Zvoľte si správnu cestu: Odkaz kajúceho vraha

0
369

41873dabce2adc7ec8238be13f5ce7f7Nedávno sa mi dostalo privilégia uctiť si prvostupňové ostatky sv. Márie Goretti, najmladšej svätej kanonizovanej Katolíckou cirkvou. Hoci čas strávený pri jej ostatkoch bol kvôli čakajúcim davom krátky, bola to silná skúsenosť – vidieť telo tohto mladého dievčaťa, ktoré vo svojich 12 rokoch malo viac čností, než sa väčšine z nás kedy podarí získať.

Ak nepoznáte príbeh sv. Márie, tak bolo to mladé talianske dievča, narodila sa v októbri roku 1890. Ako malá stratila otca a musela rýchlo dospieť, aby pomohla so starostlivosťou o svojich súrodencov, zatiaľ čo ich mama zarábala na živobytie. Kvôli extrémnej chudobe sa rodina Gorettiovcov musela nasťahovať k inej rodine – Sarenelliovcom.

Hoci Mária mala v tom čase len 12 rokov, Alesandro Sarenelli, 22-ročný, začal Márii dávať sexuálne návrhy a zastrašoval ju, aby o tom nikomu nepovedala. 5. júla 1902, keď bol zvyšok rodiny preč, prišiel Alessandro za Máriou s nožom s 25 cm dlhou čepeľou a vyhrážal sa jej, že ju zabije, ak neurobí, čo od nej bude chcieť. Mal v úmysle ju znásilniť, a neskôr sa zistilo, že sa už o to predtým dvakrát pokúsil. Mária odmietla a začala s ním zápasiť. Alessandro ju v zúrivosti 14-krát bodol. Napokon Mária v dôsledku týchto zranení zomrela, ale pred smrťou stihla svojmu vrahovi úplne odpustiť a vyhlásiť, že si želá, aby s ňou bol v nebi.

Kajúci vrah

Zatiaľ čo Máriin krátky život bol nádherným svedectvom o Božej milosti, to, čo ma zvlášť zasiahlo, bolo obrátenie jej vraha, Alessandra Sarenelliho. Aj jeho príbeh je výpoveďou o moci obrátenia a o tom, že nik nie je beznádejným prípadom.

Po odpykaní si šiestich z 30 rokov trestu vo väzení bol Alessandro na pokraji zúfalstva. Ako mohol žiť ďalej, vediac čo vykonal a vediac, že najlepšie roky svojho života strávi hnijúc vo väzení? Potom sa stalo čosi mimoriadne. Zjavila sa mu Mária s kyticou fialiek a s láskou ich po jednej podávala Alessandrovi. Toto gesto odpustenia od dievčaťa, ktoré zavraždil, úplne Alessandra zmenilo. Po prvý raz od spáchania tohto zločinu začal skutočne ľutovať. Ako neskôr hovoril: „Máriino odpustenie ma zachránilo.”

Po oslobodení z väzenia začal Alessandro žiť život pokánia. Stretol sa s Máriinou matkou a poprosil ju o odpustenie. Taktiež sprevádzal pani Sarenelliovú na vianočnú omšu do farského kostola, kde pred ohromenou kongregáciou prehovoril, uznal svoj hriech a žiadal o odpustenie Boha a celú komunitu. Napokon vstúpil ku kapucínom ako laický brat a pracoval ako záhradník a pomocný robotník. V roku 1970 zomrel v Kristovi v pokoji, milovaný všetkými, čo ho poznali.

Po jeho smrti františkáni našli medzi jeho vecami duchovný testament napísaný vo forme otvoreného listu pre celý svet. A tu sú slová, ktoré vrah a násilník chcel povedať svetu – a Tebe:

Mám už takmer 80 rokov. Čoskoro opustím tento svet.

Hľadiac na moju minulosť vidím, že som si vo svojej ranej mladosti zvolil zlú cestu, ktorá ma viedla k sebazničeniu.

Moje správanie bolo ovplyvnené tlačou, masmédiami a zlými príkladmi, ktoré nasleduje väčšina mladých, bez toho, aby nad tým vôbec rozmýšľali. Ja som robil to isté. Nemal som strach.

Okolo mňa bolo mnoho štedrých a zanietených ľudí, ale ja som si ich nevšímal, lebo som bol hrubou silou zaslepený a tlačený na zlú životnú cestu.

Keď som mal 20 rokov, spáchal som zločin z vášne. Teraz je pre mňa táto spomienka čímsi strašným. Mária Gorettiová, teraz už svätá, bola mojím dobrým anjelom, ktorého mi zoslala Prozreteľnosť, aby ma viedla a zachránila. Stále mám do svojho srdca vryté jej slová napomínania a odpustenia. Modlila sa za mňa, prihovárala sa za svojho vraha. Nasledovalo 30 rokov väzenia.

Ak by som bol býval starší, strávil by som celý svoj život vo väzení. Prijal som svoje odsúdenie, lebo som bol vinný.

Malá Mária bola naozaj mojím svetlom; s jej pomocou som sa dobre správal počas 27 rokov vo väzení a snažil som sa žiť čestne, keď som bol opäť prijatý do spoločnosti. Bratia sv. Františka, kapucíni z Marche, ma vo svojom kláštore privítali s anjelskou vľúdnosťou ako brata, nie ako sluhu. Žil som v ich komunite 24 rokov a teraz pokojne čakám na to, že uzriem Boha, opäť objímem svojich milovaných a budem blízko môjho Strážneho anjela a jej drahej matky Assunty.

Dúfam, že tento list, ktorý píšem, naučí ostatných vzácnu lekciu vyhýbať sa zlému a neustále kráčať po tej správnej ceste, tak ako malé deti. Cítim, že náboženstvo s jeho prikázaniami nie je niečo, bez čoho by sme mohli žiť, ale naopak, je to tá pravá útecha, pravá životná sila a jediná bezpečná cesta za každých, aj za tých najbolestnejších, okolností života.

Podpis Alessandro Serenelli

http://www.catholicgentleman.net/2015/10/choose-the-right-path-a-message-from-a-repentant-murderer/  

Preklad: Ľubica Neupauerová

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Predchádzajúci článokVymierame
Nasledujúci článokBulletin na nedeľu – 15. nedeľa cez rok
Sam Guzman
Sam Guzman je zakladateľ a editor stránky CatholicGentleman.net. Je manželom nádhernej ženy a otcom troch vzácnych detí. Býva v Oklahomských horách blízko opátstva Clean Creek. Pracuje v marketingu. Je tiež spisovateľom a blogerom. Momentálne pracuje na svojej prvej knihe. Nadovšetko, je katolík a snaží sa byť verným synom Cirkvi. Jeho hlavným životným cieľom je stať sa svätým. Cez zasvätenie sa Nepoškvrnenému srdcu Panny Márie a lásku k nej chce byť utváraný na obraz Ježiša Krista.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno