5 tipov, ako si cez sviatky čas so širšou rodinou užiť (nielen ho prežiť)

0
785

V tomto období roka môžu byť vyhliadky na trávenie času so širšou rodinou (pokiaľ nie ste neuveriteľne požehnaní) rovnako skľučujúce, ako predstava mikulášskeho prekvapenia vo forme uhlia a cibule. Pre väčšinu z nás je komunikácia so širšou rodinou – či už sú to rodičia manželského partnera alebo manželskí partneri našich súrodencov či našich detí a ich rodiny – mierne komplikovaná a tieto komplikácie sa cez sviatky ešte stupňujú. V prípadoch naozaj nefunkčnej rodiny je najlepšie sa jeden druhému vyhnúť. Ale pre väčšinu z nás je tu niekoľko návrhov, ktoré môžu pomôcť zmierniť napätie a vytvoriť priestor pre príjemné a radostné stretnutia.

  1. Nechajte minulý rok (či minulý týždeň alebo ten posledný telefonát) za dverami

Či vás strašia duchovia minulých Vianoc alebo iné znepokojujúce stretnutia, pamätajte, že teraz neznamená vtedy. Mnoho rodín si toho so sebou v súvislosti so sviatkami nesie toľko, že je lepšie začínať s čistým štítom, čo sa treníc so širšou rodinou týka. Choďte do toho s úmyslom začať odznova a zostaňte pozitívni. Otvorený, flexibilný prístup je veľkou výhodou – takže vypnite tie staré pásky, čo vám hrajú na pozadí mysle, a skúste nenahrať nové.

  1. Berte svoju širšiu rodinu ako zaujímavých hostí, a nie ako rodinu

Jednou z najčastejších príčin rodinných sporov sú predsudky. Dokonca aj pápež František žartuje o zlých svokrách a všetci vieme, že pre ockovo dievčatko nie je žiaden muž dosť dobrý. Je ťažké vydržať čas, nehovoriac o jeho užití si, s niekým, s kým nemáte zakopanú vojnovú sekeru. Tento rok vytvárajte príležitosti spoznať svoju rodinu ako ľudí. Naozaj im venujte pozornosť a počúvajte ich, ako by vás práve predstavili novému známemu, ktorý sa potenciálne môže stať vaším priateľom. Predstierať záujem o ich záľuby, prácu, alebo to, čím momentálne žijú, nestačí. Zaujímajte sa. Divili by ste sa, čo sa môže skrývať za touto maskou „širokej rodiny“.

  1. Požiadajte ich, aby vás naučili, ako urobiť aspoň jednu vec „po ich“

Tolstoj má možno pravdu, že všetky šťastné rodiny sú rovnaké, ale žiadne dve rodiny sa nerobia šťastnými rovnakým spôsobom. Nikto vám nepovie, keď do manželstva vstupujete vy alebo vaše dieťa, že odteraz sa bude polovica každého sviatku oslavovať úplne nesprávne! (Budú vám to však pripomínať každé Vianoce…) Väčšina rodín dospeje k istému obtiažnemu kompromisu ohľadom kľúčových vecí, ako napríklad – čo jesť na štedrú večeru (Filé? Kapra? Rezne?) a ako veľmi rozmaznávať vnúčatá. Sviatočné tradície sú hlboko zakorenené v rodine, z ktorej sme vyšli. Preto nikdy neviete, kedy vstúpite na mínové pole, čo sa týka istých obľúbených zvykov či receptov, o ktorých ste nemali ani tušenia, že by mohli mať takú dôležitosť. Zneškodnite tieto míny popredu tým, že požiadate svoju rodinu, aby vám dala inštrukcie, ako sa to robí „po ich“, čo sa týka aspoň jednej tradície. Požiadajte svoju svokru, aby vás naučila, ako upiecť makovník alebo nechajte svojho svokra, aby velil, keď sa budú na stromček vešať svetielka. Spravte to v predstihu a spravte to s úctou a záujmom. Je to skvelý spôsob, ako v rodinách obnoviť dobrú vôľu!

  1. Poďakujte im za všetko to dobré, čo odovzdali vášmu manželskému partnerovi, súrodencovi alebo dieťaťu

Vďačnosť má silné antistresové účinky. V tejto dobe dávania a prijímania darčekov sa zamyslite nad spôsobmi, akými vaša široká rodina prispela k vašej radosti tým, že vychovala a milovala vašich blízkych. To je nakoniec to, čo z týchto ľudí robí vašu rodinu. Urobte si čas –neformálne, počas osláv, prípitku či modlitby pred jedlom – aby ste za týchto členov vašej rodiny poďakovali. Vyjadrite vďaku za to, že vždy podporovali vášho partnera alebo za to, ako sa starajú o svoje vnúčatá. Pochváľte svojho švagra za to, ako prináša úsmev na tvár vašej sestry. Buďte tak konkrétni a osobní, ako len viete. Kým budete hľadať dôvody na vďačnosť, možno nájdete viac, ako by ste si boli mysleli.

  1. Držte jazyk za zubami a modlite sa

Samozrejme, nikde nie je žiadna záruka, že akákoľvek z týchto stratégií sa stretne s vrelým prijatím alebo že sa staré trenice neobnovia ‒ popohnané priveľa prípitkami či výraznejšími emóciami. Ak sa ocitnete v bode, že si to napriek akejkoľvek snahe nedokážete vychutnať či to aspoň vydržať, vždy môžete vycúvať. Nechyťte sa na návnadu sarkazmu. Nekritizujte a neurážajte na oplátku. Prehltnite to, usmejte sa a nájdite si výhovorku, aby ste za vzdialili z dohľadu na dosť dlho na to, aby ste sa krátko pomodlili za milosrdenstvo pre toho, kto vás urazil. To, samozrejme, neznamená, že by ste mali tolerovať šikanu alebo zneužívanie, ale vystúpiť z kruhu drobných škriepok vysiela signál, že negativizmus tolerovať nebudete. Skutočné krivdy vyriešte neskôr, keď všetci vychladnete.

Nech tieto Vianoce sv. Joachim a Anna, svokrovci sv. Jozefa, orodujú za vaše rodiny!

 

https://aleteia.org/2016/12/19/5-keys-to-enjoying-not-just-enduring-your-in-laws-over-the-holidays/

Preklad: Soňa Záňová, Foto: pexels.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno