Redakčná anketa: Ako sa vo Vašej domácnosti používa televízor?

0
40

S touto otázkou sme sa vybrali za tvorcami a spolupracovníkmi stránky zastolom.sk. Tu sú ich odpovede.

 

MIKOLÁŠIKOVCI:

rodinnaV našej domácnosti televízor nemáme. Keď si chceme pozrieť nejaký dobrý film alebo pustiť synkovi rozprávku, pustíme si DVD na počítači. My rodičia sa takto vyhneme dlhým reklamám a pokušeniu len tak prepínať, zároveň máme pod kontrolou obsah, ktorý pozerá synček. Druhá vec je, že sa niekedy zabudneme každý pri svojom počítači, ale to už je iná téma…

Andrea a Marcel, tvorcovia zastolom.sk

 

 

HRICOVCI:

1401512_10201726285830793_352809217_oS manželom sme sa dohodli, že si televízor do našej domácnosti nezaobstaráme. Nemuseli sme o tom dlho diskutovať. Obaja sme toho názoru, že telka robí z rodinného kruhu polkruh a že je zabijakom času, ktorý považujeme za vzácny. V televízii podľa nás v súčasnosti nevysielajú takmer nič, čo by nás zaujímalo alebo čo by sme považovali za dobré.

Diana a Filip, Dianka je výkonná manažérka zastolom.sk

 

 

 

WINTEROVCI:

WinterovciTelevízor u nás slúži na pozeranie Večerníčka či vykrytie „hluchého času” pre deti. Tento čas je väčšinou v sobotu a v nedeľu, kedy deti vstávajú o šiestej ráno.

S manželom inak televíziu nepozeráme vôbec. Kúpili sme si ju po 5 rokoch manželstva, a to neplánovane. Ak chceme niečo pozerať, vyberáme aj sebe, aj deťom z internetu.

Katarína a Andrej, Katarína je pedagogička, prispieva článkami o výchove

 

 

PAVLOVIČOVCI:

Televíziu, teda zaplatené TV kanály, nemáme. Máme doma TV obrazovku, pripojenú na DVD prehrávač a v šuflíku kopec filmov, filmov s hodnotami ľudskosti a charakteru, slovenských alebo zahraničných, veľa kresťanských, ale nielen, a ešte Poirot, nejaké slaďáky, ako Pride and Prejudice… Po Brankovom obrátení a uzavretí sviatostného manželstva sme postupne zrealizovali čistenie DVD, pri ktorých sme usúdili, že už skrátka do našej domácnosti a našich životov nepatria. Mali sme nazbieraných veľa filmov, ale uvedomili sme si po čase – obaja nezávisle od seba – že jednoducho sú to hlúposti relativizujúce človeka, násilie, život, lásku, krásu, pravdu atď. Človeka skôr vyčerpajú, znechutia, vystrašia, pritom tohto všetkého máme dosť už len, keď sa na skutočný svet okolo pozeráme s otvorenými očami a srdcom. Druhá vec, ako je napísané, oči sú bránou do duše, teda sme si uvedomili, že tak, ako si starostlivo vyberáme, čo budeme jesť, tak o to starostlivejšie by sme si mali vyberať, čím kŕmime naše duše… Okrem obsahového čistenia, sme vyhodili aj všetky kópie, resp. všetky napálené DVD… Filmy, ktoré sme nemali v origináloch a usúdili sme, že sú dobré, sme si ex post dokúpili v origináloch. Realita u nás doma po narodení našich dvoch deti, kde ten starší bude mat v auguste 2 roky, je však taká, že DVD už nestíhame vôbec pozerať.

Lucia a Branislav, členovia projektového tímu zastolom.sk

 

GROSSMANNOVCI:

GrossmannovciManželka na materskej si ho často púšťa ako pozadie ku žehleniu, či večer, keď už dcérka spí, alebo Teleráno, kým sa preberie a urobí raňajky… spoločne niekedy pozeráme správy a skôr si spoločne radi pozrieme obľúbený seriál The Bones či dobrý film. Dcérka zriedka pozerá Spievankovo, či Fíha tralala, najmä, keď je zlé počasie a nedá sa ísť von, alebo je chorá.

Majka a Janko, Janko je psychológ, prispieva článkami z oblasti psychológie

 

 

ŠUSTOVCI:

000036Televízor nemáme, deti si ho však rady zapnú na návšteve u babky.

Asi 3x za týždeň pozerajú na počítači svoje obľúbené seriály Klbko alebo Hocus a Lotus.

Lenka a Juraj, Juraj je predseda Spoločenstva Ladislava Hanusa

 

 

GROMOŠOVCI:

Zapíname ho cielene spolu s DVD prehrávačom, keď si ideme pozrieť konkrétny film alebo program. Používame DVD prehrávač s možnosťou nahrávania, takže nie sme odkázaní na sledovanie programov v čase, ktorý nám nevyhovuje, a s množstvom reklám. Ak je v telke niečo zaujímavé, nahráme si to. Takže pozeráme iba to, čo chceme, a vtedy, kedy chceme. Deťom sme zvykli cez deň iba výnimočne pustiť pár krátkych rozprávočiek. Ak si chceme pozrieť celovečernú rozprávku alebo film, naplánujeme si to, urobíme si kino s pukancami a užijeme si to.

Katka a Juraj, Katka je psychologička, píše články o vzťahoch a osvojení

 

ŽIAKOVCI:

Od narodenia našej najstaršej dcérky Terezky (6 r.) sa nám darí žiť bez televízie. Je to super, ale neznamená to, že by naše deti nič nepozerali. Majú kopec nahratých rozprávok, ktoré môžu pozerať. Pozeranie je vždy limitované na jednu dlhšiu (cca hodinovú) rozprávku za deň. Zvyknú si ju pozrieť po obede, keďže už nespávajú, ale oddýchnuť si potrebujú. Musíme však priznať, že s pozeraním je to u nás častý boj. Niekedy sa nám darí pozerať menej a niekedy, žiaľ, aj viac…

Andrea a Matej Žiakovci, Andrejka má na starosti správu webu

 

 

SOLÁROVCI

Televízor sme si kúpili po troch rokoch manželstva. Máme výhodu, že sa u nás dajú sledovať programy spätne, niekoľko dní dozadu – tie, ktoré si v programe vyberieme (a reklamy pretáčame), teda nie sme odkázaní na to, aby sme pozerali, čo práve beží, ale sledujeme to, čo si vyberieme, o čom si myslíme, že bude mať nejakú hodnotu. V praxi u nás doma pravidelne beží Večerníček, kedysi to bola Kúzelná škôlka a radi si nájdeme tak priemerne raz za dva týždne dobrý film. Máme svoje „rodinné“ rozprávky, ktoré si spolu pozrieme pri čaji, čokoláde a čipsoch – Traja bratiaLotrando a Zubejda. Už ich vieme skoro naspamäť a radi si pospevujeme pesničky z nich alebo situačne niekto niečo zacituje… Letné prázdniny trávime v prírode na dedine, tam televízor nemáme, a ani si naňho za tie dva mesiace nespomenieme…

Janka a Peter, Janka je redaktorka, Peťo píše články z oblasti spirituality

Úvodná fotografia: www.pexels.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno