Óda na slávu fúzov

0
384

Ach, kto môže dostatočne vychváliť cnosti toho vynikajúceho znamenia mužského pohlavia, akým je nádherná a ničím nenahraditeľná brada! Od počiatku vekov vyrastala z tvárí mužov, hlásajúc ich dôstojnosť a jedinečnosť. Dlho zdobila prorokov, kráľov, starých a svätých mužov. Dlho napĺňala srdcia dospievajúcich chlapcov nadšením a túžbou.

Teraz, napriek jej vznešenosti, histórii a dôstojnosti, je veľa tých, ktorí by mužom najradšej odopreli česť tohto veľkého odznaku mužnosti. Nazývajú bradu strapatou, nazývajú ju divokou! Potom by nás radi videli zbavených našej vlasatej ozdoby. V mene slušnosti a civilizácie by nás skrotili holiacim strojčekom.

Preto nám dovoľte nebyť ticho. Dovoľte nám smelo vzdať úctu krásnej a majestátnej brade! Bude to teraz preukázané citátmi od veľkých svätých a doktorov našej Svätej Matky Cirkvy – že brada nie je len znakom mužstva, ale aj neomylným znakom svätosti a spásy!

Brada chválená veľkými svätými a doktormi

Bratia Kapucíni

„Mali by sme nosiť bradu podľa príkladu Krista a našich prvých svätých, keďže je to niečo mužské, prirodzené, závažné, nenávidené a strohé.“ (Kapucínska konštitúcia z roku 1536)

Svätý Augustín

„Brada značí odvahu; brada charakterizuje dospelého muža, vážneho, aktívneho, energického. Čiže, ak niekoho takto opíšeme, hovoríme o ňom, že je bradatý muž.“(Výklad žalmu 133, 6)

Klement Alexandrijský

„Boh doprial ženám, aby boli hladké a radovali sa zo svojich prameňov vlasov rastúcich spontánne, takisto ako sa kone tešia svojim hrivám; ale muža ozdobil bradou ako leva, a obdaril ho zarastenou hruďou, atribútom mužskosti, na znak sily a vlády.“

„Bohatá brada mužovi patrí. A ak aj niekto holí časť svojej brady, nikdy nemá ostať úplne oholená, pretože to je hanebný znak. Holenie brady do kože je odsúdeniahodné, blížiace sa k vytrhávaniu vlasov. Ako žalmista, tešiac sa z vlasov na brade, hovorí: Je to sťa vzácny olej na hlave, čo steká na bradu, na Áronovu bradu, čo steká na okraj jeho rúcha.Oslavuje krásu brady, pretože On stvoril tvár na to, aby žiarila balzamom Pána.“

„Je preto bezbožné znesvätiť symbol mužstva, chlpatosť. Ale ozdoba vyhladzovania (ako upozorňuje Písmo), je na to, aby prilákala ľudí, je to zženštilý akt; ak tým chce muž prilákať ženu, je to akt cudzoložstva; a obe musia byť odháňané čo najďalej od nás.” (Inštruktor, Kniha 3, kapitola 3, 11) 

Lactantius

„Povaha brady neuveriteľne pomáha rozlíšiť zrelosť orgánov alebo aj k rozlíšeniu pohlavia, alebo na krásu muža a silu.“ (Na Božie majstrovstvo, kapitola 7)

Svätý Ján Chryzostom

„Pomyslite si teraz, čo za potupa by to bola pre muža – mať hladkú bradu a s vecami v rukách a plášťom na pleciach by šiel do školy s deťmi a plnil by s nimi tú istú úlohu: nebolo by to nadmieru smiešne?“ (Homília 10 k Skutkom apoštolov)

Apoštolská konštitúcia

„Muži by nemali zničiť vlasy na svojich bradách a neprirodzene meniť podobu muža. Pretože zákon hovorí: Nemal by si si ničiť bradu. Pretože Boh Stvoriteľ to ustanovil slušné pre ženy, ale nevhodné pre mužov. Ale keď robíš tieto veci na to, aby si potešil človeka, v rozpore s právom, budeš protivný Bohu, ktorý ťa stvoril na svoj vlastný obraz. Ak sa preto chceš páčiť Bohu, vyhni sa všetkým veciam, ktoré nenávidí, a nerob žiadne z tých vecí, ktoré sú preňho nepotešujúce.“ (Apoštolská konštitúcia, Kniha 1, Časť 2)

Sväté písmo

„Nestrihajte si vlasy dookola hlavy a nehoľte si bokombriadky!“ (Kniha Levitikus 19, 27)

Kresťanský kráľ Alfréd

„Keď muž oholí bradu niekoho iného, nechajte ho napraviť to dvadsiatimi šilingami.“ (Wihtredove zákony)

 

Záver

Preto, nech si naši oponenti oddýchnu, nech zastavia útok na naše brady, prirodzenú ozdobu mužského pohlavia. Nechajme všetkých mužov dobrej vôle odhodiť holiace strojčeky a spoločne oslavovať jedinečný zázrak, dôležitú silu, veľkú nádheru – brady!

Poznámka: Pre veľmi citlivých a pre detailistov, tento článok je písaný pre zábavu a rozveselenie. Brada z teba skutočného muža nerobí, nie viac ako správna anatómia. Nenechajte sa uraziť, hrajte sa s nami!

 

http://www.catholicgentleman.net/2015/08/an-ode-to-the-glories-of-the-beard/

Preklad: Miroslava Duranková

Predchádzajúci článokMiluješ jazykom tela?
Nasledujúci článokBulletin na nedeľu – Kvetná nedeľa
Sam Guzman
Sam Guzman je zakladateľ a editor stránky CatholicGentleman.net. Je manželom nádhernej ženy a otcom troch vzácnych detí. Býva v Oklahomských horách blízko opátstva Clean Creek. Pracuje v marketingu. Je tiež spisovateľom a blogerom. Momentálne pracuje na svojej prvej knihe. Nadovšetko, je katolík a snaží sa byť verným synom Cirkvi. Jeho hlavným životným cieľom je stať sa svätým. Cez zasvätenie sa Nepoškvrnenému srdcu Panny Márie a lásku k nej chce byť utváraný na obraz Ježiša Krista.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno