Prázdninová výzva unavenej mamy: P ako pokoj a poriadok

0
3468

Och, pokoj a poriadok. Ktorá žena by po nich netúžila?

Čaká ma leto so štyrmi deťmi vo veku 0, 2 a pol, 5 a 8 rokov.

Pri premýšľaní plánov prežitia ma inšpirovali dve ženy.

Veronika (rozhovor s ňou a jej manželom si môžete prečítať TU), doma vzdelávajúca mama troch chlapcov, svojho času hovorila, ako do ich rodiny prišiel pokoj vďaka dennému harmonogramu. Kým bola energia chlapcov ponechaná neusmernená, v rodine bol chaos a Veronika sa cítila valcovaná požiadavkami rodinného života. Akonáhle spolu s manželom vytvorili niečo ako denný plán, energia chlapcov dostala usmernenie a do rodiny vstúpil pokoj.

Viki (rozhovor s ňou si môžete prečítať TU – ), zrelá žena a mama štyroch odrastených detí.Viki mi hovorila o tom, ako v čase, keď boli deti malé, vymyslela pomôcku, ktorú nazvala „Margarétka plánolistá“: „Chcela som deťom názorne ukázať, že všetko, čo cez deň robíme, môžeme priniesť Pánovi Ježišovi ako dar. Kvetinka je vhodným obrazom daru. Tak, ako pribúdajú dobré skutky, pribúdajú lupienky na kvetinke a na večer je kvetinka nádherne rozkvitnutá, pripravená na darovanie pri večernej modlitbe.“ Viki počas prázdninových dní ponúkla deťom každé ráno toľko lupienkov s úlohami, aby malo každé svojich 8 lupienkov.

Najskôr ma myšlienka margarétky a dobrých skutkov obetovaných Bohu zarazila. Mám akúsi vnútornú výhradu voči „skutkovníkom“, teda duchovným pomôckam, ktoré vedú deti k robeniu dobrých skutkov. Asi som s nimi v mojej osobnej histórii nevedela celkom pracovať.

Vo svojom dospeláckom duchovnom živote však jednoznačne zažívam, že jednoduché plnenie si svojich povinností, pokiaľ je zakorenené v hlbokom prežívaní skutočnosti, že som Bohom bezpodmienečne Milovaná, je silným spôsobom zjednocovania sa s Ním.

Výzva je teda dvojaká: milovať naše deti bezpodmienečne a viesť ich k tomu, že jednoduché plnenie si svojich povinností je cestou k svätosti. Och, výzva je to veľká. Haha, povedala by som, že ma priam prerastá. Milovať naše deti bez ohľadu na to, aké sú, či si plnia alebo neplnia svoje povinnosti, či sa správajú slušne alebo nie atď. A zároveň im ukazovať, že svätosť sa rodí v každodennosti a v jednoduchom plnení si svojich povinností s láskou.

Spolu s manželom a dvomi staršími deťmi (5 a 8) sme už margarétky testovali počas sobôt a fungovali nám výborne!

A teraz späť k prázdninovej výzve.

Vďaka inšpirácii týchto dvoch žien som sa rozhodla aj v našej rodine počas prázdnin:

–        Dbať na to, aby ranná modlitba bola časom odovzdania dňa Ježišovi;

–        Pripraviť na každé ráno minimálne 16 lupienkov, ktoré si rozdelia dve staršie deti;

–        Pri večernej modlitbe, pokiaľ budem pri sile (lebo pri tejto našej svorke to nie je isté), priniesť margarétky Ježišovi ako dar.

A keďže ja som veľmi zdieľna, napadlo mi pozvať k tomuto aj vás.

Voila, a tak sa zrodila prázdninová zastolácka výzva pre unavené aj energiou sršiace mamy a ich deti: P ako pokoj a poriadok. 

Čo budeme potrebovať?

–        Jednu margarétku plánolistú pre každé dieťa od cca 3-4 rokov do cca 10 rokov. Pripravené ich máme pre vás v našom obchodíku teraz s prázdninovou 20%-ou zľavou. Jednoduchšia verzia je vystrihnúť si lupienky a stred kvetu a napr. ich pripínať špendlíkom na nástenku alebo magnetkami na chladničku…

–        Plán ako s margarétkou pracovať. Ja zrejme niekoľko použijem na každodenné ranné úlohy ako napr. postlať si posteľ, upratať pyžamo, pripraviť raňajky, upratať stôl a podobne. Zvyšné budem vymýšľať podľa aktuálnych potrieb.

–        Odhodlanie, dôslednosť i zhovievavosť so sebou samou i deťmi v dňoch, keď sa nám nebude dariť, otvorené oči, aby sme dokázali prijať Ježiša takého, aký k nám bude v týchto prázdninových dňoch prichádzať. Niekedy cez pokoj a poriadok, inokedy cez chaos a únavu. Lebo mne sa tak vidí, že On si rád prichádza, ako chce.

Tak čo, milé mamy, pridáte sa? Urobiť tak môžete prostredníctvom našej facebookovej komunity, ktorá bude počas prázdnin miestom vzájomného zdieľania sa a podpory. (Pridať sa do našej výzvy môžete TU.)  Zapojiť sa, samozrejme, môžete aj bez Facebooku.

Majte krásne, požehnané leto!

PS: Spolu s touto našou prázdninovou výzvou plánujem čerpať inšpiráciu na jednotlivé dni aj cez Prečítané leto. Mrknite si, super vec!

Fotografie: Marcel Mikolášik (deti), Barbara Reháková (Viki a margarétky), osobný archív Veroniky Northropovej

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno