Vedia strážni anjeli čítať naše myšlienky?

0
1805

Katolíci a mnohí kresťania veria v existenciu strážnych anjelov, ktorých Boh poveril, aby nás strážili a viedli na našej pozemskej ceste. Jedna z otázok, ktorá v tejto súvislosti vzniká, je, či anjeli môžu poznať naše myšlienky.

Dokážu vstúpiť do našej mysle a čítať naše tajné myšlienky?

Krátka odpoveď je nie. Nedostali zvláštny prístup k našim myšlienkam, vďaka ktorému by sa vedeli dostať do našej mysle. Iba Boh vie presne, čo sa deje v našej mysli, keďže nás stvoril a stále sa o nás stará. Sv. Tomáš Akvinský o tom jasne hovorí vo svojej Summe teologickej: „Čo je vlastné Bohu, neprislúcha anjelom“ (I, 57, 4).

Avšak, aj keď anjeli nemajú neobmedzený prístup k našim myšlienkam, môžeme im naše myšlienky odhaliť duchovným spôsobom. Filozof Peter Kreeft píše vo svojej knihe Anjeli a démoni, že je možné „chcieť odhaliť svoje myšlienky a tajomstvá svojmu strážnemu anjelovi tak, že s ním hovoríme, tak ako by sme hovorili (modlili sa) k svätému v nebi či k priateľovi na zemi.”

Vo väčšine prípadov musíme my byť tí, ktorí odhalia svoje myšlienky svojmu strážnemu anjelovi. 

Zároveň sú však naši strážni anjeli veľmi inteligentní a sú expertmi v umení pozorovať, omnoho lepší než my. To znamená, že aj keď nemajú prístup do našej mysle bez nášho súhlasu, pozorujú nás a majú nadprirodzenú schopnosť vedieť, na čo myslíme len vďaka tomu, že sú s nami. Sv. Tomáš Akvinský vysvetľuje aj toto, keď píše: „Lebo myšlienky je možné poznať nielen podľa vonkajších úkonov, ale aj skrz premeny v tvári a lekári dokážu rozpoznať niektoré duševné stavy skrze tep.”  (I, 57, 4).

Ak chceme, aby náš strážny anjel naozaj poznal nás a naše myšlienky, musíme sa s ním pravidelne rozprávať. Vďaka tomu budú naši anjeli strážni lepšie pripravení chrániť nás a viesť nás k večnému životu. 

 https://aleteia.org/2019/05/24/do-guardian-angels-know-our-thoughts/

Preklad: Ľubica Neupauerová

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno