
Julia Hogan, LPC, preklad: Bernadeta Kleinová, fotografia: pixabay.com
Julia je profesionálna poradkyňa žijúca neďaleko Chicaga, ktorá píše o problémoch dnešných žien. Sledovať ju môžete na Twitter @Julia_M_Hogan.