Vzťahy s priateľkami po svadbe

0
107

Keď som sa pred rokom vydala, netušila som, ako veľmi, alebo ako rýchlo sa moje vzťahy s priateľkami zmenia. Niektoré priateľstvá sa rozvinuli, kým iné upadli. Jedna vec je ale spoločná: žiadne z nich nezostalo celkom bez zmeny.

Aby som bola úprimná, tento posun v dynamike vyvolal vo mne skôr pocity clivoty ako šťastia. Občas sa prichytím s neurčitými, všeobecne známymi pocitmi nostalgie. Chýbajú mi dámske večierky, či už tie v baroch alebo u mňa doma. Chýba mi len tak sedieť na gauči a jesť sushi s mojou spolubývajúcou. Chýbajú mi dlhé, nekonečné telefonáty o tom, ako prebieha náš ľúbostný život. Chýbajú mi spoločné stretnutia pri kávičke, pri olovrante, pri cvičení, pri večeri; a vedeli by sme vymenovať mnoho ďalších.

Ostať priateľkám blízko sa možno zdá ako jednoduchá otázka priorít, ale nie je to také ľahké. Hoci to, že som vydatá za môjho manžela by som nemenila za nič na svete, manželstvo prináša so sebou mnoho rôznych vecí. Manželstvo si vyžaduje trochu času na zorientovanie sa, počínajúc dynamikou učenia sa žiť s chlapom, ktorý môže byť tiež aj Marťanom, cez presťahovanie, až po varenie, pranie a žehlenie pre dvoch na pravidelnej báze – to všetko môže byť náročné na čas.

Ubehlo päť mesiacov môjho materstva a som na bode, keď mám viac kapacity zhodnotiť to, čo sa stalo s mojimi priateľstvami, či som s nimi spokojná alebo nie, a čo s tým urobiť, ak teda spokojná nie som.

Po takejto úvahe som zistila, že sa zožieram vinou – za to, že nie som tak blízko, ako som zvykla byť, za podstatne menej času stráveného osobne, za menej tajomstiev zdieľaných vo dvojici. Tak ako moji priatelia môžu cítiť, že som sa so svojim životom pohla dopredu, alebo že ma istým spôsobom stratili, tak to cítim aj ja.

Tak čo s tým urobiť?

Prijať realitu. Je to veľmi ťažké, ale je to jednoduchý fakt, že veci sa zmenili. V manželstve sa tvoj manželský partner stáva prioritou číslo jeden. Nikomu tým nepreukážeš dobrú službu, ak budeš predstierať, že stále máš dostatok času na svojich priateľov spôsobom, akým to bolo doteraz. Rozprávanie sa otvorene o týchto zmenách demystifikuje situáciu a umožňuje nachádzať spôsoby ako udržiavať plamienky priateľstva nažive.

Vytvoriť nové rituály. Keď si bola single, pravdepodobne si mala svoje rituály s kamarátkami – „Disco večer v piatok, pridá sa niekto?“ Nová kapitola v tvojom živote je príležitosť na vytvorenie zvykov, ktoré umožnia tvojim priateľom stať sa súčasťou tvojich nových rituálov, aj keď to znamená plánovanie pedikúry a telefonických rozhovorov ďaleko dopredu. Keď som bola zasnúbená, moja dobrá priateľka rezervovala termín na manikúru v našom obľúbenom salóne mesiac dopredu. Tieto garantované hodiny dievčenského času a dobre vyzerajúcich nechtov boli vzácne momenty, na ktoré sme sa mohli tešiť pravidelne bez ohľadu na to, akými rušnými sa naše životy stali.

Prekonať. Byť manželkou a teraz aj mamou znamená, že fungujem podľa rozvrhu iných a nie podľa svojho vlastného. Teraz pravdepodobne prijmem 1 z 10 pozvaní od mojich priateľov, ak nie menej. Ale keď tak urobím, je to fakt úžasný čas. Kľúčom je nerobiť si plány, kým definitívne nevieš, že bude možné ich uskutočniť. Z času na čas sa stane, že do toho niečo „vyskočí“. V takom prípade je potrebné sa ospravedlniť a dohodnúť si iný termín. Ale nech sa to nestane zvykom! Toto je chúlostivý čas a ak sa to stane pravidlom, priatelia to nemusia dlhodobo pokojne znášať.

Tak ako manželstvá, aj naše priateľstvá vyžadujú niekedy trochu snahy. Môže to byť ťaživý pocit, že priateľstvá vyžadujú prácu, ale to neznamená, že nestoja za tú námahu.

 

Krizia Liquido, http://verilymag.com/keeping-girlfriends-close-after-marriage/

Preklad: Drahoslava Kečkéšová

Zdroj fotografie: www.pixabay.com