10 jednoduchých spôsobov ako „odstaviť“ dieťa od smartfónu či tabletu

1
5134

Nové technológie môžu byť z mnohých hľadísk veľkou pomocou. Pri mojej práci neuropsychológa používam rôzne programy na zlepšenie spomienok pacientov s amnéziou, programy, ktoré sprostredkujú hlas pacientom, ktorí nemôžu hovoriť alebo zaznamenajú frekvenciu a trvanie epileptických záchvatov.

Avšak, vieme aj, že tieto zariadenia môžu zasahovať do normálnych funkcií mozgu, ako sú pozornosť, koncentrácia či sebaovládanie, a že väčšina expertov odporúča, aby ich nepoužívali deti, najmä nie v prvých rokoch života.

Ďalším aspektom používania tabletov a smartfónov malými deťmi je, že podľa viacerých vedeckých štúdií môže byť používanie týchto zariadení návykové. Tento efekt bol dokázaný u dospelých, a hoci nie je úplne jasné, aký dopad môžu mať tieto zariadenia na malé deti, predpokladáme, že bude ešte väčší, keďže detský mozog sa stále vyvíja. Ak vaše malé deti používajú tieto zariadenia, mohli ste si pravdepodobne všimnúť, ako si vyžadujú telefón počas celého dňa a ako sa rozhnevajú, ak im ho nedáte, alebo ako stratia sebaovládanie, keď ich požiadate, aby ho vrátili.

Nuž, možno si vaše dieťa pozerá veci v telefóne a hrá sa s ním 5-15 minút denne a nenahnevá sa, ak si žiadate svoj telefón späť alebo si ho nevyžaduje v rôznych chvíľach a za rôznych okolností počas dňa. Ak je to tak, tak zrejme tento článok nebude pre vás nevyhnutný, lebo sa zdá, že vy aj vaše dieťa to zvládate dobre. Ale ak ste sa v určitej chvíli sami seba pýtali, ako pomôcť svojmu dieťaťu „odpojiť sa“ od týchto zariadení, mám niekoľko krokov, ktoré vám môžu pomôcť.

Vašou prvou reakciou môže byť myšlienka, že najjednoduchším riešením je odstrihnúť to úplne, vziať smartfón svojim deťom a úplne im ho zakázať používať. Z praktických dôvodov to môže byť efektívne, ale v skutočnosti deti neporozumejú náhlosti tohto rozhodnutia (Prečo som sa mohol hrať s maminým telefónom včera koľko som chcel a dnes je to zlé?) a môžu trpieť abstinenčnými príznakmi, ktoré môže byť ťažké zvládnuť (rovnako pre deti ako aj pre zvyšok rodiny).

Pravdou je, že neexistuje spôsob, ako vysvetliť malým deťom, ktoré sú prakticky závislé od zariadenia, nevyhnutnosť prestať ho používať alebo jeho používanie obmedziť, takým spôsobom, aby to dobrovoľne akceptovali ‒ bez toho, aby spravili vzdorovitú scénu alebo sa nahnevali. Takže hlavným cieľom je situáciu aspoň trochu uľahčiť.

  1. Vysvetlite dieťaťu, čo sa bude diať

Nemusíte byť melodramatický a používať frázy ako „už nikdy“ alebo „nikdy viac už nebudeš…“ Jednoducho deťom môžeme povedať, že budú používať tablet menej, alebo že sa už nebudú môcť hrať s maminým či otcovým smartfónom.

  1. Vyberte správny deň

Zvyčajne majú deti vo zvyku hrať sa s týmito zariadeniami viac, ak sú doma. Aby ste im pomohli odpojiť sa od tohto zvyku, je veľmi nápomocné ísť preč z domu alebo byť v inom prostredí. Z tohto dôvodu je lepšie začať odstavovať deti od zariadenia počas slnečného týždňa, keď s nimi môžete ísť von, než počas daždivého týždňa, keď je väčšia šanca, že ostanete trčať doma.

  1. Vyhnite sa určitým okolnostiam

Keďže máme tendenciu používať tieto zariadenia najviac doma, snažte sa vypadnúť z domu, či už k starej mame alebo do parku či na ihrisko. Ak sú vaše deti navyknuté jesť obed či večeru v kuchyni a používať pri tom telefón, presuňte jedlo do obývačky, lebo zmena miesta pomôže dieťaťu vyrovnať sa s nedostupnosťou zariadenia.

  1. Vyhnite sa spúšťaču

Pre deti je oveľa jednoduchšie ostať pokojne bez tabletu či mobilu v ruke, ak je zariadenie mimo dohľadu. Je to záležitosť sedliackeho rozumu, hoci to niektorí rodičia neberú do úvahy. Takže, na pár dní, môže byť najrozumnejšie nemať smartfóny, tablety či herné konzoly na dohľad.

  1. Solidarita

Jedným z dôvodov, prečo je pre mnohé deti ťažké odpojiť sa od týchto zariadení je, že vidia, že rodičia ich používajú. Ak chcete pomôcť svojim deťom vyrovnať sa s diskomfortom kvôli nepoužívaniu zariadenia, len málo vecí im môže pomôcť tak veľmi ako to, že necháte svoj telefón mimo dosahu vo svojom vrecku či taške, namiesto toho, aby ste ho mali celý deň v rukách ‒ a radšej sa hrajte so svojimi deťmi.

  1. Ak ste v prostredí, kde sa zariadenie zvyčajne používa, ponúknite nekompatibilné alternatívy

Čas, ktorý deti trávia doma a iné časy, kedy sú zvyknuté hrať sa so zariadením, sú zvyčajne najzložitejšie. V týchto časoch ich skúste nasmerovať na aktivity, ktoré sú úplne nekompatibilné s hraním sa na zariadení.

Akákoľvek aktivita, ktorá im zamestná ruky, ako napríklad kreslenie, modelovanie z plastelíny, hrať sa na koníka na maminom či otcovom chrbte, prechádzka, lozenie po stromoch či vozenie sa na trojkolke sú dobré alternatívy. Všetky tieto činnosti sú „nekompatibilné“ s používaním zariadení a pomôžu deťom nemyslieť na ich túžbu hrať sa s nimi. Ak je tým prostredím čas večere, nahraďte zariadenie hrami ako je „Špión“ alebo spievaním pesničiek.

Alebo im môžete čítať rozprávku, lebo hoci sa v skutočnosti stále snažíte odpútať ich pozornosť… prechod bude ľahší a knihy majú pozitívnejší vplyv na deti, lebo im pomáhajú obohacovať si slovnú zásobu a zlepšovať schopnosť čítať a písať.

  1. Povzbuďte deti, aby si samy našli alternatívy

Zariadenie im bude chýbať, ak sa budú nudiť. Takže im v takom čase navrhnite alternatívy a pomôžte im využiť fantáziu a vymyslieť, ako by sa samy mohli zabaviť. Opýtajte sa ich, či by si radšej kreslili alebo sa hrali s legom, alebo či chcú, aby ste im prečítali rozprávku, alebo či by sa radšej zahrali so svojimi obľúbenými dinosaurami; alebo sa ich môžete opýtať, či by sa chceli prezliecť alebo si spraviť v obývačke bunker, alebo sa hrať na skrývačku.

  1. Utužte zlepšenie a čas bez obrazovky pozitívnym spôsobom, pomocou lásky a hry

Len málo vecí tak efektívne pomáha deťom cítiť sa dobre a posilniť svoju sebadôveru, ako keď cítia lásku a hrajú sa so svojimi rodičmi. Ak odmeníte čas bez zariadenia pozornosťou a kvalitným časom, mama a dieťa alebo otec a dieťa, umožníte svojim deťom spojiť si čas bez zariadenia s chvíľami najväčšej zábavy a pomôžete im rýchlejšie zabudnúť na ich „pripojenie“ k svojmu zariadeniu.

  1. Netrestajte

Deti, najmä 2- až 4-ročné, môžu zakúšať veľkú frustráciu, ak sú zvyknuté hrať sa na zariadení kedykoľvek počas dňa a zrazu zo dňa na deň zistia, že nemajú prístup k mobilnému zariadeniu tak často ako predtým. Je to úplne prirodzené a normálne. Nahnevajú sa a budú frustrované a budú robiť scény. Namiesto toho, aby ste sa na ne nahnevali, najlepšou odpoveďou, ktorá im pomôže prekonať frustráciu, je byť trpezlivý, chápať ich a pomôcť im prehltnúť túto horkú pilulku s láskou a dôverou.

  1. Pevnosť, láska a trpezlivosť

Všetky deti môžu prekonať tento zvyk a žiť a vyrastať šťastne bez používania telefónov a tabletov rodičov kedykoľvek počas dňa. V správnom čase budú dostatočne veľké, aby používali mobilný telefón zodpovedne. Aby to dokázali, je hlavne dôležité kombinovať jasné pravidlá, limity a zásadovosť s veľkými dávkami lásky, starostlivosti a kvalitného času. Konať s pochopením, láskou a trpezlivosťou pomôže deťom akceptovať nové pravidlá.

Viem, že usadiť deti s dotykovou obrazovkou môže byť občas veľmi pohodlné, tiež som často v pokušení. Ale ako odborník vás povzbudzujem, aby ste obmedzili používanie zariadení ako sa len dá. Mám tri deti a viem, že niekedy je ťažké ich nakŕmiť či čakať u pediatra bez toho, aby sme pred nich dali obrazovku, ale verím, že ide o úsilie hodné tej obety. „Ťažké“ chvíle, ktoré zažívate dnes, budú mať dlhodobé pozitívne efekty, v podobe väčšej schopnosti koncentrácie a trpezlivosti v budúcnosti!

Autor: Álvaro Bilbao

Preklad: Ľubica Neupauerová

https://aleteia.org/2017/06/01/10-simple-tricks-to-wean-a-small-child-off-a-smartphone-or-tablet/

1 komentár

  1. nam pomohla velmi stavebnica cihlicky pro deticky, ktora ho od tabletu odputava kazdy den s tym ze cestou zo skoly s nim manzel riesi co by mohli dnes postavit a ake velke a tym ze su tie diely naozaj velke tak mlady ma plany uz od rana pomaly co bude robit az sa vrati takze my terza pracujeme na lepsej motorike

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno