Modlitebníky pre maličkých

0
628

Pamätám sa, keď mi rodičia dali do rúk môj prvý modlitebníček. Bolo to ešte v čase totalitného režimu a získať vtedy akúkoľvek kresťanskú literatúru bolo priam zázrakom. Preto aj môj prvý modlitebníček bol dedičstvom po mojej mamke. Bola to maličká biela knižôčka, ktorú moja babka dala previazať a opraviť, veď už mala čo-to za sebou. No ja som bola neskutočne hrdá, ako som si s ňou vykračovala do kostolíka a chcela som, aby ju každý videl. Spomínam si, ako som sa niekoľkokrát pýtala rodičov, či ju mám správne otočenú. Nevedela som vtedy ešte čítať a keďže knižôčka bola bez obrázkov, netušila som, či ju nemám dolu hlavou.

Som za tieto chvíle nesmierne vďačná. No zároveň som rada, že svojim deťom som už mohla dopriať prvý modlitebníček v úplne inej podobe. Takej, akú si malé detičky naozaj užijú a pomocou obrázkov i milých textíkov, ktoré im rodičia iste radi prečítajú, sa môžu už od útleho veku a spôsobom im blízkym modliť, dozvedieť viac o svätej omši a vôbec, o svojom najvernejšom priateľovi – Ježiškovi.

Svetielko (4-7 rokov)

Tento modlitebníček je v mäkkej obálke a má parádny rozmer – presne do detských ručičiek. Spolu so svojimi ratolesťami v ňom nájdete: základné modlitby, Desatoro, tajomstvá ruženca i ďalšie modlitby a piesne, ktoré sú pre lepšie pochopenie doplnené obrázkami. Svetielko je vhodné nielen ako „knižka do kostola“, ale aj ako prvý katechizmus pre malé deti.

 

 

Abecedou k Bohu (5-7 rokov)

Abecedou k Bohu je ilustrovaná knižočka v tvrdej obálke s veršíkmi a jednoduchými textami. Ku každému písmenku je milá básnička. Vhodná pre deti do 5-7 rokov, ktoré si ju s obľubou prezerajú doma, pri cestovaní, ale aj počas bohoslužieb.

Prosbičky do ručičky (4-7 rokov)

Útla knižka do ručičky dieťaťa. Modlitby pre deti a pekné ilustrácie od Romana Topoľčanyho potešia najmä malého, ale zároveň aj veľkého čitateľa.

Rozhovory s anjelikom (4-7 rokov)

Malá knižka pre deti obsahuje krátke básničky s ilustráciami. Že sú neskutočne milé, sa môžete presvedčiť aj touto malou ukážkou:

Anjelíčku, môj strážničku,

prisadni si na stoličku,

musíme dať vážnu reč,

zostaň chvíľu – nechoď preč.

Modlitebná knižka pre deti (5-8 rokov)

Modlitebná knižka pre deti, s farebnými ilustráciami, doplnená krátkymi modlitbičkami, ktoré sa deťom ľahko učia naspamäť. Aj táto knižka  je vhodným spoločníkom pre deti v kostole, ale aj doma, kedy sa môžu modliť modlitby spolu so svojimi rodičmi.

Od srdca k srdcu (6-12 rokov)

Tento modlitebníček snáď pozná každý z nás, z času na čas sa objaví v novej variácii, akou je aj táto najnovšia verzia tejto knižôčky. Je určená už skôr pre školákov, ktorí sa už s písmenkami dobre zoznámili. Je akýmsi prechodom od tých ilustrovaných detských knižočiek k tým dospeláckym.

Autor: Dávid Lech

 

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno