Je šesť hodín večer, môj najočakávanejší okamih v práci. Keď spolupracovníci skončia, ja sa zhlboka nadýchnem a oddychujem v kancelárii, kde zrazu všetko stíchlo. Teraz bez vyrušovania spravím posledné úpravy svojím vlastným tempom. Po čase zistím, že som trochu hladná. Prejdem po ulici do svojej obľúbenej kaviarne , dám si bagetu, možno trochu vína a pritom esemeskujem priateľom alebo čítam.
Neskôr večer sa možno zoznámim s ním, budem s ním popíjať vínko. Veď viete, keď sa to bude hodiť mne a keď to zapadne do môjho plánu.
Život sa rýchlo mení—najmä po tom, čo vyslovíte svoje „áno” a zrazu zdieľate s ním 80 metrov štvorcových otvoreného priestoru v podkroví. Hoci už osem mesiacov hlboko milujem svojho manžela, je to neustále prispôsobovanie sa. Niekedy mi chýbajú dni pohodovej nezávislosti bez pocitov viny. Keď som mohla dodržať napätý termín bez toho, aby som milovanej osobe pokazila večer, alebo keď som mohla skontrolovať dôležitý email o 10:30 večer v posteli. Keď ma jeho plány ovplyvňovali v podstate iba v maličkostiach.
Pravda, varovali nás, že po osudovom „áno” sa všetko zmení. Ale toto balansovanie práca – manželstvo je pre mňa stále relatívne nový pojem – a domnievam sa, že aj pre mnohé iné mladé ženy. Ako mi raz povedala moja 80–ročná stará mama: „Netuším, ako vy dievčence teraz fungujete. Keď som sa ja v 25–ke vydala, prvá vec, ktorú som urobila, bola, že som nechala prácu a užívala som si manželský život. „Užívala si si manželský život? Iba to? Nechcela si nič iné?“ Zasmiala sa. „Nie. To stačilo.”
V súčasnosti, keď ženy tvoria 47 percent pracovnej sily, uprednostňovať manželstvo pred kariérou vyzerá trochu staromódne. A predsa, manželstvo nie je len ďalšou prioritou v poradí. Po vašej prísahe to už je priorita číslo 1. Trochu zdrvujúca predstava vo svete, kde sa práca zmenila na kariéru a vaša kariéra je viac-menej vašou identitou. No ten prstienok na ruke je tiež súčasťou vašej identity. A čo možno generácia mojej starej mamy zdôrazňovala menej, manželstvo je aj jeho prioritou a tiež identitou.
Bez ohľadu na to, kto je v manželstve workoholikom, týchto päť jednoduchých krokov pomôže zaistiť, že budete dávať prednosť manželstvu pred prácou – aj keď ste sa predtým „zosobášili“ s prácou.
- Stanovte si obmedzenia a pravidlá
Keď je prítomná romantika, existovať spolu v určitom priestore môže byť vzrušujúce – do určitej miery. Sme manželia, ale pritom sme jednotlivci s individuálnymi potrebami. Ako spoločenská introvertka vydatá za veľmi spoločenského extroverta si užívam rozhovory s mojím temperamentným manželom, ale tiež potrebujem trochu času na vypustenie pary, než si vypočujem päťminútový monológ o novej cyklistickej trase do práce. Môjho manžela zasa uráža, keď telefonujem alebo pozerám emaily v čase, keď by sme sa mohli rozprávať. A má na to právo! Istý nový výskum zistil, že tretina respondentov je taká závislá na svojich mobiloch, že by sa radšej vzdala na týždeň sexu než svojich telefónov. Naše pravidlo: Dovoľujeme sme si „byť nezvestní“ až do siedmej večer, umožňuje nám to vypustiť paru po práci, a tak môžem manžela počas večere aktívne počúvať – v tom čase telefóny nie sú povolené. Čo sa týka pozerania pracovných emailov, rozhodne sa to nesmie robiť vtedy, keď už sme v posteli.
- Ak to je potrebné, naučte druhých rešpektovať vaše pravidlá a priority
Ak ste v práci dlhšie ako v manželstve, pravdepodobne ste si vypracovali určité návyky. Napríklad, váš šéf si možno zvykol na to, že odpovedáte po pracovnom čase alebo vaši kolegovia si myslia, že ste neustále k dispozícii cez víkendy. Ak sa vyskytujú v práci naliehavé prípady, je čas naučiť sa, na čo reagovať hneď a čo môže počkať do začiatku pracovného času. Avšak v závislosti od povahy vašej práce, toto sa ľahšie vraví ako spraví. Jeden spôsob, ako toto naučiť ostatných, je ísť k podstate a rešpektovať ich čas. Jednoducho vyhlásiť: „Toto netreba riešiť skôr než budeme v kancelárii, nerob si s tým do zajtra starosti.” To môže byť jednoduchým spôsobom zavedenia zlatého pravidla. Ak tomu stále nerozumejú, oplatí sa byť priamy: „Teraz mám svoj súkromný čas. Je to veľmi naliehavé?” Keď rešpektujete svoje vlastné hranice, vaši spolupracovníci to zvyčajne tiež zaregistrujú. Jednoducho, nech každý vie, že váš partner je na prvom mieste. Je dobré si na to zvyknúť, čo dokazujú aj výskumy, ktoré tvrdia, že mať zdravé manželstvo znamená uprednostniť partnera dokonca aj pred vašimi vlastnými deťmi.
- Zdržte sa metafory „som pod papučou”
Niekedy je nebezpečne tenká hranica medzi byť „zábavným” a „blahosklonným.” Hoci sa touto metaforou zvyčajne myslí na ženu, existujú aj mnohé jej nepriame obdoby, ktoré ženy používajú na mužov. Keď používate vaše manželstvo na ospravedlnenie skoršieho odchodu, pričom ho redukujete na niečo „čo musíte urobiť”, akési políčko, ktoré treba odškrtnúť, vnímajú to tak ostatní a aj vy. Ľahko zabúdame na moc našich slov. Psychológovia hovoria, že slová môžu formovať naše postoje k manželstvu a následne aj naše skutky voči partnerovi.
- Buďte stále flexibilní a odpúšťajte
Keď ste lekárom, nevyhnutne pracujete dlhé služby interne a potom ste občas v pohotovosti na linke počas nočných hodín. Ak pracujete v reklame, niektoré týždne budete ťahať vyčerpávajúce celonočné služby a ostatné budú bez starostí. Kľúčom je tu komunikácia, ale aj opravdivé chápanie, flexibilita a odpúšťanie. Nakoniec, možno ste obaja nováčikovia v tomto „balansovaní”, a dokonalé to nebude nikdy. Ako vraví psychológ Dr. Sam Von Reiche: „Intimita znamená, že vy a váš partner sa navzájom dôverne poznáte. Vrátane situácií, kde ste obaja vyzlečení z tých spoločenských osôb, akými sa väčšinou javíte všetkým ostatným – a občas to nie je pekná pozícia.” Inak povedané, ak niekoho súčasná profesionálna dráha neumožňuje spoľahlivo plánovať, možno sa oplatí obzrieť sa po novom zamestnaní či firme, ktorá podporuje zdravšiu rovnováhu. Rozhodne treba pozerať s nadhľadom. Čo je najlepšie pre vás oboch?
- Pravidelne si vyjdite s partnerom za hranice všedných dní
Využite spoločný voľný čas. Nakoľko žijeme stále online, je čím ďalej tým zložitejšie opustiť kanceláriu, ktorú nosíme vo svojich vreckách. Niektoré výskumy dokázali, že hoci mobil nekontrolujete, už jeho prítomnosť v miestnosti môže ovplyvniť kvalitu vašej vzájomnej konverzácie. Ale povedať „dovi” digitálnemu svetu nemusí nutne znamenať odísť na vzdialené a drahé miesto. Môže to byť iba víkend doma, keď si vyjdete do parku a budete sa rozprávať, pričom necháte telefóny doma. Takže nastavte si automatickú odpoveď v neprítomnosti a pamätajte, prečo pracujeme. Práca je nestála a nič nesľubuje, ale prísaha, ktorú ste si s partnerom dali, platí stále.
http://www.verilymag.com/prioritize–your–marriage–work–life–balance/