Manželia: ako si rozdeliť úlohy v domácnosti

0
1750

Primárna črta všetkých zdravých párov je ich schopnosť riešiť riešiteľné problémy. Môže sa to zdať samozrejmé, ale skrýva sa tu jeden problém: štatisticky, okolo dvoch tretín partnerských sporov sú klasifikované ako pretrvávajúce. To znamená, že sú neriešiteľné a budú sa pravdepodobne vliecť roky vo vašom vzťahu. Kľúčom k nevyriešiteľným problémom je naučit sa viesť dialóg o rozdieloch v postojoch. Toto bude oveľa ľahšie, ak zvládnete najprv riešiť tie riešiteľné problémy.

Výskum Dr. Gottmana odhalil, že šesť najčastejších príčin manželských konfliktov je: stres v práci, svokrovci, peniaze, sex, nové bábätko a domáca práca. Domáca práca je jedna z mojich obľúbených hesiel pre manželský vzťah hlavne preto, lebo obsahuje slovíčko práca.

Schopnosť páru spolupracovať– v tomto prípade – upratať dom, je silným indikátorom zdravia vzťahu. Mnoho párov predpokladá, že najlepší spôsob, ako si rozdeliť domáce práce, je 50/50, to však môže byť zavádzajúce. Dáva to zmysel – rozdelenie práce na polovicu je „spravodlivé”. Ale čo keď jeden z partnerov robí domácu prácu radšej ako druhý? Čo keď mu to jednoducho ide lepšie? Čo keď jeden má viac času, lebo ten druhý trávi viac hodín v práci?

Úmyselne som vynechal rod z posledných troch viet, lebo v každom páre je to inak. Možno ona je primárnym živiteľom; možno on je čistotným pedantom. Stále, dokonca aj v roku 2014, tradičné rodové role pretrvávajú – žena je väčšinou tá, od ktorej sa očakáva viac domácej práce.

Žiaľ, sme ešte len na začiatočnom bode krivky, čo sa týka komplexnej kultúrnej zmeny. Výsledkom je, že muži všeobecne preceňujú, aké množstvo domácej práce vlastne spravia. Prinajmenšom chceme byť cenení a odmenení za vynesenie smetí bez prikázania, ale často zabúdame na presný opak – keď nevynesieme smeti, hoci sme o to boli požiadaní, je to znak nerešpektovania a nedostatok podpory jednak pre manželku aj pre vzťah. Je to vážny problém.

Dobrou správou je, že sa to dá riešiť. Ale nie je to také jednoduché ako rozdeliť prácu pol na pol. Hoci veľmi nepravdepodobne, je možné, že by jeden z partnerov robil sto percent domácej práce, pričom by vzťah naďalej rástol (veľmi nepravdepodobné, ale možné). Najdôležitejšie je, že sa obaja partneri dohodnú, kto robí čo a kedy.

Ale k dosiahnutiu takejto dohody je potrebné vynaložiť nejaké úsilie. Najskôr práca na dohode, potom práca samotná Skúste toto:

  1. Spravte zoznam všetkých domácich prác, ktoré treba spraviť vo vašom dome. Ak potrebujete s tým pomoc, pošlite mi e-mail (zach@gottman.com) a ja vám dám zoznam.
  2. Prejdite si zoznam individuálne a napíšte ku každej práci, kto ju robí teraz, a kto by bol pre ňu ideálny.
  3. Porovnajte si zoznamy. Niektoré body budú bezproblémové, lebo sa budú zhodovať. Ostatné budú potrebovať diskusiu. Tu prichádza tá práca.
  4. Dohodnite sa, od koho sa čo očakáva a kedy. Znova, toto je práca, ale stojí zato. Toto je to riešenie riešiteľných sporov.

 

Hocikedy sa môžete prispôsobiť potrebám partnera – t. j. ty umyješ riady v deň, kedy druhý sa musí ponáhľať do roboty na stretnutie – preukážeš tým veľkú úctu a rešpekt pre svojho partnera, čo je vždy dobrá vec. Je dôležité si zapamätať, že význam sľubu je dôležitejší než matematika. Niekedy 50/50 nie je perfektná rovnováha.

 

Zach Brittle je terapeut pre páry v Seattle, Washington, kde žije so svojou manželkou a dvoma dcérami. Je členom rady pre profesionálny rast v Gottman Institute a pravidelne prispieva na Gottman Relationship Blog.

http://verilymag.com/keeping-work-5050-and-your-love-100-percent/, preklad: Silvia Babálová