Redakčná anketa: Ako si v rámci širšej rodiny dávate darčeky?

0
93

Asi to všetci poznáme. Oslavujú sa Vianoce či narodeniny a deti dostanú celú záplavu hračiek, oblečenia či iných, viac alebo menej užitočných vecí. Prejde týždeň a hračky končia v kúte, medzi hŕbou ďalších, o ktorých deti často ani nevedia, že ich majú… Existuje nejaké riešenie? Máte v rodine dohody, obmedzenia v dávaní darčekov? Spýtali sme sa členov redakcie a spolupracovníkov stránky zastolom.sk.

 

GROSSMANNOVCI

GrossmannovciDarčeky si dávame najmä pri príležitosti narodenín, menín, promócii či pri iných významných udalostiach a na Vianoce… Pri významnejších oslavách sa dohodneme na väčšom spoločnom dare všetci súrodenci (napr. momentálne darček na otcovu 60-tku). Meniny, narodeniny sú skôr o nejakej drobnosti, pozornosti, či nejakej veci, čo člen rodiny chce/potrebuje. Vianoce sme donedávna riešili tiež spoločne jedným darom od všetkých, momentálne máme každý zo súrodencov svoje rodiny a sviatky trávime individuálne, tak je to potom skôr o vzájomnom stretnutí sa a nejakej drobnosti.

Majka a Janko, Janko je psychológ, prispieva článkami z oblasti psychológie

 

HRICOVCI

Darčeky si dávame na sviatky – najmä na narodeniny a „pod stromček”. Snažíme sa to neprehnať, aby nevznikala potreba či pocit toho, že treba niečo vrátiť, že sa treba v hodnote darčekov revanšovať. Snažíme sa vymyslieť niečo originálne, čo by obdarovaného mohlo naozaj úprimne potešiť a ideálne – aby tak ľahko nevedel odhadnúť cenu darčeka.

Diana a Filip, Dianka je výkonná manažérka zastolom.sk

PAVLOVIČOVCI

Medzi sebou si ako manželia snažíme urobiť pri narodeninách nejaké malé prekvapenie. Potešiť toho druhého niečím praktickým ale tiež, ak je to možné aj osobným. Sme v tejto oblasti, aj po vyše dvoch rokoch manželstva, asi skôr na začiatku spoznávania sa. Lebo je rozdiel medzi tým, čo chcem darovať niekomu z lásky, a tým, čo toho, koho milujem aj naozaj poteší…

Pokiaľ ide o darčeky pre našich chlapcov, sú ešte malí, ale snažíme sa aj širšiu rodinu smerovať k tomu, aby v prvom rade darčeky a pozornosti pre naše deti vopred prebrali s nami ako rodičmi, a aby to v každom prípade bolo viazané na nejakú príležitosť. Nedarí sa nám toto zatiaľ jasne odkomunikovať a presadiť, lebo väčšinou návšteva so sebou prinesie nejakú pozornosť pre chlapcov. Je to veľmi milé a veľmi si to vážime, ale nám sa potom z tých pozorností začnú plniť police.

Lucia a Branislav, členovia projektového tímu zastolom.sk

 

WINTEROVCI

WinterovciV rámci širšej rodiny si dávame darčeky na sviatky a Vianoce. Keďže sme obaja z veľkých rodín, v poslednej dobe sme sa rozhodli zamerať sa najmä na darčeky pre deti a naozaj ich potešiť.

Väčšinou sa však skladáme súrodenci a rodičom dávame – kupujeme spoločne niečo, po čom túžili.

Deti vždy vyrobia či nakreslia darček.

Darček a obdarúvavanie je pre nás symbolom lásky a pozornosti pre daného človeka.

Katarína a Andrej, Katarína je pedagogička, prispieva článkami o výchove

 

GROMOŠOVCI

Na narodeniny či meniny sa vždy celá široká rodina stretneme na oslave. Darčeky si dávame symbolické, skôr ide o to, spomenúť si a stretnúť sa. Akurát deťom darčeky všetci kupujeme radi – ale aj tu sa snažíme nepreháňať to. A vianočné darčeky sme v rámci širšej rodiny tiež výrazne obmedzili, jednak aby sa Vianoce neredukovali na zháňanie darčekov a jednak aby deti nemali záplavu darčekov, na ktoré hneď zabudnú.

Katka a Juraj, Katka je psychologička, píše články o vzťahoch a osvojení

 

ŠUSTOVCI

000036Boli Vianoce, keď tých darčekov od príbuzných pre naše dve deti mohlo byť dokopy hádam cez dvadsať. Všetci to mysleli dobre, neberúc do úvahy, ako sa s takým množstvom vysporiadajú chlapci a aj náš čoraz viac zaprataný dom. Kresťanský konzumizmus vo všetkej počestnosti . Odvtedy hovoríme našim rodinám, nech, ak sa dá, darujú iba jednu vec spoločne. Je to lepšie.

Lenka a Juraj, Juraj je predseda Spoločenstva Ladislava Hanusa

 

SOLÁROVCI

Minulý rok sme v rámci širšej rodiny uzavreli dohodu – Memorandum, ktoré všetci podpísali – podľa ktorej darčeky kupujeme iba deťom do veku, kedy začnú mať stály príjem a všetkým ostatným len na okrúhle narodeniny končiace –cať, -siat alebo –sto (to sa ešte nestalo…). Odvtedy sa nám veľmi uľavilo, lebo stále mal niekto narodeniny, meniny alebo sa blížili Vianoce. Človek potom dostal veci, ktoré nepotreboval, a sám by si ich nikdy nekúpil. Toho, kto to zháňal, to stálo veľa energie aj peňazí, a vlastne to málokedy stálo za to…

My ako manželia vôbec nie sme darčekové typy, na Vianoce sa dohodneme a kúpime si niečo spolu, čo sa nám hodí do domácnosti alebo nejaké knižky a podobne.

Janka a Peter, Janka je redaktorka

 

MIKOLÁŠIKOVCI

Darčeky si v našej rodine dávame pri dvoch príležitostiach. Na narodeniny – tie sa snažíme sláviť v kruhu blízkej rodiny. Darčekovú “politiku” vtedy veľmi neriešime, nie je to potrebné, keďže to s nimi nikto nepreháňa. A na Vianoce – vtedy sa snažíme darčeky obmedziť  na minimum, aby nezatienili najväčší Dar, ktorého narodenie slávime.

Andrea a Marcel, tvorcovia zastolom.sk

Úvodná fotografia: www.pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno