Sex ako ho nepoznáte

0
227

timthumb.phpI keď je mnoho kníh, ktoré sa venujú téme sexuality, je veľmi málo tých, ktoré napísal katolícky kňaz.

Autorom knihy Sex ako ho nepoznáte s podtitulom Pre manželov, ktorí milujú Boha, je poľský kapucín Ksawery Knotz, ktorý poskytuje poradenstvo stovkám manželských párov a vedie konferencie a duchovné cvičenia zamerané na úlohu manžela a manželky v Božom pláne.

Skúsenosti nazbierané počas rokov pastorácie rodín a hodiny rozhovorov s manželmi sa podpísali aj pod túto knihu a to, čo ju odlišuje od iných by som vyjadrila jedným prídavným menom: praktická.

Nie je len o teoretizovaní, ale ponúka odpovede na otázky, ktoré rieši takmer každý manželský pár:

Patrí Boh do manželskej spálne? A ak áno, nebude nám tam viac na prekážku ako na osoh?

Koľko máme mať detí? Je na to nejaký vzorec?

Ako je to s prirodzeným plánovaním rodičovstva?

A čo antikoncepcia a prerušovaný styk?

Čo hovorí morálka na niektoré intímne prejavy manželskej lásky?

Ako chápať čnosť čistoty a aký má význam pri prežívaní telesnej rozkoše?

Oceňujem postoj autora k týmto a ďalším delikátnym otázkam. Jeho prístup dýcha Pavlovým výrokom: “…nie aby som hodil na vás slučku…” (1 Kor 7, 35). Jasné, avšak neokliešťujúce odpovede ponechávajú priestor aj osobnému vnímaniu a slobode manželov uvedomujúc si, že spálňa – manželské lôžko – je osobitým a teda jedinečným miestom, kde sa zjavuje Božia láska. Sviatostná láska.

Otvorenosť s akou sa autor vyjadril k istým sporným bodom točiacim sa okolo sexu, bola miestami prekvapivá. Možno aj preto, že tieto otázky sú ešte stále tabu a tak často o nich nepočuť. Zdá sa mi, že vystihol ten správny balans medzi ponechaním slobody (a teda aj zodpovednosti) manželov a stanoviskom Cirkvi. A toto je veľmi dôležité. Vo vzťahoch to totiž málokedy funguje čierno-bielo.

K. Knotzovi sa podarilo vniesť potrebné svetlo do krehkého sveta manželského spolužitia. A nesprával sa ako slon v porceláne…

Recenzia prevzatá z www.dobrecitanie.sk/recenzia-knihy/sex-ako-ho-nepoznate-recenzia/

Bibliografický popis: KNOTZ, K. 2010. Sex ako ho nepoznáte [Sekc, jakiego nie znacie. Dla malžonków kochjacich Boga], Pezinok : Familiaris, 201 s., brožovaná, ISBN 978-80-8942-802-1.

kupit-na-02