Prečo vzývame sv. Antona pri hľadaní stratených vecí

0
4925

Mnohí katolíci vzývajú sv. Antona Paduánskeho pri hľadaní stratených predmetov. Dôvodom je vzácna kniha, ktorú sv. Anton stratil počas svojho života.

Vo františkánskom kláštore v Montpellier bol sv. Anton učiteľom a kazateľom pre svojich bratov františkánov. Nosil so sebou knihu Žalmov, ktorú sám ručne prepísal, a ktorá obsahovala jeho poznámky a komentáre – tie používal pri výučbe svojich študentov.

Bolo to v 13. storočí, kedy knihy neboli samozrejmosťou a ich výroba nebola jednoduchá. Pre sv. Antona by bolo veľmi náročné – ak nie nemožné – túto knihu nahradiť, keby sa stratila.

Jeden z jeho študentov sa rozhodol opustiť františkánsku komunitu a keď odišiel, sv. Anton zrazu nemohol svoju knihu Žalmov nájsť. Mladý novic si ju vzal so sebou a sv. Antona to veľmi rozrušilo – nevedel, čo bude bez knihy robiť. Netušil, kam sa tento mladík podel a bolo priam nemožné prísť mu na stopu.

Veriac Bohu, sv. Anton sa modlil, aby novic knihu vrátil. Onedlho sa mladík skutočne vrátil a priniesol sv. Antonovi jeho knihu, prosiac ho o odpustenie. Vrátil sa aj k svojim bratom františkánom a sv. Anton mu odpustil s prosbou, aby už nikdy neurobil nič podobné.

Kniha je vraj doteraz uchovaná vo františkánskom kláštore v talianskej Bologni.

Po smrti sv. Antona sa tento príbeh stal legendou a šíril sa ako lesný požiar. Sv. Anton sa tak rýchlo dostal do povedomia ako mocný príhovorca za stratené veci a táto jeho reputácia rokmi silnie.

Zdroj fotografie: www.pexels.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno