Nech vás v predvianočnom čase vedú tieto 4 slová

0
590

Zdobenie domu a dvora vianočnými svetielkami, zháňanie darčekov, pečenie koláčov, vianočné večierky a hľadanie toho pravého vianočného stromčeka… Je toľko vecí, ktoré treba pred Vianocami robiť. Nezabudnime však na to najdôležitejšie.

Láska

Je tým, čo všetci ľudia – a obzvlášť naše deti – potrebujú najviac. Nestačí mať láskou naplnené srdce, musíte ju denne rozdávať. Ukážme našim deťom, ako veľmi ich ľúbime. Nejde tu o veľké dary; my máme byť tým darom. A najhmatateľnejším spôsobom, akým to môžeme robiť, je darovať im svoj čas. Aj tá najskromnejšia hračka pre deti znamená veľa, ak si nájdete čas, aby ste sa s nimi zahrali. A aj koláč chutí omnoho lepšie, ak ho pečiete spoločne.

Štedrosť

Traja králi priniesli zlato, kadidlo a myrhu. Čo ponúknete Ježišovi vy? Aký dar od vás chce dostať On? Čo Ježiš naozaj chce, sme my sami. Ponúknime sa mu takí, akí sme, so všetkými chybami, hriechmi, obmedzeniami, zlyhaniami – ale aj so všetkým svojím bohatstvom a nádhernými vecami, ktorými nás Boh obdaril. Dajme Ježišovi všetko bez toho, aby sme oddeľovali svoje obavy od svojich radostí, svoje úspechy od svojich prehier, svoju túžbu milovať od svojej náchylnosti k zrádzaniu.

Aby táto ponuka nezostala iba myšlienkou, ale dostala celkom konkrétnu a hmatateľnú formu, povzbuďme naše deti, aby si vybrali, čo chcú dať Ježišovi. Ak chcú, môžu napísať list, nájsť pekný predmet, napríklad kamienok, alebo si urobiť hviezdu a uložiť ju pod vianočný stromček. A čo je dôležitejšie, môžu to ponúknuť Pánovi v skrytosti svojich sŕdc v okamihu obetovania počas vianočnej omše.

Chudoba
Žiadne materiálne bohatstvo nebránilo pastierom v behu k jasliam a nič im nedokázalo oddialiť mysle od cieľa: stačilo im, že uverili. Tajomstvo Narodenia bolo zjavené tichým a pokorným. Aké veci nás môžu zdržiavať, čo nám bráni v tom, aby sme slobodne urobili to isté, čo pastieri?

Buďme konkrétni. Môže to byť napríklad projekt, ku ktorému sme takí pripútaní, že sa ho odmietame vzdať, alebo možno ide o nejaké cenné vlastníctvo. Dôvod, prečo je dôležité povzbudiť naše deti, aby odovzdali jednu zo svojich hračiek na Vianoce, nie je to, že iné deti nemajú žiadne hračky – hoci to je tiež dôležité – ale to, že je to akt odlúčenia, odtrhnutia sa od niečoho a je to niečo, čo si naozaj vážime.

Súdržnosť
Ježiš prišiel, aby nám zjavil, že Boh je našim Otcom a že my všetci sme bratia a sestry. Ako môžeme zažívať túto blízkosť počas Vianoc? Niektoré rodiny tradične zdieľajú radosť z Vianoc so svojimi susedmi alebo priateľmi, ktorých za posledný rok spoznali. Deti môžu tvoriť vianočné pohľadnice a rozdať ich susedom do schránok počas Štedrého večera alebo vám môžu pomôcť napiecť koláčiky a ponúkať nimi ľudí vo vašej farnosti. V niektorých farnostiach sa ľudia spoja a vyzbierajú peniaze na teplú večeru pre chudobných. Samozrejme, tieto malé skutky láskavosti nestačia samé osebe – musia byť konané s láskou, ktorá premieňa všetkých, ktorí sa z nich môžu tešiť.

Ale anjel im povedal: „Nebojte sa. Zvestujem vám veľkú radosť, ktorá bude patriť všetkým ľuďom: Dnes sa vám v Dávidovom meste narodil Spasiteľ Kristus Pán“ (Lk 2;10-11).

Pripravme sa na radostné Vianoce odovzdaním všetkého, čím sme, Tomu, ktorý prichádza, aby nám On mohol dať svoju lásku.

https://aleteia.org/cp1/2019/12/05/4-words-to-guide-a-meaningful-advent/

Preklad: Lucia Froncová

Úvodná fotografia: www.pexels.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno