Manželia Ištvánovci: Na dieťatko sme čakali 21 rokov

0
1184

Brali sa mladí, plní nádejí a očakávaní. Na chvíľu, keď si budú môcť priviesť domov vlastné dieťatko, čakali rok, dva, päť, desať, dvadsať. Po dvadsaťjeden rokoch sa ich túžba naplnila a mamička, ako štyridsať ročná, priviedla na svet svoje prvé dieťa – krásne a zdravé dievčatko.

Veronika už oslávila prvé narodeniny. O nádeji, trpezlivosti, dôvere a radosti sa rozprávame s jej rodičmi Aničkou (41) a Igorom (44) Ištvánovcami z Lopúchova v okrese Bardejov.

087

Čo je najťažšie pre manželov, ktorým sa nedarí počať dieťa?

Najťažším sa mi vidí to, keď títo manželia vidia druhé mladé rodinky so svojimi ratolesťami, ale ešte viac človeka zabolí, keď         počuje, koľko je len na Slovensku ročne vykonaných umelých potratov.

 

Aké chyby robí okolie pri komunikácii s takýmto párom? Čo potrebujú počuť/cítiť manželia v takejto situácii?

Veľa ľudí vám kladie doslova primitívne otázky alebo vám chcú vnucovať svoje názory, pričom je to veľakrát spojené s bielou alebo dokonca aj čiernou mágiou, prostredníctvom všelijakých tzv. liečiteľov. Alebo vám radia umelú reprodukciu, s ktorou sa takisto nestotožňujeme.                                                                                                                                                                                 Manželia by vtedy potrebovali čím viac počuť od druhých, že sa modlia na ich úmysel.

IMG_1082

 

Naučili ste sa niečo počas tých 21 rokov čakania?

Počas tých 21 rokov sme sa naučili viac dôverovať Bohu, že len On je Pánom života a smrti. To znamená, že nie ako my chceme, ale ako to chce Nebeský Otec. A ešte viac sme sa začali navzájom milovať.

 

Ako sa formoval Váš partnerský vzťah, kým ste žili bez dieťatka a ako sa zmenil po narodení bábätka?

Naše manželstvo zo dňa na deň narastalo, nič nás neodrádzalo, naučili sme sa viac milovať Boha a hlavne dôverovať Mu. Po narodení dieťatka nastala v našej domácnosti, ale aj v okruhu priateľov a známych – a to ich nemáme málo – veľká radosť a dokonca to povzbudilo vo viere aj ľudí iného vierovyznania alebo aj ateistov.

 

Ako sa buduje vzťah s Bohom v období, keď má človek pocit, že ho Boh nepočuje?

Je to ťažký boj, ale Bohu musíte v prvom rade dôverovať, otvoriť sa Mu, ale pritom aj ďakovať za všetko, čo už pre vás urobil a ešte urobí.

Veronika-krstiny 133

Vyrovnali ste sa so situáciou „nemáme dieťa“ alebo ste stále hľadali riešenie?

So situáciou sme sa vyrovnali tak, že každý návrh na adopciu alebo umelé oplodnenie sme odmietli s tým, že my budeme mať vlastné dieťa. Lekárov sme už posledných 10 rokov kvôli tomuto dôvodu prestali navštevovať, ale radšej sme sa viac priblížili k Bohu.

 

Aké to bolo, keď ste zistili, že čakáte dieťatko? Ako si spomínate na ten deň?

Keď sme zistili, že čakáme dieťatko, nastala v našich srdciach obrovská radosť a od tej chvíle sme začali Bohu ešte viac ďakovať.   Dozvedeli sme sa to na Mikuláša večer po vykonaní baby testu a od veľkej radosti sme nemohli ani zaspať. Najradšej by sme to vtedy vyhlásili do celého sveta, aký je Boh úžasný, ale sme nechceli predbiehať udalosti, aspoň kým to nepotvrdí gynekológ.

IMG_1068

Ako je to teraz, keď po takom dlhom čase pribudol do Vašej domácnosti nový človek?

U nás je to teraz veselo, malá Veronika mala jeden rok, začína bľabotať prvé slová a čochvíľa už bude aj sama chodiť.

 

Ako by ste povzbudili manželov, ktorí už roky neúspešne čakajú na dieťa?

Všetkým týmto manželom prajeme hodne Božieho požehnania a aby neprestali Bohu dôverovať, ale aby Ho spoznali a priblížili sa Mu, lebo On robí zázraky aj v dnešnej dobe. A najväčšou orodovníčkou nech je vám Panna Mária, ku ktorej sa denne utiekajte spoločnou modlitbou svätého ruženca.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno