Tieto 3 veci nehovorte žene, ktorej sa nedarí stať sa matkou

0
670

15 % párov na Slovensku má problém stať sa rodičmi. Vek pribúda a takisto aj otázky rodiny a známych „kedy to už bude“. Ale odpoveď a ani vytúžené dieťatko stále neprichádzajú.

Kto nezažil, aké to je, nepochopí. Priateľka mi rozprávala, ako jej istá šťastná mamička troch detí dávala zaručené rady ako na to, akurát v deň, keď sa jej už niekoľké tehotenstvo v poradí predčasne skončilo. Zronená mi povedala: „Stále mi opakovala, ako ma úplne chápe, ale pritom vôbec nepochopila, aké je to, čo hovorí, nemiestne a zraňujúce. Nevedela som, ako odtiaľ utiecť.“

Je, samozrejme, nemožné sprostredkovať 100% pochopenie. To vlastne ani nie je potrebné. K tomu, aby sme ženám túžiacim po vlastnom balíčku šťastia neubližovali, ale, naopak, im boli oporou, stačí obyčajná ľudská empatia. Pomôcť nám môže týchto pár dobrých rád, čomu sa v rozhovoroch vyhnúť:

  1. A prečo?

Keď niekto povie, že deti zatiaľ nemá, a to aj napriek tomu, že sú manželmi 2, 3, 4 alebo 10 rokov, tak to berme ako vyčerpávajúcu odpoveď na otázku, nie ako výzvu zisťovať ďalšie intímne informácie z manželského života.

Tieto otázky neraz evokujú, že manželka bez detí v niečom zlyhala a je potrebné, aby to napravila alebo sa aspoň náležite obhájila.
Ďalšia vec je, že táto záležitosť je príliš osobná. Asi tak, ako keď sa nás niekto pýta na plat alebo na to, akú metódu plánovania rodičovstva používame. A okrem toho, hovoriť o tom je veľakrát veľmi bolestné. Všetci chápeme, že nie je ľahké na počkanie rozprávať o srdcervúcich spontánnych potratoch, o chorobách, ktoré zapríčinili stratu oboch vajcovodov alebo celej maternice, alebo o tom, že manžel napriek plnej potencii nemá jedinú životaschopnú spermiu. Ak sme považované za dobrú, empatickú a naslúchajúcu priateľku, skôr či neskôr sa to dozvieme. Ale v čase, keď bude naša priateľka sama pripravená otvoriť sa.

  1. Musíš!

Musíš prestať myslieť len na kariéru.

Musíš sa pomodliť túto novénu.

Musíš sa prestať na to sústreďovať.

Musíš sa zdravšie stravovať …

Musíte ísť na dovolenku…

Musíte si adoptovať dieťa a uvidíš, že budete mať aj vlastné.

Musíš…

Tento sled zaručene osvedčených rád, návodov a modlitieb zväčša nemá konca. Pritom asi každý po dieťatku túžiaci pár podstúpil v priebehu rokov množstvo vyšetrení, operácií, diét, odmodlil sa kopu deviatnikov, litánií a ružencov, vykonal si niekoľko púti. Po tom všetkom, čo už obetovali, je neraz tragikomické počúvať, ako ich niekto presviedča, že v sekunde pozná presný liek na ich problém, ktorý, samozrejme, funguje ako mávnutie čarovného prútika.

Tieto zázračné formulky sú pritom buď úplne protichodné: musíte sa snažiť viac alebo sa máte prestať snažiť úplne. Alebo jednoducho neúčinné. Napríklad, podľa National Infertility Association štúdie zistili, že šance na vlastné dieťa majú manželia, ktorí si dieťa adoptovali, rovnaké ako páry bez adopcie. Párom s vážnym zdravotným problémom, ktorí im bráni v otehotnení, zas nepomôže dovolenka pri mori. A Boh nie je automat, ktorý čaká, kedy vhodíte správnu modlitbu, aby vás konečne vyslyšal.

Každý človek, a o to viac človek, ktorý čelí nejakému trápeniu, potrebuje v prvom rade cítiť pochopenie a prijatie. Nedávajme najavo, že vidíme v prvom rade problém, ktorý treba riešiť. Ale všimnime si človeka, ktorý možno túži po podpore a úteche. Nehovorím, že nemôžeme nevtieravo ponúknuť kontakt na odborníka, ktorý už pomohol aj našej sesternici. To je OK. Len chcem povedať, že viac ako dobre mienené (aj keď často zbytočné) direktívy pomôže, keď dáme najavo svoje pochopenie a prijatie.  A osožnejšie ako nariadenia typu „musíš sa modliť toto a toto“ sú slová „modlíme sa za vás“.

  1. Je to Božia vôľa

Neviem za čo vás Boh tak trestá… 

Možno sa vám Boh snaží povedať, že nemáte mať deti.

Alebo inak povedané: buď je neplodnosť trest za hriech, alebo naopak Božie zľutovanie – vie, že niektorí manželia nemajú na to, aby mali vlastné deti. (Nahlas rozmýšľam, či by boli na svete vôbec nejaké deti, keby sa rodili len bezhriešnym a dokonalým rodičom.)

Pravdou však je, že už nežijeme v rajskej záhrade a trápia nás prírodné katastrofy, choroby a smrť, a to rovnako dobrých aj zlých. Nech je akokoľvek lákavé vysporiadať sa s týmito dopusteniami zvalením viny na Boha, nie je to dobrý nápad. Božia vôľa nie je bič, ktorým sa dá oháňať, keď nemáme vysvetlenie na to, prečo sa zlé veci stávajú dobrým ľuďom. Božia vôľa nie sú choroby a trápenia, ale život v plnosti. Boh stojí pri nás v každom našom strádaní a túži nám aj prostredníctvom neho priniesť do nášho života požehnanie a radosť. Nič menšie sa nežiada ani od nás. Namiesto slov o trestoch a odsúdení, prinášajme radšej slová povzbudenia a pokoja.

Viem, že žiadna z týchto fráz nie je myslená zle. Chceme žiť vo svete, kde stačí mať zdravú životosprávu, dobré vzťahy, bezstresovú atmosféru a kvalitný duchovný život, a budú nás obchádzať všetky nešťastia. Keď sa to nedarí, pýtame sa prečo, v čom sme zlyhali, aby sme hneď v ďalšom kroku prišli s nápravou, ktorá musí pomôcť. A keď ani to nepomáha, zdôvodňujeme to tým, že je to zrejme Božia vôľa.

Samozrejme, je dôležité žiť s Bohom, žiť vyrovnane, zdravo a liečiť všetky neduhy. Je však potrebné si pripustiť, že často nevieme, prečo choroby prichádzajú a že nemáme nad nimi plnú kontrolu. Je dobré si uvedomiť, že je čas povzbudzovať bezdetné páry k nádeji, že budú mať dieťatko, ktoré bude mať oči po mamke a noštek po ockovi, a je čas rešpektovať, že prijali, že toto nie je ich cesta. Vtedy nemajú miesto ničím nepodložené uistenia, že „to raz určite príde, len musíš…“ Tieto falošné nádeje len sypú soľ do rán vysporiadavania sa s bezdetnosťou.

Krásny postoj plný nádeje zaujal sv. Ján Pavol II., ktorý páry, ktoré nemôžu mať deti, uistil, že aj ich manželstvo má hodnotu a zmysel. Aj oni môžu byť požehnaní a plodní. Každý pár má vlastnú cestu, ako premeniť svoj život na plodný. Buďme im na tejto ceste oporou.

Predchádzajúci článokPiatkové letné kino: Neletí k vám náhodou bocian?
Nasledujúci článokPrečo cirkevná odluka nie je rozvod?
Miriam Kuzárová
Miriam Kuzárová, vyštudovala matematiku (Pedagogická fakultka UK) a katolícku teológiu (RKCMF UK) v Bratislave. Zúčastnila sa študijných pobytov vo Fínsku (University of Oulu) a v Izraeli (Bat Kol Institute). Po ukončení vysokoškolského štúdia pracovala ako produktový manažér v bankovej sfére. Vo vzdelávaní momentálne pokračuje postgraduálnym štúdiom teológie manželstva a rodiny na International Theological Institute v Rakúsku. Svoje dlhoročné skúsenosti v manažmente a tiež teologické vzdelanie zúročuje pri rozvoji kresťanských webových projektov. S manželom založili portál kresťanských podujatí www.vyveska.sk. Medzi jej hobby patrí zdravý životný štýl a marketing na sociálnych sieťach.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno