Ako primäť chlapa, aby neriešil moje problémy, ale mi načúval?

3
267

Otázka: Po ubíjajúcom dni s problematickou kolegyňou, alebo skrátka keď sa cítim zdrvená, chcem mať možnosť sa vyrozprávať. Ale môj manžel chce zakaždým moje problémy riešiť. Ako primäť manžela, aby sa prestal snažiť hľadať riešenia a naprávať veci, a jednoducho mi načúval a súcitil so mnou?

 

Odpoveď: Chápem. Vážne. Väčšine mužov, ktorých poznám – vrátane mňa – ide lepšie naprávanie vecí než cítenie. Sme jednoduché stroje a uprednostňujeme jednoduché opravy. Žiaľ, vzťahy bývajú zložité a ženy rozhodne nie sú jednoduché stroje. To nie je urážka. Skrátka je to tak a všetci to vieme. Preto sa bavíme na tejto fotke.

Ale nechajme klišé bokom, Vaša otázka je oprávnená. Ako vyriešiť problém riešiaceho manžela?

V prvom rade by som Vás povzbudil, aby ste tendenciu Vášho manžela riešiť veci vnímali ako niečo dobré. Prijmite to ako dar. Teda nie to riešenie samo o sebe, ale jeho túžbu znížiť stres a úzkosť vo Vašom živote.

Po druhé, porozmýšľajte, či do Vášho denného rozvrhu nezaviesť to, čo Dr. John Gottman nazýva „rozhovor na zníženie stresu“. Spraviť si z tohto druhu rozhovoru rituál na konci ubíjajúceho dňa – alebo aj každého dňa – môže byť kľúčové pre dlhodobé zdravie Vášho vzťahu.

Začnite tým, že si spolu dohodnete, kedy rozhovor budete mať. Hneď po práci? Pri večeri? Potom ako pôjdu deti spať? Keď už si budete môcť spolu sadnúť, jeden druhému behom štvrťhodiny porozprávajte o svojom dni. Ak potrebujete, nastavte si časovač. Ten, ktorý načúva, nesmie dávať nevyžiadané rady. Namiesto toho nech prejavuje záujem, porozumenie, nech sa stavia na stranu svojho partnera. Takéto správanie pomáha budovať dôveru a priateľstvo a partnerovi dáva najavo, že ste v tom spolu.

Je dôležité, aby ste Vy aj Váš manžel porozumeli pravidlám rozhovoru na zníženie stresu a obaja uznávali, že je to cenný prínos k vašej dennej rutine. Odhadujem, že po niekoľkých pokusoch už začnete tú schému rozhovoru posúvať od riešenia k porozumeniu.

 

Preklad: Lukáš Pitel, http://verilymag.com/qa-how-do-i-get-my-guy-to-stop-solving-my-problems-and-just-listen/

Autor je manželský a partnerský poradca, žije v Seattli s manželkou a dvoma deťmi. Je členom Gottmanovho inštitútu a pravidelne prispieva do blogu tohto inštitútu o vzťahoch.

3 komentárov

  1. „nech sa stavia na stranu svojho partnera“ je nestastne odporucanie. Poznam niekolko chronickych stazovateliek, kde problem nemozno hladat v ostatnych. Niekedy je jednoducho problem v zene a jej vnimani inych (neprijati, nerespektovani, nepochopeni, …)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno