Má mama čas stať sa svätou? (Knižné tipy)

0
503

Dnešok kladie veľké požiadavky na ženu. No nespôsobili sme si to my samé? Nechceme žiť v tieni mužov, túžime byť vzdelané, krásne, úspešné,  obdivované. Ale zároveň chceme byť aj krehkými stvoreniami, ktoré niekto chráni. Chceme si budovať kariéru, uplatniť sa na trhu práce, ale tiež chceme byť mamami a manželkami. Samozrejmosťou je byť trendy, žiť aktívne, stihnúť kávičku s priateľkou, kozmetiku, aerobik. Ale ako to zladiť s časom potrebným pre deti, modlitbu a duchovný život? Ako nájsť rovnováhu medzi týmito rozdielnymi potrebami a túžbami ženy? Na takúto vážnu otázku hľadať odpovede a rady v lacných časopisoch asi nebude ten najlepší nápad.

Christine Gibsonová má pre nás tip, ako zladiť svetské potreby s duchovnými. V knihe Sväté na zavolanie nám ponúka inšpiratívne príbehy svätíc, ktoré dokázali zosúladiť svoj každodenný život s duchovným. Kniha s myšlienkami na každý deň nám v krátkych príbehoch a zamysleniach načrtáva, ako zvládať náročnú úlohu ženy a matky. Ukrojením si času pre seba sa táto chvíľka strávená čítaním stáva pre maminy kúskom neba už tu na zemi.

Christine Gibsonová: Sväté na zavolanie

Možno si povzdychneme: brať si príklad zo svätíc je síce vznešené, ale väčšina nežila v manželstve, neriešila každodenné chodenie do práce, manželské problémy, či starostlivosť o deti a domácnosť… No nie je to celkom tak. Veľa žien dosiahlo svätosť práve v manželskom živote. Takýmto vzorom pracujúcej, obetavej matky a manželky je mama sv. Terézie z Lisieux – Zélia Martinová. Táto jednoduchá žena nemala žiadne zjavenia ani stigmy, ale celý život sa svedomito venovala svojej práci a výchove detí. Boh ju podrobil ťažkej skúške, keď štyri z jej deviatich detí zomreli v útlom veku. Ona však s veľkou pokorou prijala Božiu vôľu. Pochopila, že manželstvo a rodina sú privilegovaným miestom na klíčenie a rozvoj svätosti. Zélia Martinová so svojim manželom Luisom Martinom boli v roku 2015 vyhlásení na svätých a to ako prvý manželský pár v dejinách Cirkvi.

Celina Martinová: Mama svätej Terézie z Lisieux

Iné prvenstvo v Cirkvi zastáva Alžbeta Anna Bayley Setonová. Je prvou sväticou Spojených štátov amerických. Alžbeta tiež žila v manželstve, z ktorého sa narodilo päť detí. V mladom veku však ovdovela a musela sa sama o ne postarať. Aj  Alžbetin životný príklad dokazuje, že svätosť sa dá dosiahnuť v rodinnom živote, zodpovedným plnením si každodenných rodičovských i pracovných povinností a postavením Boha na prvé miesto.

Margaret Aldermanová, Josephine Burnsová: Modlíme sa s Alžbetou Setonovou

A čo naša svätosť? Nespadla niekam na dno rebríčka našich hodnôt? Povieme si: teraz nemám čas riešiť svätosť, som absolútne vyťažená prácou, rodinou, koníčkami. Budem na to myslieť neskôr! – podľa vzoru Scarlett O´Harovej. Ale kedy je „neskôr“? Kto z nás je taký frajer, že vie odhadnúť, kedy je už čas myslieť na svätosť?

Kontrolovať e-maily počas varenia večere, posielať správy počas spoločného stolovania, denne vybaviť stovky telefonátov a stráviť viac času pozeraním do elektronickej obrazovky ako do očí svojich milovaných. Fikcia? Nie, realita! Pri nikdy nekončiacom zozname úloh a nabitom programe niet divu, že sú matky rozbité, rozptýlené, nevedia, čo skôr a v lepšom prípade sa stihnú večer prežehnať pred tým, ako odpadnú unavené do postele.

Ľudia, spomaľme! Usporiadajme si svoje hodnoty! Nájdime si čas na dôležité veci a menej podstatné odložme alebo úplne zrušme! Rachel Macy Staffordová si začala uvedomovať, že hektický spôsob života ničí ju i jej rodinu. Urobila dôležité rozhodnutie. Nie zo dňa na deň, ale malými krôčikmi sa začala odpútavať od malicherností, ktoré pohlcovali jej vzácny čas. Začala svoju energiu vkladať len do zmysluplných vecí a zmena kvality života i jej osobné a rodinné šťastie sa stali adekvátnou odmenou za vynaložené úsilie.

Rachel Macy Staffordová: Mama má čas

Čo povedať na záver? Nevrhajme sa bezhlavo za všetkým, čo nám tento svet ponúka. Buďme v tomto smere nároční, prieberčiví, vyberajme si. Vpustime do nášho života len to,  čo nám osoží pre večný život!

Viac kresťanských kníh nájdete na Zachej.sk.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár
Prosím zadajte svoje meno