Pôst by mal zasiahnuť vašu modlitebnú knižku, peňaženku a kuchyňu

0
1920

Tri pôstne disciplíny naprávajú tri oblasti v našom živote, ktoré nás najčastejšie rušia v duchovnom raste: jedlo, peniaze a lenivosť v duchovnom živote.

Hovorím, samozrejme, o pôstnych disciplínach: modlitbe, pôste a dávaní almužny.

Stojí za to na chvíľu sa zastaviť a spomenúť si, prečo sú tieto tri disciplíny počas pôstneho obdobia dôležité. Hoci majú praktické využitie, nie sú samoúčelné, sú len prostriedkom, ktorý nás vedie k cieľu. Prinášame tieto tri obety pre našu nápravu a na kontrolu svojich priorít, aby sme sa mohli viac priblížiť k Bohu.

Pôst je každé úsilie krotiť náš fyzický apetít. Vzdať sa sladkostí a koláčov je tradíciou, ale mali by sme sa nad svojím pôstnym výberom viac zamyslieť a urobiť nejakú skutočnú, dlhodobú úpravu vo svojom živote. Vzdať sa sladkostí a koláčov môže byť prvým krokom na novú úroveň sebaovládania, aby sme boli viac fyzicky fit. Kontrola konzumácie alkoholu tým, že sa vzdáme pitia počas pôstu, môže napraviť tendenciu spustiť sa do alkoholizmu. Vzdať sa fajčenia počas pôstu by malo viesť k tomu, že sa ho vzdáme nadobro.

Postiť sa je viac než len vzdanie sa koláčikov. Môže to zahŕňať nový začiatok zdravého životného štýlu. Namiesto toho, aby sme sa jednoducho vzdali čokolády, prečo sa nerozhodneme viac cvičiť, lepšie sa stravovať a celkovo sa sústrediť viac na svoje zdravie?

Dávať almužnu znamená dávať svoje peniaze. Au! Pre väčšinu ľudí je to ťažšie než postiť sa a je dosť divné, ako každý rád hovorí o tom „čoho sa počas pôstu vzdá“, ale nepočujete, že by ľudia hovorili o tom, aké nové a kreatívne spôsoby našli na to, aby dávali viac peňazí chudobným alebo na Pánove úmysly. Nie je zvláštne, ako disciplína dávania almužny potichu mizne z pôstneho radaru?

Nemala by. Rozdávať štedro z nášho majetku je kľúčovou úlohou a ak ju neberieme vážne, tak sme ani nezačali brať vážne svoj duchovný život. Mali by sme štedro rozdávať, nie preto, že Cirkev potrebuje peniaze, ani nie preto, že ich potrebujú chudobní. Mali by sme štedro rozdávať, lebo potrebujeme zlomiť moc, ktorú majú peniaze nad nami. Väčšina z nás visí na svojich peniazoch a snaží sa nechať si ich čo najviac a rozdať čo najmenej. Je to preto, že sme svoju dôveru vložili do peňazí, a nie do Pána. Ježiš hovorí: „Nemôžete slúžiť Bohu i mamone,“ a naposledy, čo som pozeral, stále to v tej Biblii je!

Presne tak ako by sme sa mali kreatívne postiť, mali by sme kreatívne rozdávať. Mali by sme vyhľadávať charity, ktoré sú zodpovedné, miestne a kreatívne. Naše dávanie almužny by malo byť realizované cez Cirkev všade, kde je to možné, aby sa naše zodpovedné dávanie spojilo s darmi ostatných pre ešte väčšie dobro. Zodpovedné dávanie almužny zahŕňa aj záujem o to, čo charita alebo Cirkev robí. Mali by sme sa zapojiť aj našim časom a talentmi, nie len našim bohatstvom.

Cieľom nášho intenzívnejšieho dávania a postenia sa je podporiť a posilniť náš modlitbový život. Počas pôstu by sme nemali len pridať modlitby navyše, ale mali by sme sa do modlitby zapojiť celým svojim telom, mysľou a duchom. Modlitba nie je len aktivitou ducha. Čítaním dobrej knihy počas pôstu zapojíme do svojho modlitbového života aj našu myseľ. Používaním duchovných pomôcok ako napríklad: kľakadlo, ruženec, sochy, ikony a sviečky integrujeme aj svoju telesnosť do svojho modlitbového života. Ako katolíkom nám všetky tieto časti prispievajú k zdravému, kreatívnemu a pozitívnemu pôstu – takému, ktorý nás ťahá ešte bližšie ku Kristovi, nášmu Pánovi.

Napokon, spomeňme si na slová sv. Benedikta. Jeho pokyny pre mníchov platia pre snahu udržať si dobré pôstne obdobie. V šiestom storočí boli mnísi známi svojou prísnosťou a asketizmom. Namiesto extrémov Benedikt varoval svojich mníchov, že by nemali robiť „nič tvrdé, nič priťažké“. Mali by sme ku pôstu pristúpiť so zanietením a ambíciou urobiť čosi navyše pre Boha, ale mali by sme si tiež pamätať, že náš pôst, almužny a modlitby by mali byť vyvážené a mierne. Najmä by sme si mali pamätať, že cieľom nášho postenia sa, almužien a modlitieb je zoceliť nášho ducha, nabrúsiť našu myseľ a pritiahnuť sa celým bytím bližšie k Bohu, ktorý nás miluje a vykúpil nás.

Link: https://aleteia.org/2015/02/17/lent-should-hit-you-in-the-prayer-book-pocketbook-and-cookbook/

Preklad: Ľubica Neupauerová

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno