Manželská každodennosť

0
349

Poznáte to – ráno vstať, nachystať deti do školy, škôlky, odprevadiť manžela a na rukách jedno či dve malé deti, ktoré vám budú robiť veselú spoločnosť po celý deň. Vieme, čo čaká ženu – matku v domácnosti a vieme, čo čaká muža v práci. Stereotyp a nároky okolia kladené na každého. Na jednej strane snaha venovať sa čo najviac deťom, zabezpečiť každodenný plynulý chod neraz veľkej domácnosti. Na druhej strane práca a stres, očakávania a nálady druhých ľudí, potreba zabezpečiť rodinu… Ako zabezpečiť, aby toto všetko nepohltilo manželský vzťah? Ako fungovať, ako komunikovať – muž, ktorý prišiel domov po 10 hodinách práce, a žena vyčerpaná prácou s deťmi, ktorá navyše v noci vstávala s najmenším členom rodiny?

 

Jednoducho prežiť a modlitba prácou

Znie to zvláštne, ale aj tak znie rada. Jednoducho prežiť. Zaťať sa a nepočítať, koľkokrát ste v noci vstávali, nepočítať, koľkýkrát sama ukladáte deti, nepočítať zbieranie a skladanie opratej bielizne… Proste fungovať a nezaoberať sa činnosťami viac ako je to nutné. Ak by ste však iba mechanicky šli a pracovali, niečo by nebolo v poriadku a nefungovalo by to dlho. Prečo?

Pretože hoci nebudete rátať a zaoberať sa tým, že ste si mohli oddýchnuť, že by vám mohol niekto pomôcť, je potrebné prijať prácu ako súčasť obety pre rodinu. Takže áno, prežiť, ale každou prácou, každou vypratou bielizňou, každými nachystanými raňajkami či večerou sa skúste modliť. Skúste to obetovať za váš manželský život, ktorý možno nie je taký ako chcete, pretože deti sú malé, ste vyčerpaná a manžel tiež. Sama viem, aké je to ťažké. Viem, že nie vždy sa to dá, že aj ten kolobeh prác a detí, myslenia na manžela a dobro detí niekedy zlyhá… Naučme sa modliť prácami a službou pre našu rodinu.

(Ak si chcete prečítať niečo viac na tému modlitba prácou, prečítajte si náš článok Urob zo svojej práce úkon modlitby.)

 

Kto je viac unavený?

Počas tých rokov, čo som na materskej dovolenke, som prišla na niekoľko vecí. Zo začiatku, keď sme mali len jedno dieťa, som prirodzene očakávala, že mi môj manžel má pomáhať a má mi dať priestor na oddych. Dnes, keď máme tri deti, tak zisťujem, že ja som tá, čo má dať manželovi priestor na oddych.

Čo sa stane, ak je muž príliš unavený a frustrovaný z práce, z domu, kde musí ihneď zmeniť rozmýšľanie a vnútorné nastavenie, pretože ho čaká manželka a deti? Môžeme očakávať, že jeho nepokoj, nedostatok spánku, či psychická nepohoda sa prenesie nielen na nás ako na rodinu, ale najmä do jeho práce. Nervózny a unavený bude nielen muž, ale i manželka.

Aj to je cesta, ako ukrojiť z každodenného stresu, návalu práce a únavy. Paradoxne tak, že zoberieme viac povinností a necháme oddýchnuť toho, kto nevládze. Boh sa vždy postará a dá nám vždy novú silu a požehnanie na ceste manželstva a rodičovstva.

 

Modliť sa a komunikovať

Toto sú jedny zo základných pilierov každého manželstva. Každý deň komunikovať, tešiť sa na toho druhého, ako mu porozprávate aj tie bežné maličkosti dňa. Rozprávať o sebe, o vás dvoch, o rodine, o Bohu, o plánoch, o prežívaní… Nezabudnúť na každodenné prosenie a zvolávanie požehnania na manželov, rodičov, na deti, ktoré ste sľúbili viesť vo viere. Nie je to jednoduché. Avšak Božia milosť, láska a požehnanie presahuje nás, naše myšlienky, našu únavu a prepracovanosť.

 

Ako to teda je? Existuje nejaký všeobecne platný univerzálny návod, ktorý nás vytiahne z každodennosti, stereotypu, práce či únavy? Nie, neexistuje. Pretože každý manželský pár si prechádza rôznymi obdobiami od zaľúbenia po krásu sviatostného manželstva, cez radosť z nového života a postupne prechádza cestu životom… nech manželia prežívajú akúkoľvek etapu svojho vzťahu, najdôležitejšie je Božie požehnanie a Jeho prítomnosť, ktorá nás dvíha a dáva silu.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno