Rebeka – žena, ktorá sa nebála svojej budúcnosti

0
1381

Gn 24, 12 – 21, 28

Najkrajšia Love story, akú poznám, je opísaná v Biblii. Izák a Rebeka. Je to láska na prvý pohľad. Ako keď pozeráte ten sladký film od Inge Lindströmovej: On zadumane kráča poľom plným rozkvitnutej levandule (vymýšľam si, neviem, čo tam vtedy rástlo), ona sa nesie dôstojne na ťave v ústrety svojmu „osudu“. Vo vánku jej vejú vlasy. On zdvihne svoje zadumané oči, ona uprie zrak na svalnatého urasteného muža v diaľke, … pohľady sa im stretnú… A je to tam! Nádherná romanca, ktorá však vôbec nie je taká, ako sa na prvý pohľad zdá! Skrýva v sebe dobrodružstvo, pretože hovorí o odvahe čeliť budúcnosti, ktorú vám pripravil Pán Boh. Poďme ale pekne poporiadku:

Love story

Abrahám poslal svojho sluhu, aby našiel manželku pre svojho syna Izáka. Chcel pre Izáka to najlepšie a nepáčilo sa mu, že by si jeho syn mal zobrať jednu zo žien, ktoré žili v krajine, kde momentálne býval. A tak posiela svojho sluhu do ďalekej krajiny. Sluha Eliezér je veľmi zbožný veriaci človek, takže nič nenecháva na náhodu a o tomto špeciálnom projekte stále rozpráva s Hospodinom. Komunikuje s Ním, aby dokázal rozpoznať, ktorá je tá pravá pre Izáka. Treba však veľmi jasne povedať, že v Božom pláne je už kdesi ďaleko pripravená manželka pre Izáka. Že Pán Boh, On presne vie, kto to má byť, a tiež, ako k nej Eliezéra zavedie. 

Takže teraz je dôležité jedno: Aby Eliezér počúval Boží hlas a aby Rebeka súhlasila. 

„Ách…,“ poviete si, „keby to bolo také jednoduché!“ Samozrejme, že nie je. No realita je taká, že Pán Boh má pre každú z nás pripravené dobré veci! Je však veľmi dôležité, aby sme poslúchali Jeho hlas tak ako Eliezér, a aby sme sa pýtali, čo má s nami v pláne, a aký má s nami úmysel. Áno, viem: V určitom štádiu života rady prechádzame do zaužívaného komfortu. Keď už nemusíme riešiť nejaké vážne existenčné otázky a život sa stáva tak trochu stereotypným… A keď už nejako prestávame v sebe a s Bohom riešiť, čo a ako treba urobiť. Iba žijeme. Zo dňa na deň. Ale to nie je dobré! Viete prečo? Pretože práve vtedy strácame to, čo by nám Pán Boh mohol dať. Strácame skutočný Život v Ňom a s Ním. Strácame budúcnosť. A to je veľké dobrodružstvo, o ktoré prichádzaš. 

A tak prvá vec, ku ktorej ťa dnes chcem pozvať, drahá: Zastav sa na chvíľku a pýtaj sa, čo s tebou Pán Boh myslí ďalej. Aké má s tebou plány. A rozhliadni sa okolo seba tak, ako to urobil Eliezér, či neuvidíš Božiu odpoveď v tom, čo sa možno deje práve teraz okolo teba, alebo či ju nezačuješ v tichu modlitby, skrze Božie Slovo alebo prostredníctvom veriaceho brata či sestry. Pán Boh dal každému veriacemu svojho svätého Ducha, ktorý nás vedie cestou života. Skrze Neho nás chce priviesť k dobrým veciam – k naplneniu plánu, ktorý má s nami. Je to naozaj veľmi dobrý plán, ktorý má Boh s tebou. Chce ti dať budúcnosť a nádej (Jer.29,11). Je však veľmi dôležité, aby si ho poslúchala. Aby si ho poslúchala podobne ako Pán Ježiš poslúchal svojho Otca predtým ako vykonal dielo záchrany, napriek tomu, že ho čakalo niečo veľmi ťažké…

Mnohé ženy, ktoré poznám, túžia po dokonalej láske. Vysnívali si ju, keď boli malými dievčatkami, no majú pocit, že realita je iná. Nezáleží na tom, či sa vydali alebo nie, majú pocit, že sa im lásky vôbec nedostáva, aspoň nie v takej podobe, v akej si ju vysnívali. Necítia sa milované. 

A tak je tento príbeh aj o tebe. Je o každej jednej z nás. Chcem ti povedať toto:

Hospodin podstúpil veľkú cestu, aby sa s nami stretol. Vydal sa cestou pozemšťana, aby nás našiel. A vôbec to neurobil tak ako otec Abrahám, že by na túto náročnú život drásajúcu cestu poslal nejakého svojho sluhu s tým, že On – majestátny všemohúci Boh si s nami nebude babrať ruky… Vôbec nie! Stal sa človekom so všetkou zraniteľnosťou, krehkosťou, telesnosťou, bolesťou a ľudskosťou, čo k tomu patrí, a išiel k človeku sám! V Ježišovi Kristovi Boh dáva celého samého seba! Príliš veľa riskuje, len aby si mohol privinúť svoju veľkú lásku – svoju nevestu – svoju Cirkev. Len aby si mohol privinúť Teba a mňa! Aby ťa mohol celý život milovať takú, aká si! Aby si bola Jeho a On tvoj! A ako sa „karavána“ približuje a tvoj pohľad sa stretáva s Jeho, v tom šeleste vanúceho vetra môžeš počuť: „Miloval som ťa večnou láskou, preto som ti až dodnes zachoval vernosť.“ Pán Boh ti zachováva vernosť, napriek všetkému, čo sa okolo teba deje. Si jeho vyvolená. Si milovaná dokonalou láskou, ktorú má Boh k tebe!

Je ale dosť možné, že si doteraz neprežila túto svoju veľkú Love story. A stále čakáš na vysnívaného princa, ktorý naplní tvoje potreby, alebo si už prestala čakať, že by sa v tvojom živote mohlo stať niečo veľkolepé. Ak je to tak, je to preto, že si neprijala túto Lásku – Ježiša Krista, ktorá išla až za hrob. Lásku, ktorá bola pošliapaná, znesvätená, ohrdnutá nami ľuďmi… Napľuli sme jej do tváre, zahanbili ju a nakoniec zabili. No ona zvíťazila nad hrobom a je večná a spaľujúca vo svojej milosti. A preto ťa pozývam spolu s Rebekou povedať ÁNO tejto Láske. 

No a okrem toho, že nás Pán Boh miluje a chce z nás ženy (aj mužov), ktoré majú pre Neho srdce, ktoré Ho milujú a sú Mu oddané, s každým z nás má svoj plán – dobrodružstvo, ktoré s nami chce prejsť. Dobrodružstvo, ktoré má konkrétny cieľ a zmysel, v ktorom hráš dôležitú úlohu, tak ako Rebeka, ktorá hrala veľmi dôležitú úlohu v Božom pláne, pretože sa stala manželkou Izáka a matkou Jákoba, a teda pramatkou Božieho ľudu. 

Mnohé z nás sa cítime také zastrčené vo svojich povinnostiach, vo svojich domácnostiach, kde robíme dennodenne tisíc maličkostí, o ktorých si myslíme, že nemajú príliš veľkú hodnotu. A ani si nemyslíme, že by sme boli nejako špeciálne obdarované, že by si nás Pán Boh chcel použiť pre nejaké veľké veci. Možno si to myslela aj Rebeka, ja neviem… Ale viete, čo sa mi na nej páči najviac? To, že sa nebojí svojej budúcnosti. Že vstupuje s takou odvahou do toho, čo prichádza. Myslím si, že práve myšlienky na budúcnosť – strach z nej, nás brzdia v živote s Pánom Bohom, aby sme ho nasledovali na miesta, kam nás On povedie, stretli ľudí, ktorých máme stretnúť, a aby sme robili veci, ktoré On od nás chce.. Je to strach z budúcnosti, ktorý nás núti rozmýšľať: „Čo bude, ak to zbabrem? Čo ak to nevyjde?! Čo sa stane, keď pôjdem do toho naplno?! Čo ak ma neprijmú – nepochopia ľudia…“ Rebeka toto nerieši. S odvahou ide s týmto mužom, pretože zrejme vníma, že sa mu oplatí dôverovať.

A tak ťa chcem povzbudiť: Neboj sa svojej budúcnosti! Ak vykročíš do budúcnosti s Kristom po boku, nemáš sa čoho báť, pretože čokoľvek príde, s Ním to určite zvládneš. Nemusíš sa báť budúcnosti, nech je akákoľvek. Neboj sa toho, čo bude, pretože ak si vložila svoju dôveru do Kristových rúk – tak ako Rebeka do rúk Eliezéra (a s ním do rúk Izáka) – tak si vložila svoj život do rúk niekoho, kto má v rukách tvoju minulosť, prítomnosť aj budúcnosť! A ver, že Ten, ktorý ťa miluje večnou láskou, to s tebou myslí len najlepšie. 

Nakoniec treba povedať, že preto, aby Rebeka mohla zažiť toto krásne dobrodružstvo lásky, ktoré pre ňu Pán Boh pripravil, musela opustiť svoj život. Musela opustiť svet, v ktorom žila doteraz. Musela sa vzdať všetkého, čo najviac milovala, opustiť – stratiť úplne všetko, čo mala, čo jej bolo blízke, čo si obľúbila. Rozlúčila sa so svojimi blízkymi s tým, že ich už možno nikdy neuvidí a keď sa jej opýtali: „Pôjdeš s týmto mužom?“ povedala slobodne: „Áno, pôjdem!“

Možno sa pýtaš, drahá, čo to znamená pre teba. Možno to znamená povedať áno Ježišovi a vydať sa na cestu života s Ním. Alebo to môže znamenať, že sa máš konečne rozhodnúť pre niečo konkrétne, v čom už dlho váhaš a z čoho máš strach. Alebo ťa možno Pán Boh v tejto chvíli volá do nových vecí v oblasti služby, v rodinnom živote, v zamestnaní, v manželstve… Ja v tejto chvíli neviem, čo máš opustiť. Ale som presvedčená, že ty to vieš, že Pán Boh ti to určite položí na srdce. A v každom prípade ťa Boh volá opustiť svoju komfortnú zónu, opustiť život, ktorý žiješ teraz v tejto chvíli, nechať svoje zvyky, zaužívané stereotypy, v ktorých si sa zabývala, za sebou, a povedať „áno“ budúcnosti s Kristom.

… Nech to znamená čokoľvek. 

 

Fotografia: pixabay

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno