Mýtus osudovej lásky

0
623

Naša spoločnosť je posadnutá predstavou o tom, že každý má niekde svoju osudovú lásku. Pozrite si ktorúkoľvek romantickú komédiu, či internetovú zoznamku. Kričia: „Našli ste už toho pravého, tú pravú – svoju osudovú lásku?“ Hovoria nám, že osudová láska je jeden človek, ktorý nás vo všetkom dopĺňa. Je to láska na prvý pohľad, dokonale si „sedíte“. A keď takú osobu raz nájdete, všetko vám už spolu bude klapať.

Podmienkou pre uzavretie manželstva však nie je svadba s osudovou láskou. Naopak, osoba, ktorú sa rozhodnete si vziať, sa stáva vašou osudovou láskou. To neznamená, že nemáme byť prieberčivý vo výbere človeka, s ktorým manželstvo uzavriete. Ani že manželský sľub zázračne zabezpečí dokonalé fungovanie vzťahu s neprimeraným partnerom. No keď uzavriete s druhou osobou manželstvo, sľúbite, že ju budete ctiť a milovať v šťastí aj v nešťastí, v zdraví aj v chorobe, až kým vás smrť nerozdelí. Keď ste zosobášení s niekým, kto vás bezpodmienečne miluje, je táto osoba vašou osudovou láskou.

Manželstvo je najkomplexnejším vzťahom, ktorý vo svojom živote zažijeme. Manželstvo nie je jednoduché, nefunguje zázračne. No manželstvo má vydržať navždy. A to je nádherný zdroj spokojnosti a istoty počas búrlivých čias.

Väčšina ľudí si myslí, že do manželstva je vhodné vkráčať až vtedy, keď človek stretne svoju osudovú lásku. Predstava, že človek, aby bol šťastne ženatý, si najprv musí svoju osudovú lásku nájsť, je zhubná a vedie do pasce. Po prvé, tento ideál má tendenciu oddialiť manželstvo, pokým človek nestretne pomyselnú osudovú lásku. Núti vás tiež stanoviť na druhého neprimerane vysoké nároky, ten vás má totiž dopĺňať v každej oblasti. Nájsť takého človeka je niekedy až nemožné.

Po druhé, pokrivkávajúce manželstvo s niekým, pôvodne považovaným za osudovú lásku, by mohlo v človeku vyvolať otázku, či bol ten druhý skutočne aj ten pravý. Veď možno človek neskôr stretne ešte ďalšiu osobu, pri ktorej cíti, že ho vo všetkom dopĺňa. Môže teda nadobudnúť dojem, že nie onen manželský partner, ale táto tretia osoba je tou pravou osudovou láskou.

Pravdou je, že pre každú osobu existuje viacero vhodných partnerov, pričom žiadny z nich nie je dokonalý. Tak ako si všetko hodnotné v živote vyžaduje vynaloženie istého úsilia, tak je to aj s manželstvom. Manželstvá majú svoje ťažké obdobia, no skutočné osudové lásky poznajú navzájom svoje slabé stránky a snažia sa prekonať všetky prekážky, ktoré sa im stavajú do cesty.

Opravdivou cestou, ako nájsť svoju osudovú lásku, je hľadať partnera zdieľajúceho rovnakú vieru a cieľ života. Človeka, ktorý má radosť z práce a túžbu dostať sa ku koreňu problémov. Taký človek však taktiež nie je bez chýb. No najmä, manželstvo robí jedinečným to, že sa neustále snažíme o dobro toho druhého. A to počas celého života. Toto sú predpoklady pre vznik osudovej lásky.

Julia Shaw, http://verilymag.com/the-myth-of-the-premarital-soul-mate/

Preklad: Simona Vaníčková, fotografia: Horen photography, http://renhoren.wix.

Zdroj fotografie: www.pexels.com