V pôste za stolom: kŕmiť dušu a potom telo

0
595

Bola som študentka na návšteve v cudzom meste a na pár dní ma ubytovali „známi známej“. Čerství manželia v očakávaní dcérky mali na jedálenskom stole veľkú Bibliu. Mali ju tam stále, kedykoľvek som prišla do kuchyne ‒ „ozáložkovanú“, ošúchanú, zavretú, otvorenú – ako kedy. Všimla som si, že skôr, než sa manžel pred prácou naraňajkoval, alebo skôr, než sa spoločne pustili s manželkou do večere – „odkrojili“ si najprv z Písma pár veršov pre dušu a až potom nakŕmili telo.
Rozprávala som to nedávno našim deťom, keď sme si hovorili o pôste: prečo v tento čas máme niečoho možno menej (niektoré druhy jedla, zábavu), a nejde pri tom o chudnutie, no zároveň máme niečoho viac – tichý priestor na sýtenie potrieb duše. Možno úplne jednoducho aj tak, že pred jedlom dáme prednosť kúsku Božieho slova. Na stole tak okrem fialového obrusu a fialovej sviece máme aj čítanie na najbližšiu nedeľu alebo malé Písmo – kto chce, môže sa ponúknuť.
Praktický rodinný tip: V Písme nájdeme veľa veršov, cez ktoré deti môžu pochopiť obraz „pokrmu pre dušu“ ešte konkrétnejšie: ovocie Ducha; Božie príkazy, ktoré sú sladšie ako med; voda od Ježiša, po ktorej nebudeme žízniť naveky, soľ príkladu vzácna pre celé ľudstvo, či Pokrm, ktorým je Ježiš sám…
Môžete si spolu s deťmi prečítať v Písme niektoré z nasledujúcich 7 veršov na najbližší týždeň a odkrývať, aký pokrm pre dušu ponúkajú. Deti si môžu toto špeciálne „jedlo“ nakresliť alebo daný verš vypísať ozdobným písmom na modlitebnú kartu.

  • Ž 19, 9-11
  • Jn 4, 13-15
  • Mt 5, 13
  • Jn 6, 55
  • Jn 4, 34
  • Gal 5, 22-23
  • Jn 6, 35

Ďalšie verše o duchovných dobrotách môžete vyhľadať pomocou vyhľadávačov na stránkach: www.biblia.sk alebo www.svatepismo.sk.

Zdroj fotografie: www.pexels.com

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno